Lietuvoje skambės magiškas Pietų Amerikos žvaigždės S. Bacos balsas

Dviejų Lotynų Amerikos „Grammy“ apdovanojimų laimėtoja Susana Baca kovo 12-ąją savo balso kerus skleis Vilniuje. Vieninteliam pasirodymui į Kongresų rūmus atvykstanti dainininkė laikoma viena svarbiausių Pietų Amerikos atlikėjų. „World“ muzikos žanro mėgėjams jau beveik du dešimtmečius puikiai žinoma vokalistė į Lietuvą atvyks pirmą kartą.

„Pietų Amerikos Cesaria Evora“ - taip dažnai vadinama Peru atlikėja Susana Baca. Tai taiklus palyginimas – kaip ir šį pasaulį jau palikusi Cesaria, Susana į sceną mėgsta eiti basa.  Abiejų dainininkių balsai ir muzika europiečiams skamba egzotiškai. Abiejų įrašuose ir koncertuose niekada netrūko svaigaus ilgesio, tradicinės muzikos motyvų ir meistriško gebėjimo sukurti jaukią, nekasdienišką, į tolimas šalis žiūrovų mintis nukeliančią atmosferą.

Daugiau nei dešimtyje albumų įamžintas Susanos Bacos balsas – gilus ir jausmingas. Kiekvienas dainininkės kūrybinis žingsnis dvelkia elegancija ir geru muzikiniu skoniu. Jos koncertas – lyg pasakojimas, į kurį daug su publika bendraujanti atlikėja priverčia įsijausti kiekvieną žiūrovą.

Dainininkės repertuare susipina Afrikos ir Peru muzikinė kultūra, autentiškais instrumentais atliekami jos gimtosios šalies liaudies muzikos motyvai, o taip pat – Brazilijos ir Kubos ritmai. Ją išgirdę muzikos kritikai rašo, kad šis derinys - „tiesiog stebuklingas“.

1995-aisiais parduotuvėse pasirodė garsaus JAV muzikanto, buvusio grupės „Talking Heads“ lyderio Davido Byrne'o leidyklos „Luaka Bop“ išleistas albumas „The Soul Of Black Peru“, kuriame skambėjusi Susanos Bacos daina „Maria Lando“ atkreipė į vokalistę tarptautinės publikos dėmesį.

„Žinojau, kad Davidas yra laimėjęs „Oskarą“ ir „Grammy“, bet visiškai apstulbau, kai jis man paskambino. Iki tol maniau, kad garsūs žmonės domisi tik kitais garsiais žmonėmis“, - lemtingą pažintį prisimena 68-erių atlikėja.

Nuo tada Susana nuolat rengia koncertų turus visame pasaulyje ir džiugina įvairiais muzikiniais projektais. Kai kurie jų – labai netikėti. Dainininkės repertuare yra ir atlikėjų Bjork bei Damieno Rice'o dainų versijos, o albumą „Espiritu Vivo“ ji įrašė su Niujorko avangardinio džiazo meistrais Marcu Ribot ir Johnu Medeski. 2011-aisiais savo antrąjį Lotynų Amerikos „Grammy“ apdovanojimą ji gavo už kūrinį, įrašytą su Puerto Riko repo grupe „Calle 13” - taip dar kartą įrodydama savo meilę eksperimentams.

„Ji – ne tik dainininkė, bet ir poetė, istorikė bei kultūros skleidėja“, - taip Peru leidžiamose enciklopedijose apibūdinama Susana Baca. Dainininkės populiarumą ir įtaką Pietų Amerikoje liudija tai, kad 2011-aisiais ji buvo paskirta Peru kultūros ministre (po pusmečio, pasikeitus politinių jėgų pusiausvyrai, atlikėja šio posto atsisakė), o šiuo metu eina ir Amerikos valstybių organizacijos Kultūros komisijos prezidentės pareigas.

Itin daug dėmesio Susana Baca skiria šimtmečius gyvuojančiai į Pietų Ameriką atvykusių afrikiečių ir Peru indėnų kultūros samplaikai populiarinti – šiuo tikslu savo gimtajame mieste yra įkūrusi institutą ir kultūros centrą. Iš Afrikos yra kilę pačios dainininkės protėviai.

„Mano tikslas – padėti išsaugoti šią įdomią kultūrą, kuri vienu metu buvo atsidūrusi prie išnykimo ribos. Daugelis ryškių muzikantų savo talentą nusinešė į kapus, nes nesulaukė paramos, kad galėtų įrašyti savo muziką.

Man pačiai nebuvo lengva. Kai buvau jauna, į dainuojančias moteris Peru buvo žvelgiama kreivai. Mama buvo pasibaisėjusi, kad rašau dainas, tėvas – įtūžęs. Tačiau aš ėjau savo keliu“, - sako nedideliame žvejų kaimelyje užaugusi dainininkė. Jos dainose atsiskleidžia sudėtinga, iššūkių ir sunkumų kupina tiek pačios atlikėjos, tiek jos gimtinės istorija.

2011-aisiais Susana Baca išleido albumą „Afrodiaspora“, puikiai įvertintą klausytojų. Pristatydama jį, dainininkė leidosi į pasaulines gastroles, kurių metu pagaliau apsilankys ir Lietuvoje. Pažintis su balsu, kurį jau atrado milijonai, tikrą muziką vertinančių klausytojų laukia jau kovo 12-ąją.

Bilietus į Susanos Bacos koncertą Kongresų rūmuose galima įsigyti visose „Ticketpro“ kasose ir interneto svetainėje www.ticketpro.lt  Bilietų kaina – nuo 72 litų.


Šiame straipsnyje: Susana Bacakoncertasmuzika

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Iš muziejų dingsta „bobutės su knygomis“
  Iš muziejų dingsta „bobutės su knygomis“

  Jei muziejai dirbtų ir sekmadieniais, kultūros lokomotyvas būtų greitesnis. Visgi muziejai, esantys mažesniuose miesteliuose, didesnio lankytojų srauto turėtų palaukti kelerius metus, LRT RADIJUI sako menotyrininkas Ernestas Parulskis. ...

 • Pirmą kartą surengtoje naktigonėje – šimtai žmonių
  Pirmą kartą surengtoje naktigonėje – šimtai žmonių

  I forte atgijo sena lietuviška tradicija. Čia pirmą kartą surengta naktigonė. Renginiu siekta kauniečius supažindinti su išnykusia vasaros ir ankstyvų rudens naktų tradicija iki aušros pievose ganyti žirgus ar galvijus. ...

  9
 • Žemaičių vyskupystė švenčia 600 metų jubiliejų
  Žemaičių vyskupystė švenčia 600 metų jubiliejų

  Šį savaitgalį Telšių rajone, Varniuose, vyks Žemaičių vyskupystės įsteigimo 600 metų jubiliejaus renginiai. ...

  4
 • Kiekvienas kūrinys – žvilgsnis į save
  Kiekvienas kūrinys – žvilgsnis į save

  Šįkart pašnekovė – jaunosios kartos atstovė, aktyvi parodų dalyvė tapytoja Gabrielė Šermukšnytė. ...

 • Menininkas, braižantis muzikinius miestų žemėlapius
  Menininkas, braižantis muzikinius miestų žemėlapius

  Allardas van Hoornas – eksperimentuoti nebijantis menininkas iš Nyderlandų, jau beveik dešimtmetį braižantis neįprastus muzikinius miestų žemėlapius. ...

 • Dailininkės darbuose atgimsta biblinės istorijos
  Dailininkės darbuose atgimsta biblinės istorijos

  Minint Reformacijos 500 metų sukaktį, Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje atidaryta grafikės Daivos Antinytės darbų paroda "Pagal Bibliją". Šeštąją personalinę menininkės parodą sudaro keturi piešinių cikla...

  2
 • Duonos, sūrio ir medaus – į Rumšiškes!
  Duonos, sūrio ir medaus – į Rumšiškes!

  Vakar vidudienį Lietuvos liaudies buities muziejaus prieigos pakvipo kvietinės duonos raugu, saldžiu varškės sūriu ir liepų medumi – muziejuje po atviru dangumi pirmą kartą surengta  šventė "Tikro skonio dienos". ...

  4
 • Televizijoje debiutuojantis L. Mažylis: lietuvių sutelktumo ir dabar pakanka
  Televizijoje debiutuojantis L. Mažylis: lietuvių sutelktumo ir dabar pakanka

  Naujojo LRT sezono širdimi taps artėjantis Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimas. O kas geriau gali jį pristatyti šiandien, jei ne lietuvių širdis suvirpinęs profesorius Liudas Mažylis, šįmet Vokietijoje a...

 • Klaipėdos dramos teatras pradėjo naują sezoną
  Klaipėdos dramos teatras pradėjo naują sezoną

  Klaipėdos dramos teatras 82-ąjį sezoną šiemet pradėjo anksčiau, kad spektaklius galėtų pamatyti ir atostogaujantys miesto svečiai. Naujajame sezone – penkios premjeros ir vienas atnaujintas spektaklis vaikams. Sezoną vainikuos tarptautin...

  2
 • Šeši įdomūs faktai apie fotografiją
  Šeši įdomūs faktai apie fotografiją

  Rugpjūčio 19-oji – Pasaulinė fotografijos diena. Daugelis pritars, jog šiandien sunku įsivaizduoti gyvenimą be galimybės įamžinti svarbias akimirkas. Fotografija tapo ne tik meno forma, tačiau ir dominuojančiu informacijos perdavimo &sca...

Daugiau straipsnių