Pirmą kartą eksponuojami ilgai slėpti Cartier-Bressono atvaizdai

Ilgai slėptos prancūzų meistro Henri Cartier-Bressono (Anri Kartjė-Bresono) nuotraukos šį savaitgalį bus eksponuojamos pirmą kartą ir padės nušviesti nelabai žinomą, prieštaringai vertinamą jo projektą Indijoje.

A.Cartier-Bressonas, kurio sukrečiamos nuotraukos, užfiksavusios Indijos nepriklausomybės lyderio Mahatmos Gandhi (Gandžio) mirtį, yra svarbi jo meninio palikimo dalis, 1950 metais taip pat fiksavo Sri Aurobindo (Šri Aurobindo) ašramo gyvenimą.

„Tai nepanašu į jokius jūsų matytus Cartier-Bressono (darbus), nes tai truputį eksperimentinis albumas, albumas, kurio jis galbūt nenorėjo rodyti žmonėms", - sakė Delyje surengtos parodos kuratorius Rahaabas Allana (Rahaabas Alana).

Fotožurnalistikos meno pionierius H.Cartier-Bressonas derino kompozicijos ir proporcijų meną su istorijos ir humoro pojūčiu. Jis mirė 2004 metais, būdamas 95-erių.

Poetas ir filosofas Sri Aurobindo kolonijiniais laikais vienu metu buvo politinio pasipriešinimo britų valdymui lyderis, o vėliau atsidėjo jogai savo rezidencijoje buvusioje prancūzų kolonijoje Pondišeryje, kuris dabar vadinasi Pudučeriu.

Sri Aurobindo ir jo dvasinės bendražygės, kuri vadinama Motina, kvietimu H.Cartier-Bressonas apsilankė jų ašrame šiame pajūrio mieste Indijos pietryčiuose, ir padarė retų nuotraukų, kuriose užfiksuotas jų gyvenimas.

Tačiau kai agentūra „Magnum“ tas nuotraukas publikavo, prie jų pridėtas straipsnis, kaip manoma, nepatiko Motinai, kuri nepritarė netrukus po H.Cartier-Bressono vizito mirusio Sri Aurobindo apibūdinimui.

„Kai ta medžiaga buvo paskelbta Europoje, ašramas sulaukė tam tikro blogos reklamos kiekio", - paaiškino R.Allana, kuris pridūrė, kad ten buvo sarkastiškai užsiminta apie Sri Aurobindo deklaruotą dieviškumo pojūtį.

Dėl tos priežasties Motina už 3 tūkst. dolerių nupirko tų nuotraukų negatyvus, išspausdino 50 albumų asmeniniam su ašramu susijusių žmonių naudojimui, o paskui viešai tų nuotraukų neberodė.

Ši H.Cartier-Bressono ir 20-ojo amžiaus fotografijos istorijos dalelė galėjo būti prarasta, bet įsikišo Delyje gyvenantis meno kolekcininkas Ebrahimas Alkazi (Ebrahimas Alkazis), kuris yra įkūręs fondą „Alkazi Foundation for the Arts".

Jis nupirko vieną tų atspausdintų albumų, kai jis buvo parduodamas aukcione Londone, ir ėmėsi įtikinėti Sri Aurobindo ašramą bei Cartier-Bressono fondą Paryžiuje sutikti su paroda.

Abi institucijos galiausiai davė savo sutikimą, tad šeštadienį paroda atidaroma Indijos sostinės prancūzų kultūros institute „Alliance Francaise“, o vėliau šiais metais bus pervežta į Pudučerį.

Parodoje eksponuojama 118 atvaizdų iš H.Cartier-Bressono albumo, ranka rašyti rašteliai apie tą projektą ir kitos Pudučerio menininkų nuotraukos.

Anksčiau nerodyti darbai „parodo tą žmogų ir jo veiklą kaip visumą, ne taip kaip suredaguotos nuotraukos, kurias matėme ir žinome. Jos visai kitokios", - pridūrė R.Allana.

Keliaudamas po pasaulį su savo aparatu„ Leica„, H.Cartier-Bressonas užfiksavo komunizmo užgimimą Kinijoje ir Paryžiaus išvadavimą 1944 metais, “klaidžiodamas gatvėmis...pasiryžęs pagauti gyvenimą, išsaugoti gyvenimą gyvenimo veiksmuose", kaip pats sakydavo.

Paryžiuje gimusi Mirra Alfassa (Mira Alfasa), vėliau tapusi žinoma kaip Motina, 7-ajame dešimtmetyje įsteigė Aurovilį - eksperimentinį futuristinį miestą netoli Pudučerio, pagrįstą Sri Aurobindo žmonijos vienybės idealu.


Šiame straipsnyje: Cartier-Bressonfotografija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Paskelbta 2018 metų Vilniaus knygų mugės tema
  Paskelbta 2018 metų Vilniaus knygų mugės tema

  Kitais metais devynioliktą kartą rengiamos Vilniaus knygų mugės tema bus „Skaitau Lietuvą, skaitau pasaulį“, sekmadienį pranešė „Litexpo“. ...

  1
 • Per Užgavėnes šiauliečiai sudegino net 17 Morių
  Per Užgavėnes šiauliečiai sudegino net 17 Morių

  Vasario 25 d. Žaliūkių malūnininko sodyboje Šiauliuose rinkosi arkliai, ožiai, žydai, čigonai, raganos, velniai ir visi kiti persirengeliai, norintys kuo greičiau išvyti žiemą ir prisišaukti pavasarį. Užgavėnių švent...

  1
 • Rumšiškėse triukšmingai išvaryta žiema
  Rumšiškėse triukšmingai išvaryta žiema

  Nors dauguma mūsų blynus keps ir žiemą varys tik antradienį, Rumšiškės jau šiandien skendo automobilių eilėse, persirengėlių triukšme ir Užgavėnių skanėstų kvapuose. ...

  2
 • Kaune skambėjo Palestinos vardas
  Kaune skambėjo Palestinos vardas

  Vilniuje prasidėjus knygų mugei, ne visas kultūrinis gyvenimas persikėlė į sostinę. Pirmosios knygos apie Palestiną lietuvių kalba pristatymas įvyko ketvirtadienį Kaune, dieną, prieš ją pristatant Vilniuje. ...

  4
 • Tris vaikus auginantis kunigas: nebijokime rodyti meilės
  Tris vaikus auginantis kunigas: nebijokime rodyti meilės

  Lietuvą jis stebi ir myli iš tolo, bet kartkartėmis grįžta į tėvynę. "Lietuvoje daug žmonių, kurie ir liko žmonėmis. Nepaisant ekonominių sunkumų jie sunkiai dirba ir prisiima atsakomybę", – teigia JAV gyvenantis liuteron...

  1
 • Knygų savaitgalis: elektroninės ir audioknygos padeda sumažinti stresą
  Knygų savaitgalis: elektroninės ir audioknygos padeda sumažinti stresą

  Ar sutinkate, kad dažnas ir beprasmiškas žiūrėjimas į telefono ekraną, pavyzdžiui, naršant socialiniuose tinkluose, kelia susierzinimą ir gali tapti depresijos priežastimi? Tuo tarpu pastebėta, kad telefoną naudojantys elektroninių kn...

 • A. Čekuolis: literatūros ateitis priklauso dokumentiniam rašymui
  A. Čekuolis: literatūros ateitis priklauso dokumentiniam rašymui

  Beveik tris dešimtmečius televizijos eteryje dirbęs publicistas, žurnalistas, rašytojas, keliautojas ir laidų vedėjas Algimantas Čekuolis Vilniaus knygų mugėje pristato savo naujausią knygą, pavadintą „Salos ir jų žmonės&ldquo...

 • Po anšlaginių baleto trupės gastrolių Pekine – nauji kvietimai
  Po anšlaginių baleto trupės gastrolių Pekine – nauji kvietimai

  Baigėsi šią savaitę Kinijos Nacionaliniame scenos menų centre (National Centre for the Performing Arts, toliau - NCPA) vykusios Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro spektaklio „Gulbių ežeras“ gastrolės. ...

 • Gyvenimu išmokė džiaugtis mama
  Gyvenimu išmokė džiaugtis mama

  Mylimą aktorę Virginiją Kochanskytę Klaipėdos gatvėse sutinkantys klaipėdiečiai dažniausiai tapatina su jos įkūnijamomis herojėmis. Daugelis nė neįtaria, kiek ir kokių darbų imasi ši moteris, kaip yra nusipelniusi Klaipėdai, ne visi ži...

  3
 • Į knygų mugę – ne vien pirkinių, bet ir minčių
  Į knygų mugę – ne vien pirkinių, bet ir minčių

  Vakar prasidėjusi XVIII Vilniaus knygų mugė lankytojus kviečia atrasti lietuviškus ženklus pasaulyje. Nors įprasta manyti, kad į mugę pirmiausiai vykstama įsigyti knygų ar jų autorių autografų, gyvai pamatyti iš užsienio atvykusių ...

Daugiau straipsnių