Klaipėdos koncertų salėje susikaus garsų angelai ir demonai

„Permainų muzikos“ festivalio koncerte „Garsų angelai ir demonai“ penktadienį muzikuos Lietuvos nacionalinės premijos laureatų Rūtos ir Zbignevo Ibelhauptų fortepijoninis duetas.

Groja duetu ir dėsto

Pripažinti šiuolaikinės muzikos interpretatoriai Klaipėdos koncertų salės festivalio klausytojams atvers mistines naujosios muzikos erdves. Būtent jose plačiausiai išsiskleidžia šio ansamblio kūrybinių interesų spektras, aprėpiantis tiek pasaulinės šiuolaikinės muzikos klasikų, tiek dabarties lietuvių autorių kūrybą.

Muzikos kritikų nuomone, mėgstantis publiką palepinti virtuozine bravūra Ibelhauptų ansamblis tvirtai laikosi ir visų „asketiško“ akademizmo standartų. Rūta ir Zbignevas išties yra aukščiausio lygio virtuozai, pasižymintys rafinuotu skambinimu, puikiu meniniu skoniu ir intuicija. Jie ne tik groja duetu, bet ir dėsto Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Prieš metus Z.Ibelhauptas buvo išrinktas šios aukštosios mokyklos rektoriumi.

Rūtos ir Zbignevo Ibelhauptų dueto menas įvertintas aukščiausiu apdovanojimu – Lietuvos nacionaline premija. Tai įpareigoja pianistus pasirodymų metu nuolat demonstruoti geriausią formą, maksimaliai tiksliai parengti sudėtingiausius kūrinius.

Įrėmins B.Kutavičiaus kūriniai

Dueto koncerto „Garsų angelai ir demonai“ programą įrėmins Broniaus Kutavičiaus kompozicijos. Taip ansamblis nusilenks iškiliam dabarties lietuvių autoriui, šiemet pažyminčiam savo 80-metį. Pradžioje skambės vienas naujausių kompozitoriaus opusų „Roberto demonai ir angelai“. Jį inspiravo Roberto Schumanno fortepijoninė pjesė, kurios fragmentą B.Kutavičius panaudojo savo kūrinyje.

Koncerto pabaigoje duetas atliks prieš tris dešimtmečius sukurtą B.Kutavičiaus „Disputą su nepažįstamuoju“. Trijų kontrastingų dalių kūrinyje du fortepijonai „kalbėsis“ tarpusavyje ir su „nepažįstamuoju“, kurio vaidmenį iš dalies perteiks fonograma. Joje įrašyti varinių pučiamųjų kvinteto, vargonų ir fortepijonų dueto garsai tiek oponuos, tiek pritars gyvai skambančiai muzikai. Kutavičiškas sutartinių intonacijas, minimalistinį plėtojimą keis lyrinis epizodas, po kurio seks energingas aktyvaus ritmo finalas.

Nežemiškų civilizacijų atgarsiai

Gintaro Sodeikos, savo kūryboje jungiančio tradicines vertybes ir naująsias technologijas,  kūrinyje „SUTAPO“ pasigirs nežemiškų civilizacijų atgarsiai. Kūrinio pavadinimą autorius iššifravo taip: Sound Universe Technology Avatar Partnership Organisation (Garsinės visatos technologinio įsikūnijimo partnerystės organizacija).

Vieno originaliausių danų menininkų Pero Nørgårdo kūrinio „Unendlicher Empfang“ / „Begalinis jautrumas“ pavadinimui panaudota Rainerio Marijos Rilke’s eilėraščio eilutė. Ši citata byloja apie gėlę, kuri prasiskleidžia auštant ir yra nepaprastai jautri polifoniškai saulės šviesai. 16 minučių, kol skamba ši kompozicija, tampa savotišku aidų kambariu, kuriame reikia begalinio jautrumo.

Į anapusinę būtį

Duetas taip pat atliks dvi dalis iš amerikiečio George‘o Crumbo opuso „Otherwordly resonances“ / „Anapusiniai rezonansai“. Šis autorius kuria įsimenančią ir labai gražią muziką, dažnai pasitelkdamas simbolinius, mistinius elementus, skrupulingai išdailindamas partitūras.

„Visoje koncerto programoje mūsų žvilgsnis bus nukreiptas į anapusinę būtį, – teigė R.Ibelhauptienė. – Atlikdami kai kuriuos kūrinius, sukuriančius ypatingus akustinius ir erdvinius sąskambius, neapsiribosime vien standartiniu grojimu klaviatūra: bus naudojamos mušamųjų lazdelės, skambinimas fortepijonų stygomis, 4 metronomai, fonograma“.

Koncerto programa ir jos atlikimas demonstruos begalinį Ibelhauptų dueto jautrumą garsui ir atidumą kūrėjų vizijoms. Tai išgirsti bus galima spalio 5 d. 18 val. Klaipėdos koncertų salėje (Šaulių g. 36). Bilietai – po 15, 20 litų, taikomos nuolaidos.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių