Lietuvos architektūros paveldas suguls virtualiame muziejuje

2006 metais uždarius Lietuvos architektūros muziejų nustota kaupti istoriją apie šią meno rūšį. Architektus atstovaujančios organizacijos šią spragą bando užpildyti atidarę virtualių Lietuvos architektūros muziejų.

Internetinis tinklalapis, kuriame bus kaupiami architektūros eksponatai startuoja su 240 darbų. Internetinį puslapį žadama pildyti naujai atsirandančiais darbais bei prašant eksponatų iš architektų asmeninių archyvų.

Projekto partneris Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas Gintautas Blažiūnas tvirtino, kad architektūros istorijos kaupimas yra būtinas tautos identitetui.

„Praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje sukurtame muziejuje buvo kaupiami architektų grafikos darbai, socialistinio periodo architektūros projektai. Atkūrus nepriklausomybę įvyko taip, kad muziejaus patalpos buvo grąžintos Bažnyčiai. Taip buvo neatsakingai išnaikintas architektūros muziejus“, - pasakojo sąjungos atstovas.

Lietuvos architektų rūmų pirmininkas Juozas Vaškevičius pabrėžė, kad virtualaus architektūros muziejaus sukūrimas yra pirmas žingsnis, planuojant atkurti Lietuvos architektūros muziejų.

„Architektūros supratimas pasikeitė. Iš statybos meno ji tapo ir mokslu, formuojančiu aplinką, bei verslu. Neramina tai, kad architektūra vis labiau įtraukiama į verslą. Nebesuprantama, kad tai – socialinis ir kultūrinis reiškinys“, - kalbėjo J.Vaškevičius.

Pasak pašnekovo, virtualus architektūros muziejus padės kaupti medžiagą, kuri šiuo metu dingsta.

Lietuvos architektų rūmų pirmininkas prasitarė, kad jau bandoma tartis dėl realaus architektūros muziejaus įkūrimo. Tačiau kol kas neapsispręsta, kas prisidėtų prie šio projekto, kokio dydžio jis turėtų būti, ar kokią poziciją jis turėtų užimti muziejų aplinkoje.

„Planai vyksta, bet rezultato artimiausiu metu nenusimato, todėl virtualus puslapis sukurtas, kad būtų pradėta kaupti medžiaga, o vėliau ją būtų galima panaudoti ateityje atsirasiančiame tikrame muziejuje“, - aiškino architektas.

Kūrybinių industrijų parko „Architektūros centras“ direktorė Aida Štelbienė teigė, kad kuriant virtualų muziejų susidurta su visai nesenų darbų stygiumi. „Pastebėjome, kad net 2000 metų kai kurių brėžinių nebėra, liko tik pastatai“, - pasakojo moteris. Rinkdami eksponatus virtualaus muziejaus kūrėjai kreipėsi į architektus prašydami jų darbų egzempliorių.

2006 metais uždarius Lietuvos architektūros muziejų eksponatai buvo išdalyti skirtingoms institucijoms. „Dalį fondo perėmė Nacionalinis muziejus. Jo vadovybė pagal savo suvokimą dalies eksponatų atsisakė, pavyzdžiui, buvo nepripažinti kompiuterinėmis programomis atlikti brėžiniai kaip meno kūriniai. Dalis eksponatų iškeliavo į Vilniaus apskrities archyvą. Dar dalis buvo išmesta kaip menkavertė ar išdalinta autoriams“, - pasakojo A.Štelbienė.

Apsilankyti virtualiame architektūros muziejuje galite adresu www.arch-muziejus.lt.NAUJAUSI KOMENTARAI

negražu

negražu portretas
''dalis buvo pripažinta menkaverciais dalis atiduota autoriams'' ........... o kas taip nusprendė,ka ?

Naglis Puteikis

Naglis Puteikis portretas
Labai pritariu: "Lietuvos architektų rūmų pirmininkas Juozas Vaškevičius pabrėžė, kad virtualaus architektūros muziejaus sukūrimas yra pirmas žingsnis, planuojant atkurti Lietuvos architektūros muziejų.„Architektūros supratimas pasikeitė. Iš statybos meno ji tapo ir mokslu, formuojančiu aplinką, bei verslu. Neramina tai, kad architektūra vis labiau įtraukiama į verslą. Nebesuprantama, kad tai – socialinis ir kultūrinis reiškinys“, - kalbėjo J.Vaškevičius.Pasak pašnekovo, virtualus architektūros muziejus padės kaupti medžiagą, kuri šiuo metu dingsta."

Aldona

Aldona portretas
Pastatai neturi būti privatizuojami. Muziejams tinka Senamiesčio prabangūs rūmai. Užupis ir Senamiestis - mėgstamiausios turistų lankymo vietos ir jos turi būti tvarkomos atsargiai, nepažeidžiant istorinio kolorito.
VISI KOMENTARAI 4

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Lietuvoje – švedų džiazo ikona G. Carling
  Lietuvoje – švedų džiazo ikona G. Carling

  Į Lietuvą atvyksta sensacingoji švedų džiazo atlikėja Gunhild Carling. Unikali džiazo muzikantė ir multiinstrumentalistė per metus apkeliauja šimtus salių, klausytojams palikdama nepakartojamą įspūdį. ...

 • Paskelbti LRT radijo dramaturgijos konkurso laureatai
  Paskelbti LRT radijo dramaturgijos konkurso laureatai

  Baigėsi LRT RADIJO organizuotas radijo dramaturgijos konkursas „Kviečia radijo teatras“, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui. Nugalėtoju tapo ir 2000 eurų prizą laimėjo Aidas Jurašius už pjesę „Įvaikinti“.&...

 • Kinijos kultūros ministras: šalį apėmė tikra lietuviškos kultūros karštinė
  Kinijos kultūros ministras: šalį apėmė tikra lietuviškos kultūros karštinė

  Rugsėjo 22 d., vizito Kinijoje metu, įvyko dvišalis kultūros ministrės Lianos Ruokytės-Jonsson susitikimas su Kinijos kultūros ministru Luo Shugang. ...

 • Visada įdomu, kas bus kitą kartą
  Visada įdomu, kas bus kitą kartą

  Pokalbis taip pat yra kūrybos forma. Unikali, jaudinanti, nenuspėjama. Dviejų žmonių pasikeitimas žodinėmis konstrukcijomis kuria emocinį pagrindą arba priešingai – išmuša jį iš po kojų. ...

  1
 • Į Nacionalines kultūros ir meno premijas pretenduoja 41 kūrėjas
  Į Nacionalines kultūros ir meno premijas pretenduoja 41 kūrėjas

  Į Nacionalines kultūros ir meno premijas šiemet pretenduoja 41 kūrėjas, penktadienį pranešė Kultūros ministerija. ...

 • A. Cholinos spektaklis „Idiotas“: visi mes esame kalti
  A. Cholinos spektaklis „Idiotas“: visi mes esame kalti

  "Tėve, atleisk jiems, nes jie nežino, ką daro." O jie, mesdami burtą, pasidalijo Jo drabužius." (Lk 23,34). ...

 • Į Kretingą veda senosios muzikos festivalis
  Į Kretingą veda senosios muzikos festivalis

   Minint Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švenčiausiajai Mergelei Marijai bažnyčios ir vienuolyno 400 metų jubiliejų ir siekiant įprasminti bei išgarsinti šioje bažnyčioje saugomus seniausius Lietuvos vargonus, rug...

 • Kauno menininkų namuose – naujų idėjų skersvėjis
  Kauno menininkų namuose – naujų idėjų skersvėjis

  Jau kurį laiką Kauno menininkų namai (KMN) turi naują vadovą – tai kultūros vadybininkė ir edukatorė Rūta Stepanovaitė. Vilniaus dailės akademijoje taikomosios grafikos magistro studijas baigusios kaunietės, apie dešimtmetį dirbančio...

 • Pažvelgti Laisvei į akis
  Pažvelgti Laisvei į akis

  Vienybės aikštė kadaise buvo neformalaus jaunimo susitikimų vieta, subraižyta riedlenčių ir dviračių ratais. Tai buvo ir pasimatymo greta Amžinosios ugnies, dėl kurio praleidau anglų kalbos pamoką, vieta. Dabar aplink aikštę tvenkias...

  6
 • Autorius gali padėti kritikui tobulėti
  Autorius gali padėti kritikui tobulėti

  Einant centrine miesto alėja, lengvai plaukiantį žvilgsnį sustabdo užrašas: "Tas, kuris skaito knygas, gyvena tūkstančius gyvenimų. Tas, kuris neskaito, gyvena tik vieną". Vieno pastatų fasadų puošiantis užrašas &ndas...

Daugiau straipsnių