Lietuvos nacionalinė filharmonija kviečia atrasti save muzikos pasauly

„Atrask save muzikos pasaulyje!“ - tokiu šūkiu Lietuvos nacionalinė filharmonija (LNF) pasitinka 72-ąjį koncertų sezoną. Iki Naujųjų metų klausytojų laukia beveik 60 įvairių stilių, žanrų, atlikėjų koncertų, tarp jų – net keletas premjerų.

Lietuvių pasaka prancūzo akimis

Nors naujasis LNF koncertų sezonas prasidės tik rugsėjo 22 d. Lietuvos kamerinio orkestro ir jo meno vadovo, dirigento bei solisto Sergejaus Krylovo koncertu, jau šį penktadienį visi kviečiami užsukti į svečius. Sezono pradžios interliudu rugsėjo 14 d. taps jungtinio Vilniaus ir Paryžiaus moksleivių choro koncertas su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru. Čia skambės prancūzų kompozitoriaus Pierr‘o Thilloy oratorijos lietuvių pasakos „Eglė žalčių karalienė“ motyvais premjera.

Pirmą kartą Lietuvoje grojamo kompozitoriaus saitai su Lietuva trunka jau penkiolika metų. Prancūzijoje susipažinęs su Mūza Rubackyte, bendraudamas, susidomėjo Lietuva ir ją pamilo. Pernai jis buvo pakviestas asociacijos „Iš chorų į širdis“ sukurti kūrinį tokia tema, kurį būtų galima atlikti Paryžiuje ir Vilniuje. Tema buvo laisva, taigi kompozitorius nusprendė pasirinkti ką nors, kas tiktų vaikams. Taip jis pradėjo domėtis pasakomis, o M.Rubackytė padėjo geriau pažinti lietuvių kultūrą.

„Eglę žalčių karalienę“ pasirinko dėl keleto priežasčių. Visų pirma, kaip sakė P.Thilloy, labai žavi pat pasaka ir legenda, ir pritraukia.

„Legenda yra labai archajiška, bet ir labai šiuolaikiška. Tai ne moralas, bet tai yra pamoka, ir tai skatina mūsų vaikus mokytis gerbti kitus. Nes mes esame niekas be kitų, egzistuojame vieni dėl kitų. Ši pasaka ir legenda man tiksliausiai reprezentavo Lietuvą. Man tai buvo Lietuvos atspindys. Saugiai ir diskretiškai išsaugomas intymumas. Man tai labai patiko. Ir, žinoma, visa ko centre yra moteris – kaip simbolis tautos, ateities ir galbūt vyro ateities“, - trečiadienį surengtoje LNF naujo sezono pristatymo konferencijoje dėstė kompozitorius.

Naujojo sezono premjeros

LNF direktorės Rūtos Prusevičienės teigimu, šį sezoną laukia net keletas intriguojančių premjerų. Rugsėjo 29 d. koncertas skirtas iškilaus Lietuvos violončelininko Rimanto Armono jubiliejui. Solenizantas šventinį vakarą pradės premjera – atliks specialiai šiai progai sukurtą kompozitoriaus Anatolijaus Šenderovo koncertą violončelei ir orkestrui Nr. 3.

Premjeromis klausytojų širdis šį rudenį malonins ir festivalio „Gaida“ koncertai. Ketinama sulaukti lietuvių kompozitorių Ramintos Šerkšnytės ir Alberto Navicko naujų kūrinių orkestrui.

Naujų kūrinių į savo programą įtrauks ir ansamblis „Vilniaus arsenalas“, šiemet numatytos kompozitorių Algirdo Bružo ir Zitos Bružaitės premjeros. Andrejaus Doinikovo premjerą pasiūlys festivalio „Prokovskije kolokola“ rengėjai, taip pat Čiurlionio kvartetas.

Dėmesys Maironiui

Pasak LNF atstovų, premjerine galima vadinti ir Valstybinio Vilniaus kvarteto bei dainininko Liudo Mikalausko programą „Maironio balsu“, skirtą Maironio metams. Patraukliai suvertame lietuvių kompozitorių muzikos ir Maironio eilių vėrinyje visiškai nauja – Giedriaus Kuprevičiaus vokalinis ciklas „Maironio balsu“ bosui ir styginių kvartetui.

Jau išleista ir kompaktinė plokštelė. Su aktoriaus Vytauto Rumšo pagalba buvo atrinktos dainos su Maironio tekstais, plokštelėje taip pat yra V.Rumšo įskaityti Maironio eilėraščiai.

Rugpjūčio 4 d. šis projektas jau buvo pristatytas per Pasaulio lietuvių suvažiavimą ir sulaukė didžiulio publikos susidomėjimo. Ši originali programa gyvai bus atlikta rugsėjo 23 d. Trakuose, koncertų ciklo „Muzika Trakų pilyje“ naujo sezono atidarymo proga. Nors bilietai jau išpirkti, nenusiminkite, lietuvių tautos dainius šį sezoną dar skambės spalio 7 d. – edukaciniame koncerte visai šeimai, gruodžio 5 d. – LNF vyksiančiame kalbos vakare.

Galimybės jauniems atlikėjams

Naująjį sezoną ir toliau bus išlaikytos publikai įprastos koncertų rubrikos: orkestro ir kamerinės muzikos koncertai, rečitaliai, jau minėti koncertai visai šeimai, Kalėdų muzikos savaitė, Naujamečiai koncertai.

Laukia ir daugybė susitikimų – ir su pažįstamais Lietuvos bei užsienio atlikėjais, ir su pirmą kartą pas mus konsertuosiančiais. Tai dirigentai Rolandas Freisitzeris, Rista Savičius, Michaelis Guttmanas, Vladimiras Lande; pianistai – Xiayin Wang, Nikolajus Luganskis, Ghislieri kolegijos konsortas ir sopranas Emanuela Galli, lūpinės armonikėlės virtuozas Gianluca Littera ir kiti.

Nuostabūs, kaip sakė LNF direktorė, euforiją skleidžiantys koncertai klausytojų laukia prieš pat Naujuosius metus. Tai Maskvos valstybinio simfoninio orkestro ir Londono bendruomenės gospelo choro pasirodymai.

Šį sezoną taip pat startuoja ciklas „Intro muzika“. „Jo tikslas – sudaryti papildomas galimybes jauniems ir talentingiems Lietuvos akademinės muzikos atlikėjams koncertuoti su aukščiausio meninio lygio kolektyvais“, - sakė direktoriaus pavaduotoja meno reikalams Ieva Tamutytė.

Ši edukacinė programa daugiausia orientuota į regionus. Jau numatyti Valstybinio Vilniaus kvarteto ir klarnetininko Vytauto Giedraičio bei Čiurlionio kvarteto ir akordeonininko Martyno Levickio pasirodymai.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių