Muziejai pristatys Vakarų Lietuvos gyventojų istorinį kostiumą

Ketvirtadienį Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje (MLIM) Klaipėdoje vyks Muziejų metams bei Tilžės akto sukakčiai paminėti skirtas projektas: tarptautinė mokslinė konferencija „Vakarų Lietuvos istorinio kostiumo savitumas: tradicijų pastovumas ir pokyčiai“, parodų „Vakarų Lietuvos istorinis kostiumas“ bei „Interpretacija“ atidarymai bei naujos drabužių kolekcijos, sukurtos pagal muziejaus eksponatus, pristatymas.

Šio projekto tikslas – pirmą kartą pristatyti ir apibendrinti Vakarų Lietuvos gyventojų istorinį kostiumą pagal Lietuvos muziejuose ir Kaliningrado istorijos ir meno muziejuje saugomą archeologijos, etnografijos medžiagą. Konferencijoje ir parodoje jungtinėmis muziejininkų, restauratorių pastangomis bus pristatomi nauji, anksčiau neskelbti III–XIV a. archeologinės tekstilės, papuošalų, apavo moksliniai tyrimai ir diskutuojama rekonstrukcijų klausimu. Pristatant etnografinius XVIII a. pabaigos – XX a. pirmosios pusės Mažosios Lietuvos gyventojų drabužius, jungėsi ir bendradarbiavo visi Lietuvos muziejai, saugantys Klaipėdos krašto ir Rytprūsių etnografinę medžiagą. Siekdami, kad renginys būtų gyvas ir patrauklus kiekvienam klaipėdiečiui, pagal muziejaus eksponatus jaunieji menininkai sukūrė ir patys pristatys naują kostiumų kolekciją.

Konferencijos atidarymas – 9.45 val. Visą dieną vyksiančioje konferencijoje bus pristatyta 16 pranešimų. Taip pat programoje – Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto aprangos ir mezgimo dizaino absolventų darbų parodos „Interpretacija“ atidarymas ir eksperimentinės kolekcijos „Etno atgarsiai“ pristatymas – 13 val., parodos „Vakarų Lietuvos istorinis kostiumas“ atidarymas – 17 val.

Visi renginiai – nemokami. Juos organizuoja MLIM.

Konferencijos programa

Tarptautinė mokslinė konferencija

„Vakarų Lietuvos istorinio kostiumo savitumas: tradicijų pastovumas ir pokyčiai“

9.00–9.45      dalyvių registracija.

9.45–10.00 Konferencijos atidarymas. MLIM direktoriaus Jono Genio sveikinimo žodis.

10.00–12.15 Posėdis I. Moderuoja dr. J.Genys, dr. Audronė Bliujienė. Pranešimų trukmė –

15–20 min.

10.00 Elvyra Pečeliūnaitė-Bazienė: „Dažikliai, nustatyti Vakarų Lietuvos iškastinėje tekstilėje III–XIII a.“.

10.20             Romanas Širouchovas, Kaliningrado istorijos ir meno muziejus: „X–XIII a. kuršių ir prūsų papuošalai“.

10.40             Ramunė Bračiulienė, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus: „Klepė, šliurė, šlepetė – populiarus klaipėdiečių apavas XVI–XVII a.“.

11.00             Kavos pertrauka – 10 min.

11.10             Vytautė Lukšėnienė, Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centras, Asta Adomaitytė: „Archeologinių radinių iš Palangos Žemaičių kalnelio kapinyno tyrimas ir konservavimas“.

11.30             Daiva Steponavičienė: „XIV–XV a. moters drabužių rekonstrukcija. Palangos Žemaičių kalnelio kapinyno archeologinė medžiaga“.

11.50             Dionyzas Varkalis, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus: „XII–XIV a. papuošalų kopijos ir rekonstrukcijos. Palangos senkapio ir Žemaičių kalnelio kapinyno archeologinė medžiaga“.

12.10–13.00  Pietų pertrauka.

13.00             VDA Telšių fakulteto aprangos ir mezgimo dizaino absolventų darbų parodos „Interpretacija“ atidarymas ir eksperimentinės kolekcijos „Etno atgarsiai“ pristatymas Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus mažojoje salėje.

13.30–16.40  Posėdis II. Moderuoja dr. Elvyda Lazauskaitė, Asta Grušelionienė. Pranešimų trukmė 15–20 min.

13.30             Danutė Aleknienė, Lietuvos nacionalinis muziejus:            „Muziejinių eksponatų kopijos ir rekonstrukcijos“.

13.50             Laimutė Lukoševičienė, Anastazijos ir Antano Tamošaičių galerija „Židinys“:

„Anastazija ir Antanas Tamošaičiai – liaudies meno rinkėjai ir puoselėtojai“.

14.10             Ramutė Raciūtė, Anastazijos ir Antano Tamošaičių galerija „Židinys“: „Antano Tamošaičio 3–4 dešimtmetyje surinkta XVIII a. pabaigos – XIX a. lietuvininkų drabužių kolekcija“.

14.30             Zita Genienė, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus: „Klaipėdos krašto istorinio kostiumo atspindžiai MLIM ikonografijos rinkinyje“.

14.50             Kavos pertrauka – 10 min.

15.00             Liudvika Burzdžiuvienė, Martyno Jankaus muziejus: „Tautinis kostiumas Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejaus rinkiniuose“.

15.20             Birutė Servienė, Salos etnokultūros ir informacijos centras: „Šeimos skrynią atvėrus. Perdrobuliai“.

15.40             Diana Klumbienė, Klaipėdos siuvimo ir paslaugų verslo mokykla: „XIX a. pabaigos – XX a. pradžios lietuvininkės švarkelio kopijos konstravimas ir siuvimas“.

16.00             Indrė Skablauskaitė,            Šilutės muziejus: „Lietuvininkų aksesuarai – delmonai ir juostelės Šilutės muziejaus rinkiniuose“.

16.20             Aušra Kavaliauskienė, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus: „Mažosios Lietuvos gyventojų drabužiai XIX a.–XX a.pirmojoje pusėje“.

17.00             parodos „Vakarų Lietuvos istorinis kostiumas“ atidarymas Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus didžiojoje salėje. Dalyvauja Klaipėdos valstybinės kolegijos folkloro teatras „Aitvaras“, kapela „Martvežiai“.

(Nuotraukoje – Klaipėdos valstybinės kolegijos folkloro teatras „Aitvaras“ ir kapela „Martvežiai“ su drabužiais, atkurtais pagal Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus eksponatus. Drabužius siuvo Klaipėdos siuvimo ir paslaugų verslo mokyklos mokinės.)



NAUJAUSI KOMENTARAI

  • Skelbimai
  • Pranešk
    naujieną
  • Portalo
    svečias
  • Klausk
    specialisto
  • Diskusijos
  • Orai
  • TV
    programa
  • Pažintys
  • Žaidimai
  • Horoskopai
  • Naujienlaiskis
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių