Pasipelniusieji iš emigracijos

Lietuvai tapus nepriklausomai, kitų šalių emigracijos arba išeivijos biurai, kontoros, jų atstovaujamos garlaivių bendrovės, susisiekimo linijos Kauną atrado ne iš karto. Ilgainiui emigracija ir su ja susijusi turizmo plėtra buvo pelningas ir patrauklus verslas, nes pradėjus kurtis emigracijos biurams, jų veikla buvo beveik nekontroliuojama.

1920–1925 m. Kaune veikė 13 emigracijos biurų ir kontorų. 1922 m. priimtas emigracijos (išeivybės) įstatymas šiek tiek pristabdė jų augimą, tačiau atsirado nelegalių emigracijos biurų ir agentų. 1925–1927 m. vykę legalių ir nelegalių emigracijos biurų patikrinimai ir plačiai nuskambėjusios neleistina veikla užsiimančių biurų bylos neatbaidė nuo šio verslo.

1927 m. Kauno adresų knygoje įrašyta 10 emigracijos biurų, kontorų ir garlaivių linijų biurų. Jų skaičius beveik nepakito ir po 1929 m. priimto naujo emigracijos įstatymo, numačiusio didelę laidavimo sumą šiam verslui vykdyti.

Tiesa, įvairūs šaltiniai pateikia skirtingus duomenis, nes keli biurai, veikę tuo pačiu adresu, turėjo atskirus pavadinimus.

1920–1940 m. spaudoje paskelbti keli apžvalginiai straipsniai ir žinutės apie emigracijos biurus ir kontoras, kuriuose daugiau dėmesio skirta informacijai apie įstatymų pažeidimus šiose įstaigose ir joms iškeltas bylas. Ypač išsamiai aprašyta nelegalaus emigracijos biuro „Alfa“ bylos eiga. „Lietuvos aidas“ paskelbė straipsnį apie kitą nelegalų Rachilės Evenzonienės emigracijos biurą.

Lietuvos valdžios bejėgiškumą prieš emigracijos biurų savivalę liudijo ir Kaune įsikūrusių „Hamburgo Amerikos linijos“ emigracijos biurų veikla. Po 1925 m. bylos, kai dėl Lietuvos piliečių apgaudinėjimo vežant juos į Ameriką buvo nubausti „Volterio ir Co“ emigracijos biuro, atstovavusio šiai kompanijai Lietuvoje, veikėjai, „Hamburgo Amerikos linija“ pasiskelbė nutraukianti ryšius su „Volterio ir Co“ bendrove ir kurianti naują atstovybę.

Ir ši atstovybė 1932 m. įkliuvo dėl jau minėtos nelegalios veiklos slapta gabenant emigrantus į Afriką. Biurą ketinta uždaryti, tačiau jis ir toliau veikė, netgi tapo vienu iš šio verslo lyderių Lietuvoje. Dar vienas rinkos lyderis – „Prancūzijos linijos“ emigracijos biuras. Jis taip pat sulaukdavo nemažai skundų, bet trūkstant įrodymų sėkmingai tęsė veiklą iki pat 1940 m.

Buvo nelengva ir emigracijos biurų veiklą tikrinusioms institucijoms. 1929 m. išeivybės įstatymas draudė agituoti išvykti iš šalies, jam nusižengę emigracijos biurai galėjo būti nubausti pinigine bauda arba areštu.

Pavyzdžiui, įstaigos vedėjui ar tarnautojui grėsė  1 500 litų bauda arba 6 mėnesių areštas. Atskirti komercinę reklamą nuo agitacijos buvo sudėtinga. Taip pat labai painūs buvo emigracijos biurų ir jų atstovaujamų kompanijų tarpusavio santykiai. Dažnai keičiami pavadinimai, susipynusi biurų veikla, keli tuo pačiu adresu veikiantys biurai apsunkindavo kontrolę, kai reikėdavo susigrąžinti mokesčius iš jau neveikiančių biurų arba nubausti įstatymo pažeidėjus.

Šaltinis: perprasti painų Kauno emigracijos biurų ir kontorų tinklą padeda reklama periodikoje, adresų ir telefonų abonentų knygose.NAUJAUSI KOMENTARAI

Alvydas

Alvydas portretas
Parodos apžvalginiame straipsnyje knyga.kvb.lt pateikta koncentruota informacija apie emigracijos biurus ir kontoras Kaune 1920 - 1940 m. Šiame straipsnelyje pateiktose šios apžvalgos ištraukose atsisakyta ne tik savaime suprantamų dalykų, netinkančių populiariam straipsniui dienraštyje (nuorodų į šaltinius ir literatūrą), bet ir, mano nuomone, įdomios medžiagos, pvz. apie prieštaringai vertintą Kastanto Norkaus veiklą, kurio aferos iki šiol nėra tiksliai išaiškintos, o kai kur ir klaidingai interpretuojamos. Iš visų emigracijos biurų ir kontorų bylų apžvalgoje pasirinktos charakteringiausios, todėl jas dar atsijojant susidaro vaizdas, kad tik tuose keliuose ir buvo nusižengimų. Tačiau svarbiausia, jog atsisakant tos apžvalgos dalies, kurią čia įdėsiu, pora sakinių straipsnelyje pasidarė nelogiški: "Apie legalių emigracijos biurų nusižengimus ir jiems iškeltas bylas dažniausiai informuodavo žinutės, tik Hamburgo Amerikos linijos byla dėl nelegalaus žmonių gabenimo į Afriką susilaukė didesnio straipsnio „Dienos naujienų“ laikraštyje (Slaptai gabeno žmones į Afriką // Dienos naujienos. 1932, bal. 4 (Nr. 75), p. 1). Dalis straipsnių ir žinučių likdavo be atsako, nes trūkdavo įrodymų arba vietoj nubaustojo biuro atsidarydavo kitas ir tęsdavo tą pačią veiklą, kartais net su tais pačiais veikėjais. Pavyzdžiui, apie Lietuvos emigracijos biuro direktoriaus Kastanto Norkaus nusikalstamą veiklą pašaipiai užsiminta 1922 m. „Tėvynės balso“ laikraštyje. Po šios bylos K. Norkus tęsė veiklą jau kaip emigracijos kontoros savininkas. Jis skelbėsi (o gal ir buvo) vieninteliu Baltijos valstybių finansinės korporacijos United States Lines atstovu Lietuvoje, prisistatydavo dideliu patriotu, susirūpinusiu tautiečių grįžimu į Lietuvą. Jo kontoros (Laisvės al. 9, dabar – 21) reklamoje buvo teigiama, jog tai seniausias ir vienintelis lietuvių valdomas emigracijos biuras Lietuvoje (ir vienas, ir kitas teiginys ne visai teisingi, tačiau daugeliui Kauno emigracijos biurų iš tiesų vadovavo svetimšaliai, net ir įsigaliojus 1929 m. emigracijos įstatymui, reikalaujančiam, jog vadovautų lietuviai). K. Norkus dar kartą išgarsėjo, kai jo kontoroje buvo nušautas ten dirbęs studentas Vytautas Aleksa. Tada išaiškėjo daug faktų apie nelegalią biuro veiklą, ir K. Norkus, skubiai išpardavęs turtą bei palikęs emigracijos kontoros skolas, pabėgo į užsienį. Jo kontora buvo uždaryta, o kitur įsikūrusi United States Lines atstovybė teigė neturinti jokių sąsajų su anksčiau jos vardu veikusia K. Norkaus kontora, nes K. Norkus buvęs savarankiškas agentas – tarpininkas. Vis dėlto, kaip matyti iš Kauno apskrities archyve saugomo firmos užsienio atstovybės liudijimo (KAA, f. 209, ap. 5, b. 937, l. 20), United States Lines pakeitė susikompromitavusį K. Norkų kitu savo atstovu J. V. Liūtu, taigi pripažino K. Norkų buvus jų atstovu Lietuvoje." Pagarbiai Alvydas S.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių