Lietuvos architektūros paveldas suguls virtualiame muziejuje

2006 metais uždarius Lietuvos architektūros muziejų nustota kaupti istoriją apie šią meno rūšį. Architektus atstovaujančios organizacijos šią spragą bando užpildyti atidarę virtualių Lietuvos architektūros muziejų.

Internetinis tinklalapis, kuriame bus kaupiami architektūros eksponatai startuoja su 240 darbų. Internetinį puslapį žadama pildyti naujai atsirandančiais darbais bei prašant eksponatų iš architektų asmeninių archyvų.

Projekto partneris Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas Gintautas Blažiūnas tvirtino, kad architektūros istorijos kaupimas yra būtinas tautos identitetui.

„Praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje sukurtame muziejuje buvo kaupiami architektų grafikos darbai, socialistinio periodo architektūros projektai. Atkūrus nepriklausomybę įvyko taip, kad muziejaus patalpos buvo grąžintos Bažnyčiai. Taip buvo neatsakingai išnaikintas architektūros muziejus“, - pasakojo sąjungos atstovas.

Lietuvos architektų rūmų pirmininkas Juozas Vaškevičius pabrėžė, kad virtualaus architektūros muziejaus sukūrimas yra pirmas žingsnis, planuojant atkurti Lietuvos architektūros muziejų.

„Architektūros supratimas pasikeitė. Iš statybos meno ji tapo ir mokslu, formuojančiu aplinką, bei verslu. Neramina tai, kad architektūra vis labiau įtraukiama į verslą. Nebesuprantama, kad tai – socialinis ir kultūrinis reiškinys“, - kalbėjo J.Vaškevičius.

Pasak pašnekovo, virtualus architektūros muziejus padės kaupti medžiagą, kuri šiuo metu dingsta.

Lietuvos architektų rūmų pirmininkas prasitarė, kad jau bandoma tartis dėl realaus architektūros muziejaus įkūrimo. Tačiau kol kas neapsispręsta, kas prisidėtų prie šio projekto, kokio dydžio jis turėtų būti, ar kokią poziciją jis turėtų užimti muziejų aplinkoje.

„Planai vyksta, bet rezultato artimiausiu metu nenusimato, todėl virtualus puslapis sukurtas, kad būtų pradėta kaupti medžiaga, o vėliau ją būtų galima panaudoti ateityje atsirasiančiame tikrame muziejuje“, - aiškino architektas.

Kūrybinių industrijų parko „Architektūros centras“ direktorė Aida Štelbienė teigė, kad kuriant virtualų muziejų susidurta su visai nesenų darbų stygiumi. „Pastebėjome, kad net 2000 metų kai kurių brėžinių nebėra, liko tik pastatai“, - pasakojo moteris. Rinkdami eksponatus virtualaus muziejaus kūrėjai kreipėsi į architektus prašydami jų darbų egzempliorių.

2006 metais uždarius Lietuvos architektūros muziejų eksponatai buvo išdalyti skirtingoms institucijoms. „Dalį fondo perėmė Nacionalinis muziejus. Jo vadovybė pagal savo suvokimą dalies eksponatų atsisakė, pavyzdžiui, buvo nepripažinti kompiuterinėmis programomis atlikti brėžiniai kaip meno kūriniai. Dalis eksponatų iškeliavo į Vilniaus apskrities archyvą. Dar dalis buvo išmesta kaip menkavertė ar išdalinta autoriams“, - pasakojo A.Štelbienė.

Apsilankyti virtualiame architektūros muziejuje galite adresu www.arch-muziejus.lt.NAUJAUSI KOMENTARAI

negražu

negražu portretas
''dalis buvo pripažinta menkaverciais dalis atiduota autoriams'' ........... o kas taip nusprendė,ka ?

Naglis Puteikis

Naglis Puteikis portretas
Labai pritariu: "Lietuvos architektų rūmų pirmininkas Juozas Vaškevičius pabrėžė, kad virtualaus architektūros muziejaus sukūrimas yra pirmas žingsnis, planuojant atkurti Lietuvos architektūros muziejų.„Architektūros supratimas pasikeitė. Iš statybos meno ji tapo ir mokslu, formuojančiu aplinką, bei verslu. Neramina tai, kad architektūra vis labiau įtraukiama į verslą. Nebesuprantama, kad tai – socialinis ir kultūrinis reiškinys“, - kalbėjo J.Vaškevičius.Pasak pašnekovo, virtualus architektūros muziejus padės kaupti medžiagą, kuri šiuo metu dingsta."

Aldona

Aldona portretas
Pastatai neturi būti privatizuojami. Muziejams tinka Senamiesčio prabangūs rūmai. Užupis ir Senamiestis - mėgstamiausios turistų lankymo vietos ir jos turi būti tvarkomos atsargiai, nepažeidžiant istorinio kolorito.
VISI KOMENTARAI 4

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių