Su Akvilės Zavišaitės tapyba Klaipėdą pasieks ir knyga

Penktadienį Klaipėdoje vyks dramatiško likimo dailininkės Akvilės Zavišaitės (1962–1991) tapybos parodos atidarymas ir bus pristatyta jos laiškų knyga.

A.Zavišaitės gyvenimas sužibo ryškiai ir trumpai, kaip kometa, tačiau jos kūrybinio skrydžio trajektorija plati – darbai, eksponuoti Australijoje, Lietuvoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Garsaus rašytojo Juozo Baltušio anūkė, tarusi savitą žodį lietuvių dailės istorijoje, šiais metais švęstų 50 metų jubiliejų. Simboliška, kad ta proga ji grįžta į pajūrį, kur prabėgo gražiausi jos vaikystės metai.

A.Zavišaitės kūriniai – atviri, išraiškingi, pasižymintys savitu braižu, persisunkę aitriu moteriškumu, meilės ilgesiu, labai literatūriški ir asmeniški. Po dailininkės mirties Lietuvoje jie eksponuoti tik kartą, tad paveikslų  pasirodymas Klaipėdos galerijoje – neabejotinai didelis įvykis Lietuvos kultūros padangėje, neleidžiantis pamiršti legenda virtusio jaunos moters gyvenimo.

Šiais metais leidykla „Tyto alba“ išleido A.Zavišaitės motinos Ritos Baltušytės sudarytą knygą „Akvilė: Neprašyk auksinės žuvelės plauti indų“. Tai pasakojimas apie Akvilę jos pačios žodžiais. R.Baltušytės surinkti dukros laiškai artimiesiems ir draugams įgyja siužetą, virsta jaudinama gyvenimo istorija, laiškų romanu, kurio veiksmas rutuliojasi net trijuose žemynuose, Lietuvoje, Australijoje ir JAV. Autentiški tekstai liudija apie sudėtingą XX a. pabaigos laiką, audringą jaunos, talentingos moters gyvenimą, jos kelią į meno pasaulį. Atvira ir širdinga Akvilė tarsi gyva stoja prieš akis, tampa drauge, mes girdime jos balsą iš tolimiausių žemynų: ji kalba tėvams, seneliams, draugams apie savo kasdienį gyvenimą, kuris mūsų, skaitytojų akyse staiga virsta reikšmingu – žmogus trapus ir tik nuo jo priklauso, ar anapus gyvybės ribos jo būtis virs šviesa, ar dulke. Nors šio gyvenimo romano atomazga tragiška, šviesus Akvilės optimizmas stiprina tikėjimą, kad visa, ką lemta žmogui patirti, turi prasmę.

Knygos „veikiantieji asmenys“ –  po pasaulį išsibarstę šeimos nariai, draugai Lietuvoje, Australijoje ir Amerikoje – visi su savo dramatiškais likimais ir paslaptimis. Bet tvirčiausia visa vienijanti gija – Akvilės ir jos mamos ryšys. Jų artumas net būnant toli, atviri pokalbiai apie viską negali palikti abejingų. Nors šio gyvenimo romano atomazga išties tragiška, šviesus Akvilės optimizmas stiprina tikėjimą, kad visa, ką lemta žmogui patirti, turi prasmę. Laiškus papildo atsiminimai, nuotraukos ir Akvilės darbų reprodukcijos, vaikystės piešiniai.

Knyga nepretenduoja į išsamų dailininkės A.Zavišaitės gyvenimo aprašymą ar kūrybos analizę. „Tai tik priminimas apie trumpai gyvenusį jauną žmogų ir žvilgsnis į pasaulį jo akimis. Tai bandymas padėkoti Akvilei, kad ji mane pasirinko savo motina“, – teigė R.Baltušytė.

Parodos atidaryme ir knygos pristatyme dalyvaus A.Zavišaitės mama – knygos „Akvilė: Neprašyk auksinės žuvelės plauti indų“ sudarytoja R.Baltušytė (Australija), menotyrininkė Goda Giedraitytė, aktorė Jolanta Puodėnaitė, knygos herojai.

A.Zavišaitės tapybos vernisažas ir knygos pristatymas – lapkričio 9 d. 17 val. „Klaipėdos galerijoje“ (Bažnyčių g. 4 / Daržų g. 10), kur paroda veiks iki lapkričio 28 d. Ją apžiūrėti bus galima nemokamai, kaip ir kitas „Klaipėdos galerijos“ parodas.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių