,,Scanorama” lapkritį kvies pamiršti rutiną

Europos šalių kino forumas ,,Scanorama”, jau netrukus pradėsiantis didžiojo Europos kino kelionę per Lietuvą, žiūrovams žada vienuolika programų, kuriose bus pristatoma daugiau nei šimtas įvairaus turinio, stiliaus ir formato filmų iš visos Europos.

Tarp dokumentikos ir fikcijos

Beveik visą lapkričio mėnesį Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje vyksiančio festivalio metu – jau tradiciškai - vyks ne tik filmų peržiūros, bet ir susitikimai su filmo kūrėjais, aktoriais, prodiuseriais iš visos Europos; meistriškumo dirbtuvės ,,Jaunoji kino karta”, konkursinė programa ,,Naujasis Baltijos kinas”, rekordinį laiką truksianti siaubo naktis - ,,Nešventa naktis. Europietiškas siaubas” ir daug kitų, skonį geram kinui puoselėjančių iniciatyvų.

Vienuolikoje  skirtingų ,,Scanoramos” programų pristatomi filmai šiemet turės vieną tikslą - paskatinti žiūrėti sau ir kasdienybei į akis. Dr. Gražina Arlickaitė, Europos šalių kino forumo ,,Scanorama” direktorė, teigia, kad filmuose vis dažniau nebelieka atskirties tarp dokumentikos ir fikcijos; režisieriai kalba apie tai, kas iš tiesų mūsų gyvenimuose vyksta; kuo šiandien, čia ir dabar, pulsuoja žmonių mintys ir požiūriai bet kurioje pasaulio šalyje. ,,Tikimės, kad šių metų programos filmai, būdami mūsų pačių gyvenimų atspindžiais, taps savotišku rudens smūgiu, išjudinsiančiu žiūrovų  rutiną,” – prognozuoja dr. Gražina Arlickaitė.

Skatins pozityvią energiją

Minėtosios kasdienybės apmąstymų temos ypač ryškios dviejose principinėse festivalio programose – „Naujienos iš Šiaurės“ ir „Kertant Europą“. Gyvenimo prasmės klausimai šiose programose esančių filmo herojų likimus klostys ypač dramatiškai („R“, Danija, „Paprasti žmonės“, Serbija, „Slovėnė“, Slovėnija, Vokietija, Serbija) ir net tragikomiškai („Savaip sąžiningas žmogus“, Norvegija, „Protingas sprendimas“, Švedija, „Milžinas“, Urugvajus, Argentina, Vokietija, Ispanija).

Dr. Gražina Arlickaitė, Europos šalių kino forumo ,,Scanorama” direktorė, pabrėžia, kad greta išties sudėtingų temų, festivalyje bus ir daug pozityvią energiją spinduliuojančių filmų. ,,Ryški linija programoje – siekimas geresnio, tobulesnio pasaulio, kuriame mažiau blogio, smurto, žiaurumo, melo.” Vienas iškiliausių šių metų festivalio filmų taip ir pavadintas - ,,Geresniame pasaulyje”, - sako dr. Gražina Arlickaitė.

Šiais metų „Scanoramos“ retrospektyvos programa žiūrovams padovanos vienuolika  Europos kino klasiko Wimo Wenderso filmų, kurių kontekste bus siūloma suvokti drąsiųs, eksperimentinius naujojo kino ieškojimus jaunosios Europiečių kartos atstovų kūryboje („Aš nesu tavo draugas“ ir „Lull“, Vengrija; „Žiemos tyla“, Olandija).

Filmus papildys parodos

Žiūrovai taip pat turės galimybę atrasti neišgalvoto gyvenimo – dokumentinio kino - žavesį (išskirtinė ilgametražės dokumentikos programa „Neišgalvotas gyvenimas“), animacijos originalų subtilumą (iškiliausi norvegų animatorių darbai), trumpametražių filmų magiją (dvi specialiosios trumpametražių filmų programos), nelauktai atskleistus Europos kino klasikos klodus (britų režisieriaus Billo Douglaso garsioji trilogija, „Kon Tiki“ jūrinės ekspedicijos kino dokumentas, savo įtampa ir gilumu galintis  nurungti daugelį šiuolaikinių vaidybinių kelionių filmų). O smalsų žiūrovą festivalis pakvies į dvi originalias parodas, priartinančias prie mūsų Šiaurės kaimynės Norvegijos, kurios dienų Lietuvoje pradžia bus paskelbta būtent „Scanoramoje“.

Europos šalių kino forumas ,,Scanorama” vyks Vilniuje - lapkričio 11-21 dienomis; Kaune - lapkričio 18 – 28 dienomis; Klaipėdoje – lapkričio 23-28 dienomis.


Šiame straipsnyje: Scanorama

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių