- Enrika Striogaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
„Menas – tai mąstymo būdas, – pastebi dailininkas Arvydas Palevičius, su poetu Gintaru Patacku išleidę jau antrą bendrą – dailės ir poezijos – knygą, Kauno epą „Kur pakastas šuva“.
Matematikas mokėsi tapybos
Habilituotas technikos mokslų daktaras A.Palevičius, dirbantis tarpdisciplininėje sityje, jungiančioje matematiką, fiziką, mechanikos inžineriją, mikroschemas, nanotechnologijas jau dvylika metų nesiskiria su teptuku ir dažais, maža to – kėlė savo meistriškumą San Fransiske, Niujorke, rengia parodas ir leidžia knygas.
„1996 m. dirbau matematikos mokytoju Kauno jėzuitų gimnazijoje – humanitarinio profilio ugdymo įstaigoje, – prisimena A.Palevičius. – Viename pedagogų susirinkime diskutuojant kolegė man mestelėjo: “Ką tu gali suprasti humanitarinėje srityje, joje nebūdamas?"
Klausimas buvo lemtingas ir ilgai nedavė ramybės. Tąkart A.Palevičius nekibo į atlapus, nesileido į ginčus. Buvo pažįstamas su dailininku Kęstučiu Milkevičiumi, tad paprašė jo pamokyti tapyti. „Gerai, – nusijuokęs K.Milkevičius, – šimtas gramų ir dešimt litų už pamoką.“
Trejus metus A.Palevičius tris keturis kartus per savaitę vaikščiojo pas dailininką į dirbtuvę, išmoko pagrindinių tapybos principų. „O visa kita yra mąstymas ir bendravimas, – sako dailininku tapęs matematikas. – Daug kalbėdavome su K.Milkevičiumi, paskui susipažinau su dabar jau a. a. Algiu Uždaviniu – genialiu menotyrininku ir mąstytoju, bendravau su kitais menininkais, visa tai labai daug duoda, o jei dar prieš tai gyvenai ne visiškai tuščiai, kažką į save susiurbei, tuomet gali ir kažką nutapyti.“
Dailininko ir poeto tandemas
Kauno epas „Kur pakastas šuva“ – antroji su poetu Gintaru Patacku išleista tapybos ir poezijos knyga (pirmoji – „Širdies aikštėj jų kenotafas“ išėjo prieš metus). Abu autoriai gilinasi į kelio pradžios ir kasdienybės dulkių, mirties simbolių ir meilės kodų kautynes siaurose Kauno gatvėse ir kvartaluose.
Kodėl pakastas šuva? „Pernai praradau puikų vilkšunį, labai jo gailiu“, – atsako G.Patackas. „O žinai, kur paprastai slypi lobis? – dabar jau pats paklausia poetas. – Ten, kur pakastas šuo: ten greičiausiai tavo probobutė, o gal proprobobutė užkasė lobį.“
Kauno epas pirmiausiai buvo nutapytas (nors kai kurie paveikslai atrodo tarsi akvarelė), o tik paskui parašytas. „Esu pigi Laisvės alėjos prostitutė“, – kaip visada tiesiai šviesiai rėžia G.Patackas, nevengiantis kurti pagal užsakymą ir neretai atskleidžiantis tobulą savo profesionalumą.
Ne vieną knygoje „Kur pakastas šuva“ esantį portretą (netgi savo paties) ir kitus paveikslus poetiniu žodžiu iliustruojantis G.Patackas šįkart dažniau lyriškas ir nesibaidantis jautrumo (ypač suskambančio eilėraštyje, skirtame žmonai – Tautvydai Marcinkevičiūtei), tačiau, žinoma, kaip visada išlieka ir „patackiškas“.
Pripažintas Kanadoje
KTU profesorius tapytojas A.Palevičius Vilniaus Lenkų meno galerijoje „Znad Wilii“ pristatė portretų parodą „Naujasis Panteonas“, skirtą XIX tarptautinio poetinio susitikimo „Gegužė prie Neries“ Maironio 150-ųjų gimimo metinių minėjimui.
„Tai ko nesugeba padaryti politikai, turint galvoje Lietuvos ir Lenkijos santykius, – replikavo kauniečių desanto į Vilnių pulkininkas G.Patackas, – paprastai labai lengvai išsprendžia menininkai.“ Parodoje tarsi avilyje, kalbant G.Patacko eilėraščio eilutėmis, atgyja ne tik portretuojamieji, bet ir visas Kaunas: „Tebūna avilys tas paslaptis/ Šio miesto iš kurio dar neišėjo/Šuva Kęstutis Algis ir Mikšys/Tiktai todėl kad jį labai mylėjo.“
Unikalių, dvasinę žmogaus esmę atskleidžiančių portretų paroda gimė neatsitiktinai: anuomet tapybos paslaptis įminti panorusiam technikos mokslų daktarui dailininkas K.Milkevičius pasiūlė mokytis tapyti portretą.
Regis, mokinys buvo talentingas, nes nuo 2004 m. A.Palevičius – Kanados portretistų sąjungos narys. Kodėl ne Lietuvos? „Lietuvoje taip pat mėginau stoti į dailininkų sąjungą, Kaune uždegė žalią šviesą, tačiau Vilniuje kažko pritrūko, – santūriai šyptelėja A.Palevičius. – Ne paslaptis, kad pas mus dar labai gajus požiūris, kad žmogus negali būti tuo, kuo jis profesiškai nebuvo ruoštas, t. y. daug lemia diplomas, o pasaulyje pirmiausiai svarbūs yra tavo darbai.“
Gilindamasis į tapybos pasaulį, A.Palevičius įsiliejo į menininkų ratą, pažino Kauno bohemą. „Bohema taip pat – pirmiausiai savitas mąstymo būdas, bendravimas, – tvirtina dailininkas. – Tie visi kiti atributai, tarkim, vyno taurė, tėra antriniai.“
Svarbiausia – tobulėti
Šiuo metu profesorius A.Palevičius KTU studentams dėsto paskaitas apie projektuojamų gaminių estetiką bakalauro programoje ir inžinerinės estetikos principus magistrantams.
Tai kaipgi save pristatytų: jis – dėstytojas, mokslo aukštumas įveikęs profesorius ar dailininkas, bohemos neaplenkiantis menininkas? „Šiuo metu verčiu Charles'o Bukowskio eilėraščius, – su šypsena atsako A.Palevičius, – nes po stovinčiu akmeniu vanduo nebėga, jei nejudėsi, nesidomėsi, sustingsi, daugelis dalykų tave aplenks.“
Menas, pasak dailininko, yra svarbus saviraiškos būdas, dvasinis tobulėjimas, o papildytas kompetencijomis leidžia nenusiminti, pagaliau – pailgina amžių ir lavina mąstymą. „Be humanitarinių mokslų, – įsitikinęs A.Palevičius, – tikslieji mokslai yra prapultis, mes turime tuos bendruosius dalykus žinoti, suvokti mąstymą, estetiką.“
Beje, poetas G.Patackas – taip pat baigęs tuometį Kauno politechnikos institutą (dabar – Kauno technologijos universitetas), netgi kažkiek dirbo pagal anuomet privalomą „paskyrimą“. Vis dėlto dirbti „nuo – iki“ menininko prigimčiai pasirodė neįmanoma, pagaliau – neprasminga. „Jau seniai esu laisvo oro milijonierius“, – nė nešyptelėjęs tvirtina poetas, kurio erudicija, išsilavinimu ir literatūriniu profesionalumu dar niekas nesuabejojo.
Kauno menininkų namuose šių dviejų menininkų tandemas pristatys lietuviškąjį Kauno epą: prie A.Palevičiaus nutapyto miesto plano galėsime perskaityti, tarkim, šias eilutes: „Yra čionai būtybių prašmatnių/ Kaip Dolskio skrybėlė ir karilionas/ Laisvi belaisviai Laisvės aveniu/ Ant kelių parklupdytas Panteonas.“
Kas: A.Palevičiaus ir G.Patacko tapybos ir poezijos knygos „Kur pakastas šuva“ sutiktuvės; A.Palevičiaus tapybos darbų parodos atidarymas
Kur? Kauno menininkų namuose
Kada? Birželio 12 d. 17 val.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Laidos „7 Kauno dienos“ anonsas (balandžio 29 d.)
Šį sekmadienį LRT kultūros kanalo laidoje "Stop juosta" matysite: ...
-
Lietuvos šimtmečiui skirtoje parodoje – ne tik modernios technologijos
Lietuvos Respublikos Prezidento rūmų ansamblyje įkurtame Valstybės pažinimo centre šimtmečio proga duris atvėrė unikali paroda – seansas „Nepamirštos ateitys: Lietuvos šimtmečio vizijos“. Pasitelkdama šiuo...
-
Vilniečio rankose metalo diskai virsta unikaliais muzikos instrumentais
Kuria, žaidžia, pragyvena ir gyvena su garsu, nors didesnę gyvenimo dalį mokėsi vaizdo grafikos – toks netikėtas posūkis smarkiai pakeitė vilniečio Mikalojaus Smulskio gyvenimą. ...
-
Į Klaipėdą užsuks Japonijos kino festivalis
Japonijos ambasada Lietuvoje kartu su Japonijos fondu visus kviečia į jau tradicija tapusį Japonijos kino festivalį. Šiemet 17-ąjį kartą organizuojama kino šventė yra išskirtinė, nuo kovo pabaigos ji jau sklinda po įvairius Lietu...
-
Kodėl lietuviai užima „prizines“ vietas tarp pirataujančių?
Didžiausių šalies miestų mokyklose nuo balandžio vidurio vyksta pamokos apie autorių teises, kurias veda žinomi šalies kūrėjai. Asociacijos LATGA projekte, skirtame balandžio 26 d. švenčiamai Pasaulinei intelektinės nuosavybės ...
-
Įvertinkite: šalies istoriją kviečia patirti per animaciją
Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtą šviečiamąjį projektą LT1918 įgyvendinanti bendrovė „Maxima“ pristatė trijų minučių animuotą istorijos filmą „LT1918 Valstybės atkūrimo kelias | Pradžia&ldquo...
-
Lietuvos menų festivalyje Romoje – per šimtas menininkų
Italijos sostinėje Romoje kitą mėnesį vyks Lietuvos menų festivalis „Flux”, suvienijęs daugiau nei 100 menininkų ir tris Romos kultūros institucijas. ...
-
Apdovanoti 40-ojo festivalio „Lietuvos teatrų pavasaris“ laureatai ir prizininkai
Kompozitoriaus Giedriaus Kuprevičiaus tezių opera „Liuterio durys“ trečiadienio vakarą Kauno kultūros centre „Girstutis“ pasibaigė jau 40-asis profesionalių šalies teatrų festivalis. Daugiausiai apdovanojimų jame pelnė ...
-
Žvilgsnis į rastus partizanų dokumentus: „dovanėle“ priešui irgi nenustebino2
Prieš daugiau nei savaitę Kauno rajone aptikti partizanų dokumentai dėl trūkstamo finansavimo laukia eilėje, kada galės būti restauruojami, tačiau jau dabar aišku, kad daugiausia tai – Pietų Lietuvoje leistas laikraštis &bdq...
-
Sagos „Ledo ir ugnies giesmė“ autorius G. R. R. Martinas išleis naują knygą
Amerikietis rašytojas George'as R. R. Martinas (Džordas R. R. Marinas) trečiadienį paskelbė lapkritį išleisiantis naują knygą, bet gerbėjai galbūt truputį nusivils, kad tai nebus maginės fantastikos sagos „Ledo ir ugnies gies...