„Permainų muzika“: festivalis įsuks dabarties garsų verpetą (programa)

Trečiadienį Klaipėdos koncertų salėje prasideda 7-asis šiuolaikinės muzikos festivalis „Permainų muzika“, vyksiantis iki spalio 25-osios.

Estetiška ir šokiruojanti

Juo Klaipėdos koncertų salė atvers naujo koncertinio sezono duris ir publikai pristatys aštuonis ekspresyvius, subtilios bei nevaržomos šiuolaikinės muzikos renginius, raginančius atsiverti pokyčiams, jaudinantiems ir išliekantiems įspūdžiams.

Gyvo ir elektroninio skambesio, balsų ir instrumentų sūkurys susilies su vaizdu, judesiu, teatro elementais. Festivalio meno vadovės, Klaipėdos koncertų salės direktoriaus pavaduotojos kultūrinei veiklai kompozitorės Loretos Narvilaitės žodžiais, jis skatins įsižiūrėti ir įsiklausyti. Ne tik į tai, kas vyksta scenoje, bet ir į savo mintis, jausmus, būsenas. Jis kvies suprasti ir išgyventi meną.

„Festivalyje pristatoma šiuolaikinė kūryba siekia ne tik patenkinti estetikos poreikį, bet ir šokiruoti: sužadinti emocijas, aktyvinti mąstymą, peržvelgti vertybių sistemą. Ji teikia daug informacijos apie mus pačius, nes ją kuria mūsų amžininkai. Pažindami ją mes geriau pažįstame ir save“, – įsitikinusi L.Narvilaitė.

Vilios „Skambantis horizontas“

Jau pirmasis festivalio koncertas „Skambantis horizontas“ įsuks dabarties garsų verpetą.

Klaipėdos kameriniam orkestrui, vadovaujamam Mindaugo Bačkaus, šįkart diriguos Modestas Pitrėnas – artistiškas ir plastiškas, ambicingas ir emocionalus, tačiau nė akimirkai neprarandantis šalto proto ir muzikos pulso.

Mušamųjų instrumentų energiją precizišku tikslumu valdys solistas Pavelas Giunteris. Anapus horizonto išsilies daininga solisto Vytenio Gikniaus fleitos melodija.

Programoje skambės Ramintos Šerkšnytės, Mindaugo Urbaičio, Loretos Narvilaitės, Igorio Stravinskio, Emmanuelio Sejourne kūriniai.

Koncerto dieną 17 val. festivalio organizatoriai kviečia į prieškoncertinį susitikimą su kompozitoriais ir atlikėjais. Susitikimas vyks Klaipėdos koncertų salės antrojo aukšto fojė.

Ironiška „Meilės daina ir išsiskyrimas“

Ketvirtadienio koncerto „Meilės daina ir išsiskyrimas“ pavadinimą inspiravo M.Urbaičio kompozicija su poetišku Antano A.Jonyno tekstu.

Ją bei Alejandro Viñao, Vykinto Baltako kūrinius interpretuos Vokietijoje gyvenanti ir aktyviai šiuolaikinės muzikos pasaulyje besireiškianti solistė Rita Balta (sopranas).

Antroje koncerto dalyje prisistatys „Lietuvos ansamblių tinklas“. Pasak jo sumanytojo kompozitoriaus ir dirigento V.Baltako, „koncertas tematizuoja žodį „meilė“. Ne romantiškai, ne idealizuojant, bet realistiškai, su gera ironijos doze.

Tai vokiečio Gerhardo Stäblerio, korėjiečio Kunsu Shim bei jauno lietuvio kompozitoriaus ir videomenininko Igno Krunglevičiaus performansai, audiovizualinės kompozicijos.

Su jų kūrėjais bei atlikėjais publika galės geriau susipažinti dar prieš koncertą – jo dieną 17 val. festivalis rengia prieškoncertinį susitikimą su svečiais.

„Anapus Čiurlionio“ – su elektronika

Festivalio „Šokiai anapus Čiurlionio“ kitą trečiadienį intriguos naujais skambesiais bei plačia stilistine kūrinių amplitude.

Klausytojai išgirs gausų netradicinių griežimo būdų arsenalą Vytauto V.Jurgučio opuse, bus stebinami V.Baltako kompozicinių struktūrų estetinio grynumo, panardinti į Johno Adamso minimalistinių „šokių“ svaigulį.

Prie ištikimo šiuolaikinės muzikos propaguotojo styginių kvarteto „Chordos“ prisijungus Antanui Kučinskui ir Antanui Jasenkai, bus atlikta minėtų autorių kompozicija „Anapus Čiurlionio“. Jos ištakos – M.K.Čiurlionio kvartetas c-moll, kurio medžiaga buvo interpretuota kaip kompiuterinių komandų rinkinys ir konvertuota į visai neatpažįstamą skambesį, praturtinant jį gyvai atliekamais elektroniniais efektais.

Kvarteto ir elektronikos dialogą dar papildys Džiugo Katino vaizdo projekcija, taip pat kuriama realiuoju laiku.

Šiuolaikinės muzikos įkvėptas šokis

Spalio 4-osios koncertas „Linija“, dalyvaujant Šv. Kristupo medinių pučiamųjų kvintetui, baleto šokėjams Olgai Konošenko bei Aurelijui Daraškevičiui, pateiks choreografinę muzikos interpretaciją.

XX a. užsienio autorių kūrinius kvintetui sujungs jaunosios kartos lietuvių kompozitorės Rūtos Vitkauskaitės elektroakustinė kūryba.

Šiuolaikinės muzikos įkvėptas šokis dar labiau sustiprins meninį įspūdį. Kol klausytojo ausys keliaus spiraliniais garsų labirintais ir ilsėsis ramiuose užutekiuose, akys seks grafiškas ir dailias šokėjų judesių linijas.

Latvių choro „Tylus vanduo“

Latvijos radijo choras, net šešis kartus pelnęs Latvijos muzikos Didįjį prizą, spalio 5-ąją „Permainų muzikoje“ atliks programą „Tylus vanduo“.

Joje suskambės pasaulinė klasika: John Cage, György Ligeti, Baltijos ir Skandinavijos šalių autoriai: norvegai Knut Nystedt, Lasse Thoresen, švedas Anders Hillborg, lietuvis Rytis Mažulis, latviai Juris Ābols, Santa Ratniece, Pēteris Vasks bei estas Toivo Tulev.

Koncertas pavadintas pagal S.Ratniece’s kūrinį, muzikos garsais atkuriantį ežero paslaptingumą, neapčiuopiamumą ir šventumą.

Latvių kolektyvas noriai imasi įvairių kūrybinių eksperimentų – nuo šiuolaikinių dramos veikalų pastatymų iki multimedijos programų.

Šioji a cappella dainuojama programa reikalauja aukščiausio profesionalumo, kuo Sigvardso Kļavos diriguojamas choras tikrai gali pasigirti.

Palies grožio ir laiko temą

Amžinosios gamtos, grožio ir laiko temą paliečianti Klaipėdos kamerinio orkestro programa „Laiko garsai“ nuskambės spalio 7-ąją.

Kolektyvo meno vadovas violončelininkas M.Bačkus su smuikininku Džeraldu Bidva atliks solo partijas bulgarų kilmės anglų kompozitorės Dobrinkos Tabakovos „Saulės triptike“. Skambės ir daugeliui turbūt girdėta žymaus britų kompozitoriaus Michaelio Nymano muzika iš kino filmo „Fortepijonas“. Ritmiškai ir meditatyviai judės vokiečių autoriaus Peterio Hamelio „Laiko strėlė“ („The arrow of time“).

Gediminas Gelgotas šiame koncerte ne tik diriguos, bet ir prisistatys kaip kompozitorius. Apie jo kūrybą vienas minimalistinės muzikos pradininkų Terry Riley rašė: „G.Gelgoto muzikoje Grožis tampa pagrindiniu jos komponavimo principu. Tai muzika, kurios žmonės yra išalkę, muzika, kuri gimsta iš taikos“.

„Smėlio laikrodžiai“, arba Garso ir vaizdo teatras

Spalio 11-osios laiką skaičiuos byrantys „Smėlio laikrodžiai“.

Šis kompozitorės Justės Janulytės sumanytas ir kartu su lietuvių bei italų menininkais įgyvendintas projektas apibūdinamas kaip „garso ir vaizdo, laiko ir erdvės teatras“.

Pasak autorės, jame „tyrinėjamos akustinės, vizualinės bei simbolinės smėlio laikrodžio fenomeno prasmės. Muzikinė idėja vizualizuojama pasitelkus specialiai sukurtas cilindrines tiulio uždangas, ant kurių projektuojami vaizdai bei šviesų efektai išplečia, transformuoja atlikėjų būvį scenoje, kuria fikcijas ir įtraukia publiką į įvairias suvokimo patirtis“.

Šis valandos trukmės kūrinys sulaukė didelio užsienio festivalių prodiuserių ir žurnalistų susidomėjimo. Kuo publiką patraukia „Smėlio laikrodžiai“? Jų premjerą pernai „Gaidos“ festivalyje inicijavęs „Vilniaus festivalių“ direktorius Remigijus Merkelys teigė, jog „projekto sėkmė užkoduota ypatingoje muzikos ir vaizdo sąveikoje, kuri sukuria visiškai naują meninę kokybę ir tiesiog užburiančią atmosferą“.

Aštuonių kontrabosų ansamblis iš Italijos

Festivalis „Permainų muzika“ atsisveikins koncertu „Vizija“.

Spalio 25-ąja Klaipėdos koncertų salės scenoje išvysime unikalų kolektyvą – aštuonių kontrabosų ansamblį „Ludus Gravis” (Italija), kuriame muzikuos ir solistas Daniele Roccato.

Šiame koncerte bus atlikti festivalio pavadinimo įkvėpėjo Johno Cage’o intymi garsinė „Vizija“ („Dream“) ir japoniško sodo inspiruotas „Ryoanji“, Arvo Pärto „Pari Intervallo“, sukurtas tintinnabuli stiliumi, ansamblio meno vadovo Stefano Scodanibbio „Due Pezzi Brillanti“ bei Rūtos Vitkauskaitės kūrinio premjera.

Baigiamojo koncerto finaliniu akcentu turėtų tapti Terry Riley – Stefano Scodanibbio kompozicija „IN D“. „Nuo pirmųjų garsų ji užhipnotizuos publiką ritmų mantra ir tembrinėmis mikrovariacijomis, o dinaminis vyksmas ir kulminacijos ilgesys išlaikys dėmesį iki pabaigos“, – intrigavo festivalio meno vadovė.

Festivalį „Permainų muzika“ pristato dienraštis „Klaipėda“ ir Klaipėdos koncertų salė.

Festivalio programa

Rugsėjo 21 d. 18 val. – „Skambantis horizontas“: Klaipėdos kamerinis orkestras, solistai P.Giunteris (perkusija), V.Giknius (fleita), dirigentas M.Pitrėnas.

Programoje: R.Šerkšnytės, M.Urbaičio, L.Narvilaitės, I.Stravinskio, E.Sejourne kūriniai.

17 val. – prieškoncertinis susitikimas su kompozitoriais ir atlikėjais.

Rugsėjo 22 d. 18 val. – „Meilės daina ir išsiskyrimas“: Rita Balta (sopranas, Lietuva – Vokietija) ir „Lietuvos ansamblių tinklo“ atlikėjai A.Žiūra (klarnetas), R.Mataitytė (smuikas), D.Palšauskas (violončelė). Dalyvauja G.Stäbleris (Vokietija), K.Shimas (Korėja – Vokietija), Ignas Juzokas (elektronika), Gintaras Šeputis (video-).

Programoje: A.Viñao, M.Urbaičio, V.Baltako, G.Stäblerio, K.Shimo, I.Krunglevičiaus kūriniai.

17 val. – prieškoncertinis susitikimas su kompozitoriais ir atlikėjais.

Rugsėjo 28 d. 18 val. – „Šokiai anapus Čiurlionio“: styginių kvartetas „Chordos“ – D.Puodžiukas (I smuikas), I.Sipaitytė (II smuikas), R.Bliškevičius (altas), R.Tamutytė (violončelė). Dalyvauja A.Kučinskas, A.Jasenka (elektronika), D.Katinas (vaizdo projekcija).

Programoje: V.V.Jurgučio, V.Baltako, A.Kučinsko – A.Jasenkos, J.Adamso kūriniai.

17 val. – prieškoncertinis susitikimas su kompozitoriais ir atlikėjais.

Spalio 4 d. 18 val. – „Linija“: Šv. Kristupo medinių pučiamųjų kvintetas – G.Gelgotas (fleita), D.Pocius (obojus), A.Žiūra (klarnetas), A.Puplauskis (fagotas), P.Lukauskas (valtorna); O.Konošenko ir A.Daraškevičius (baleto šokėjai). Dalyvauja R.Vitkauskaitė (elektronika).

Programoje: G.Ligeti, P.Hindemitho, J.Francaix, S.Barberio, F.Farkas, R.Vitkauskaitės kūriniai.

Spalio 5 d. 18 val. – „Tylus vanduo“: Latvijos radijo choras, dirigentas S.Kļava.

Programoje: K.Nystedto, J.Cage’o, R.Mažulio, J.Ābolio, S.Ratniecės, P.Vaskso, L.Thoreseno, A.Hillborgo, G.Ligeti, T.Tulevo kūriniai.

Spalio 7 d. 18 val. – „Laiko garsai“: Klaipėdos kamerinis orkestras, solistas Dž.Bidva, dirigentas G.Gelgotas.

Programoje: G.Gelgoto, P.Hamelo, D.Tabakovos, M.Nymano kūriniai.

17 val. – prieškoncertinis susitikimas su kompozitoriais ir atlikėjais.

Spalio 11 d. 19 val. – „Smėlio laikrodžiai“: garso ir vaizdo, laiko ir erdvės teatras – kompozitorė J.Janulytė, vaizdo režisierius L.Scarzella (Italija), vaizdo režisieriaus asistentas M.Innocente (Italija), scenografė J.Paulėkaitė, šviesų dizaineriai E.Sabaliauskas ir Vilius Vilutis; „Gaida Ensemble“ solistai E.Kulikauskas, P.Jacunskas, R.Tamutytė, O.Švabauskaitė (violončelės); M.Tadini ir Antonello Raggi (elektronika, Italija).

18 val. – prieškoncertinis susitikimas su kompozitore ir atlikėjais.

Spalio 25 d.18 val. – „Vizija“: kontrabosų ansamblis „Ludus Gravis” (Italija) – S.Battaglia, M.Bucci, P.Di Gironimo, S.Masina, G.Piermatti, F.Platoni, A.Schillaci, solistas D.Roccato (kontrabosas), muzikos vadovas S.Scodanibbio.

Programoje: T.Riley, J.Cage’o, A.Pärto, S.Scodanibbio, R.Vitkauskaitės kūriniai.

Bilietai į festivalio „Permainų muzika“ koncertus – po 15, 20, 30 litų, taikomos nuolaidos.

Bilietus platina Bilietai.lt, juos taip pat galima įsigyti Klaipėdos koncertų salės kasoje.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Lukiškių aikštės memorialas: atrinktos penkios idėjos
  Lukiškių aikštės memorialas: atrinktos penkios idėjos

  Tarp atrinktų penkių idėjų, iš kurių bus renkamas galutinis Lukiškių aikštės memorialas Vilniuje – „Vyčio“ paramos fondo, architektūros teoretiko Tomo Grunskio ir kolektyvo „aexn“ darbai, penktadien...

  8
 • Mirė žurnalistė ir detektyvų rašytoja B. Mackonytė
  Mirė žurnalistė ir detektyvų rašytoja B. Mackonytė

  Eidama 89–uosius metus, liepos 26 dieną, anapiln iškeliavo iškili žinoma Lietuvos visuomenės veikėja, žurnalistė, redaktorė, rašytoja, senoji vilnietė Birutė Mackonytė (1928–2017). ...

 • Europos parke – milžiniška S. Soferio skulptūra
  Europos parke – milžiniška S. Soferio skulptūra

  Liepos 30 d., 12 val., netoli Vilniaus esančiame Europos centro muziejuje Europos parke bus pristatyta milžiniška  žymaus menininko Sasono Soferio (1925–2009) skulptūra „Midmien“. ...

  2
 • Ar tautinis menas šiandieniam žmogui vis dar svarbus?
  Ar tautinis menas šiandieniam žmogui vis dar svarbus?

  Kokią reikšmę XXI a. turi lietuvių liaudies menas? Ar jis šiandieniam žmogui vis dar yra svarbus? Ar tautinis menas gali mums padėti išspręsti iškilusias etninės tapatybės ir savitapatumo problemas? Atsakymus į šiuos...

  1
 • Lietuviškuose peizažuose žaluma nustelbia jūrą
  Lietuviškuose peizažuose žaluma nustelbia jūrą

  Gyvendami jūrinėje valstybėje Lietuvos menininkai nedosnūs vadinamojo marinos žanro kūrinių. Tačiau vasarai į pajūrį išsikrausčiusio Vilniaus aukciono ekspertai pasistengė sudaryti rinkinį, kuriame pristatoma lietuvių dailininkų interpre...

 • Dailininkas A. Andziulis: tapyba yra retas malonumas
  Dailininkas A. Andziulis: tapyba yra retas malonumas

  "Manau, kurį laiką tapymo įrankių neliesiu", – prisipažįsta Antanas Andziulis. VšĮ "Gabrielės meno galerija" surengtoje parodoje "Kaitodara" žinomas Kauno tapytojas pristato geometrinės abstrakcijos laikotar...

  1
 • Knygoje paaugliams – Diunkerko mūšis kitomis akimis
  Knygoje paaugliams – Diunkerko mūšis kitomis akimis

  „Karas, išgelbėjęs mano gyvenimą“ – šešiolikta ir naujausia rašytojos Kimberly Brubaker Bradley knyga. Kaip pati rašytoja sako, tai neabejotinai geriausias jos kūrinys. Tą patvirtina gauti Newbery Garb...

 • Lietuvoje bus filmuojamas serialas apie Černobylio katastrofą
  Lietuvoje bus filmuojamas serialas apie Černobylio katastrofą

  Televizija HBO kitais metais pradės kurti miniserialą apie Černobylio branduolinę katastrofą. ...

  3
 • XI Kauno bienalėje bus įdomių dalykų
  XI Kauno bienalėje bus įdomių dalykų

  XI Kauno bienalės kuratorė menininkė Paulina Eglė Pukytė kurdama sąmoningai renkasi neefektingas, beveik nematomas menines strategijas ir išnaudoja atsitiktinumus. Jos braižą atpažins ir bienalės auditorija. ...

  2
 • Apie violončelę, J. S. Bachą ir šokoladą
  Apie violončelę, J. S. Bachą ir šokoladą

  Muzika – tai lyg žaidimas garsais, tembrais, pauzėmis, sako violončelininkas Augustas Gocentas. "Toks žaidimas, kuriuo norėčiau priversti savo klausytoją pajusti stiprias, sutirštintas nuotaikas", – sako jaunas, savita groji...

Daugiau straipsnių