Neįgaliųjų teatras: per meną - į integraciją

Kai kurie iš jų negali vaikščioti, kalbėti, girdėti ar matyti. Bet jie visi nori ir gali vaidinti. Pusė šimto savanorių save atskleidžia neįgaliųjų "Naujajame teatre".

Režisierius turėjo pakeisti žinias

Dar 2008-aisiais įsikūręs teatras siekia būti atviras naujovėms, įvairiems kultūriniams eksperimentams, nėra prisirišęs prie vieno režisieriaus ir konkrečios komandos. Kiekvieną projektą (spektaklį) stato vis kitas režisierius ir kviečiami vaidinti konkrečiam spektakliui reikalingi aktoriai.

Šiuo metu "Naujasis teatras" išleidžia ketvirtą premjerą - spektaklį "Ubagų sala" pagal rašytojo Kazio Sajos pjesę. Premjerai aktoriai ruošiasi intensyviai - repetuoja tris keturis kartus per savaitę po kelias valandas. Penktadienio popietę repeticijoje dalyvavęs režisierius Titas Varnas, kuris dirba ir dramos teatre, prisistatė kaip kviestinis. Jis neslėpė, kad prieš režisuojant "Ubagų salą" su neįgaliaisiais reikėjo įveikti save, mat su tokia  spektaklio kūrimo specifika nėra daug susidūręs.

"Daug metų esu dirbęs su jaunimu, kurčnebyliais, o dabar visas žinias reikėjo pakeisti. Lyg reikėtų viską išdėstyti, bet adaptuoti neįgaliesiems", - sakė jis. Pasak T.Varno, anksčiau jis pamatęs žmogų, sėdintį neįgaliojo vežimėlyje, pajusdavo jam užuojautą, tačiau taip ir nueidavo, o dabar bendravimas intensyvus. "Tenka ir pasibarti", - šypsojosi režisierius.

Tačiau "Naujajame teatre" vaidina ne tik neįgalieji. Siekiant juos integruoti su sveikaisiais, spektaklyje "Pasiuntinys" vaidino trys neįgalieji ir vienas sveikasis, "Stikliniame žvėryne" - du neįgalieji ir tiek pat sveikųjų.

"Pasižiūriu į kolegas studentus, kurie per seminarus viską skaito iš lapų, ir man tai keista. Teatras lavina atmintį ir oratorystę", - pasakojo "Naujajame teatre" dalyvaujantis jokios negalios neturintis savanoris Marius Černiauskas. Jis atviravo, kad pirmas savaites šiame teatre jautėsi kiek keistai, tačiau tai įvardijo kaip naują atradimą. "Net šviesiau akyse pasidaro, kai matau neįgalius aktorius. Šis teatras man davė savirealizaciją, pasitikėjimą savimi ir drąsos. Dabar net kurso draugai  prašosi į spektaklius", - prisipažino M.Černiauskas.

Neįgalieji - psicholigiškai stipresni?

"Mažajame teatre" pamačiau "Stiklinį žvėryną" ir po kelių dienų paskambinau Laimai. Atėjau kaip savanoris ir patekau į teatrą", - pasakojo nuo gimimo celebriniu paralyžiumi sergantis Edmundas Vaitelis. Anot jo, kiekvienam vaidmeniui reikia keistis ir tas pokytis kartais gali būti sudėtingas. Kitą savaitę E.Vaitelis debiutuoja premjeroje "Ubagų sala".

"Būna, kad neįgalieji suserga, todėl reikia daugiau žmonių", - tvirtino "Naujojojo teatro" vadovė Svetlana Laima Zemleckienė. Simboliškai Tarptautinę neįgalių žmonių dieną su ja leidžiamės į pokalbį.

- Kas sunkiausia neįgaliems aktoriams?

- Tikriausiai, kad kiekvienam savaip. Pagrindinė problema - atvykimas į repeticijas. Tačiau jau gavome socialinės įmonės statusą ir įsigysime automobilį, pritaikytą neįgaliesiems. Neregiams sunkiausia išmokti tekstą, jiems jį perskaito kompiuteris.

- Ar būna akimirkų, kai neįgalieji palūžta, viską nori mesti, jiems būna per sunku ir supranta, kad tai - ne jiems?

- Kad taip būtų, neteko girdėti. Atvirkščiai - neįgalieji yra psichologiškai stipresni, jie stiprėja ir nori vaidinti. Statant spektaklį būna ir labai mažų vaidmenų, tačiau visi nori vaidinti.

- Ką šis teatras duoda negalią turintiems žmonėms?

- Savęs pripažinimą. Mums visiems labai svarbu, ar esame vertingi. Išsilaikyti ne opozicijoje yra sunku. Neįgalusis nori būti vertingas, pripažintas, kad jis gali vaidinti. Tai psichologiniai aspektai. Asmeniškai aš šiame teatre galiu daryti tai, ką noriu, galiu būti savimi, kalbėti su žmonėmis.

- Kokia yra žmonių, stebinčių jūsų pastatytus spektaklius, reakcija?

- Norėdami susidaryti nuomonę, tobulėti ir rodyti spektaklius toliau, klausėme žmonių. Visos nuomonės buvo palankios. Neįgalieji stengiasi rodyti ne negalią, bet meną, ir žmogus, žiūrėdamas spektaklį, užmiršta, kad vaidina neįgalieji, vėliau kažkas jiems sustoja. Mes gyvename kaip kaleidoskope, verkiame dėl smulkmenų, kad kas  nors įplyšo, nepasisekė, ir savęs gailime dėl nereikšmingų dalykų. Dažnai sveikieji, atvykę į mūsų spektaklius, būna sukrėsti, bet teigiamai. Kartais mums reikia susikrėsti, kad vertybės atsistotų į vietą. Tai spektaklyje ir stengiamės parodyti.

- Kuo šis teatras pranašesnis už kitus?

- Kol yra entuziazmas, noras ir idėja ką nors pasakyti - tol yra pagrindas. Kol bus siekiama ne užsidirbti pinigų - tol menas bus gyvas. Jeigu einama tik vaidinant užsidirbti pinigų - tuo mažiau vietos lieka menui. Taip, pinigai reikalingi, bet tai neturėtų būti svarbiausia.

- Kokias problemas gliaudote savo spektakliuose?

- Žmogus gyvena mašinoje, kurioje sukasi kaip voveraitė. Mes trumpam išjungiame tą mašiną, ir kai sustoji - pradedi gilintis ir eiti į save. Gal įgauni daugiau drąsos ir pasitikėjimo, pagalvoji: ką aš veikiu šiame gyvenime? Gal nieko, tik pamiega, atsikelia, pavalgo... O kokia yra mano prasmė ar prasmingai gyvenu? Svarbiausias yra susimąstymas ir drąsa būti savimi. Užmirštame, kas mes esame ir gyvename programinį gyvenimą.

- Koks yra geras aktorius?

- Tas, kuris tiki. Kuo žmogus yra tyresnis ir nuoširdesnis - tuo jo vaidmuo yra geresnis. Savos psichologinės savybės taip pat daro įtaką vaidmens atlikimui. Profesionalumas priklauso nuo to, kiek sugebi atsiverti, būti atviras prieš kitą ir, žinoma, reikia turėti talento.

PREMJERA:

KAS: Ketvirtoji "Naujojo teatro" premjera pagal rašytojo Kazio Sajos pjesę "Ubagų sala".

KUR: Lenkų kultūros namuose (Naugarduko g. 76, Vilnius).

KADA: Gruodžio 6 ir 9 d. 19 val.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Pirmą kartą: Lietuva nominuota Londono knygų mugėje
  Pirmą kartą: Lietuva nominuota Londono knygų mugėje

  Lietuva pirmą kartą nominuota Londono knygų mugės apdovanojimuose. Vadovėlis „Ekonomika per 31 valandą”, kurį parengė ir išleido Lietuvos laisvosios rinkos institutas, pretenduoja tapti geriausia mokymosi priemone. ...

 • Laukia neeilinės Užgavėnės Rumšiškėse
  Laukia neeilinės Užgavėnės Rumšiškėse

  "Šalta, žiema, šalin eik, o, pavasari, ateik!" – tokiu šūksniu vasario 25-ąją bus kviečiamas pavasaris Užgavėnių sostinėje – Rumšiškėse. ...

 • Į Pivašiūnus grįžta restauruotas Švč. Mergelės Marijos paveikslas
  Į Pivašiūnus grįžta restauruotas Švč. Mergelės Marijos paveikslas

  Po daugiau nei metus trukusios restauracijos į Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapijos bažnyčią Pivašiūnuose grįžta altorinis paveikslas „Švč. Mergelė Marija, Nuliūdusiųjų Paguoda (Pivašiūnų Šv...

 • Metų vertėjo krėslas – S. Repečkai
  Metų vertėjo krėslas – S. Repečkai

  Metų vertėjo krėslas šiemet bus įteiktas vertėjui Sauliui Repečkai, pranešė Kultūros ministerija. ...

  1
 • Jaunimo literatūra: tarp sekimo ir originalumo
  Jaunimo literatūra: tarp sekimo ir originalumo

  Literatūros kritikas dr. Ramūnas Čičelis LRT KLASIKOS laidoje „Ryto allegro“ pristato dviejų jaunų rašytojų kūrinius – Benjamino Leberto romaną „Pelikanų skrydis“ ir Lauros Varslauskaitės „Mano didelis ma...

 • Vilniaus knygų mugėje – susitikimai su fotomenininkais
  Vilniaus knygų mugėje – susitikimai su fotomenininkais

  Vasario 23-26 dienomis „Litexpo“ parodų rūmuose vyks gausia renginių programa pasižyminti 18–oji tarptautinė Vilniaus knygų mugė. Jau kelintus metus iš eilės mugėje dalyvaujančios Lietuvos fotomenininkų sąjungos stendas (5....

 • Kas Lietuvoje vis dar skaito knygas?
  Kas Lietuvoje vis dar skaito knygas?

  Didėjantys emigracijos mastai – kone opiausia šių dienų Lietuvos problema. Padėties nei kiek negerina ir prasti gimstamumo bei mirtingumo rodikliai. Tai prastos žinios ne tik lietuvių tautos išlikimui, bet ir knygų skaitymo situacija...

  3
 • Parodos lankytojai gali pajusti nesvarumo būseną
  Parodos lankytojai gali pajusti nesvarumo būseną

  Nacionalinėje dailės galerijoje veikia neįprasta paroda, kurioje eksponuojami ir meno kūriniai, ir mokslo tyrimai. Viename interaktyvių darbų lankytojai gali pajusti nesvarumo būseną. ...

 • Du šimtai sekmadienių atlaiduose
  Du šimtai sekmadienių atlaiduose

  Apsivilkęs kaimiečio drabužiais, palikęs dar miegančius vaikus ir žmoną, fotografas Romualdas Požerskis daugiau nei ketvirtį amžiaus važiuodavo į atlaidus. Tikinčiuosius ten vedė troškimas išlyginti nuodėmės paliktus randus. Kas v...

  1
 • Dailyraščio konkurso finale – moksleivė iš Dublino
  Dailyraščio konkurso finale – moksleivė iš Dublino

  Komisija išrinko 35 dailyraščius, kurių autoriai kovo 1 d. susirungs 7-ojo nacionalinio Vinco Kudirkos dailyraščio konkurso „Rašom!“ finale. Šiemet Lietuvos mokslų akademijoje vyksiantis finalas išsiski...

Daugiau straipsnių