S.Piktys tapybos „Spynos ir raktai“ – Palangoje

Antano Mončio namuose – muziejuje Palangoje jau savaitę veikia Saulės Piktys (JAV) personalinė paroda „Spynos ir raktai“. Susitikimas su autore - šeštadienį.

„Abstrakti tapyba – geriausias įrodymas, kad poeziją įmanoma kurti be žodžių. Ši savybė yra pagrindinė S.Piktys kūrybos paskata. Jos sukurtų įvaizdžių įvairumas išauga iš noro paversti regimu tai, ko nematai tikrovės pasaulyje ir ko negali išreikšti žodžiu. Daugelis šiandienos menininkų tenkinasi paviršutiniška šiuolaikinio pasaulio interpretacija ir jį ironizuoja, o Saulė ieško gilesnių materialaus ir dvasinio pasaulio sąsajų. Šiuo požiūriu jos kūryba prieštarauja popmenui būdingam šiuolaikinės aplinkos ir materialinių vertybių pripažinimui. Saulės vaizdiniai kyla iš vidinės turtingo gyvenimo gelmės. Menininkė ieško abstrakčių regimojo pasaulio atitikmenų, rekonstruoja ir atkuria juos savaip, paverčia vandenį garais, kad mes įkvėptume esmę, užuot leidę jam nutekėti į mūsų pilvus. Saulės kūryboje jauti tą greitai pralekiantį laiką, kuris keičia regimąjį pasaulį. Atrodo, kad ji suvokia ir išreiškia tą akimirką, kai mes pajuntame šviesos, erdvės ir formos sinchroniškumą.

Paradoksalu, kad siekdama pagauti tik akimirksnį trunkančias santakas, į savo kūrinius Saulė įdeda daug intensyvaus darbo. Ji iš spalvų gylių kantriai išvilioja iliuzijas, šlifuoja, gludina ir įtrina pigmentus, kol jie susilieja su paveikslo paviršiumi. Saulės kompozicijos dažnai yra sutelktai atviros, kvėpuoja erdve, kuri leidžia laisvai tekėti minčių upei. Tarytum amžių nugairintas paveikslas Priežastingumas primena europietiškas Saulės šaknis, trupinius iš L’Art Informel, CoBrA School, Dubuffet ir Tapies. Atrodo, kad ji kruopščiai sijoja iširusių kultūrų griuvėsius. Lyg paveikti laiko, ištobulinti jos drobių paviršiai nebando vaizduoti entropijos, priešingai, jie išreiškia žmogaus pastangas sukurti iliuzijas, kurių vaizduotėje nepavyktų sužadinti jokiu kitu būdu. Abstraktaus iliuzionizmo požiūriu tarp daugelio įtakų jos darbus bene labiausiai galima priartinti prie Constantino Brancusi ir Joano Miro kūrybos. Saulė Piktys prisimena ją persmelkusį giluminį ryšį, kurį ji patyrė žiūrėdama į Brancusi skulptūrą Paukštis erdvėje. Šis lakoniškai išbaigtas vertikalus auksinės bronzos sūkurys nėra nei paukštis, nei erdvė, tačiau jis tiksliai atskleidžia vaizduojamo objekto esmę – laisvą, traukos jėgų neveikiamą materiją ir sunkiai paaiškinamą jos formos tobulumą. Norint tai suprasti, reikia įsivaizduoti tą nematomą energiją, kuri yra visos gamtos varomoji jėga.

 Gamta – neatsiejama S.Piktys abstrakčios kūrybos dalis, tačiau matomi mastelio ir spalvos prieštaravimai tarsi aštrina ir keičia gamtos atvaizdavimą drobėje. Saulė tapo matydama paveikslą iš visų pusių, taigi daugelis jos darbų gali būti eksponuojami vertikaliai ir horizontaliai. Akivaizdu, kad ne traukos jėgos, bet tiršta iliuzinė erdvė nulemia linijų ir formų kompoziciją bei jų sąsajas. Vis dėlto troškimas surasti atitikmenis regimajam pasauliui sukuria įtampą, kurią dar labiau sustiprina dailininkės pastangos išvengti tiesioginių vaizdų. Vandenynas iš kitos pusės – kūrinys, kuris vaizduoja pasaulį iš perspektyvos, suformuotos dviejų kontinentų, žvelgiantis iš vidaus į išorę, bet ne į vidų, kaip yra įprasta tradiciniame Vakarų mene“ (Doug Meyer, Los Andželas, 2006 m. Iš anglų kalbos vertė Renata Valotkienė).

Kaune gimusi, Vilniaus dailės akademijoje dailę ir architektūrą studijavusi S.Piktys prieš du dešimtmečius išvyko į JAV. 45-erių dailininkė dabar gyvena ir dirba Santa Monikoje, Kalifornijoje.

Ji ne tik tapo, taip pat puikiai išmano dizaino technikas, kuria tekstilės kompozicijas ir interjero meną JAV bei Europos rinkoms.

Šios dailininkės darbų yra įsigiję Trakų istorinis nacionalinis parkas, M.K.Čiurlionio dailės muziejus Kaune, Vilniaus dailės akademija ir jos muziejaus archyvas, įvairios korporacijos JAV ir Lietuvos verslo įmonės.

Vien per pastaruosius ketverius metus S.Piktys dalyvavo 55 meno parodose ir mugėse Niujorke, Vašingtone, Los Andžele, Santa Monikoje, Čikagoje, Malibu bei kituose JAV miestuose. Lietuvoje jos darbai pastarajį kartą eksponuoti 2007-aisiais- Užutrakio dvare ir Kaune, M.K.Čiurlionio dailės muziejuje.

Antano Mončio namuose-muziejuje Palangoje (S.Daukanto g.16) S.Piktys darbai paviešės iki liepos 30-osios. Parodos pristatymas ir pabendravimas su autore – liepos 17 d., šeštadienį, 17 val.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių