Klaipėdos koncertų salėje – M.Švėgždos von Bekkerio rečitalis

Smuikininkas Martynas Švėgžda von Bekkeris trečiadienį Klaipėdos koncertų salėje atliks programą „Solo meditacija“.

Į kompaktinę plokštelę

Ji ragins įsiklausyti į subtiliausius stygos ir sielos virpesius, skambant baroko ir romantizmo epochų autorių bei paties atlikėjo muzikai.

Daug pasaulio matęs, lietuvių, lenkų, vokiečių ir dar kitokio kraujo turintis smuikininkas M.Švėgžda von Bekkeris už Lietuvos garsinimą pelnė Lietuvos jaunimo garbės kultūros atašė vardą. Prieš porą metų jis sugrįžo iš metus trukusios stažuotės JAV, kur dėstė Bostono universitete bei dalyvavo garsių profesorių paskaitose ir meistriškumo kursuose.

Šiuo metu muzikantas ruošiasi išleisti naują kompaktinę plokštelę tokiu pačiu kaip ir koncertas pavadinimu – „Solo meditacija“. Joje bus surinkti patys gražiausi, įspūdingiausi ir mieliausi atlikėjo širdžiai kūriniai smuikui solo, kuriais jis susidomėjo per keletą savo koncertinės veiklos metų, tačiau dar nė karto nebuvo jų sudėjęs į vieną koncertinę programą. Tai J.S.Bacho Partitos, N.Paganini’o Kaprisai, W.H.Ernsto Etiudas „Paskutinė vasaros rožė“, E.Ysaÿe Sonata Nr.6, M.Regerio Čakona g-moll, taip pat paties M.Švėgždos von Bekkerio pjesė smuikui solo „Luminaris pulsus“.

Nuo baroko iki šių dienų

„Tai techniškai itin sudėtinga programa, sudėliota kaleidoskopiškai, kad būtų atskleista smuiko skambėjimo specifika nuo baroko iki šių dienų“, – teigė muzikantas.

Solinis rečitalis – ne tik ypatingas iššūkis atlikėjui, bet ir intymiausia koncerto forma. Juolab kai renginys vyksta kamerinėje erdvėje.

Klaipėdos koncertų salė yra vienas šio projekto partnerių, mat būtent čia bus daromi plokštelės garso įrašai. Uostamiesčio publika bus pirmoji, kuri išgirs jos turinį gyvai, išskyrus M.Regerio Čakoną, kuri į koncerto programą nepakliuvo dėl laiko stokos.

Smuikininko teigimu, J.S. Bacho partitos yra tarsi pagrindinės, laikančios kolonos smuiko repertuare. Skambėsiančias kompozicijas jis pasirinko iš skirtingų Partitų smuikui solo, taip pat iš Sonatos smuikui solo ir, žinoma, įtraukė monumentaliąją Čakoną. Pasirinkti N.Paganini’o Kaprisai – vieni iš pačių ryškiausių ir įspūdingiausių, jie atgimė romantizmo epochoje R.Schummano, J.Brahmso ir kitų kompozitorių transkripcijose. W.H.Ernstas – vienas žymiausių to meto smuikininkų, kuriam didelės įtakos turėjo N.Paganini’o asmenybė, virtuoziškumas bei magija. Pats būdamas virtuoziškas smuikininkas W.H.Ernstas sukūrė neįtikėtinai sudėtingus ir techniškus Etiudus. Vienas jų „Paskutinė vasaros rožė“ – airių liaudies dainos tema. E.Ysaÿe – vienas žymiausių postimpresionistinio braižo belgų kompozitorių ir smuikininkas virtuozas. Karalienės Elžbietos konkurse Belgijoje E.Ysaÿe Sonata Nr.6 smuikui solo antrajame ture grojama kaip privalomas kūrinys.

Kurti pradėjo Paryžiuje

Pasak M.Švėgždos von Bekkerio, kurti muziką jį paskatino šviesaus atminimo rašytoja, buvusi Lietuvos ambasadorė prie UNESCO Ugnė Karvelis. Kūrybos troškulys gimė Paryžiuje 1998-aisiais. Tada U.Karvelis pristatinėjo ką tik išleistą savo knygą „Traukinių daugiau nebebus“, o renginio metu M.Švėgžda von Bekkeris sugrojo vieną pirmųjų savo miniatiūrų. Nauja smuiko muzikos ir žodžio kompaktinė plokštelė buvo pavadinta „La son et la parole“ („Garsas ir žodis“). Plokštelėje – 11 miniatiūrų, kiekviena turinti savo pavadinimą, dedikuota konkretiems žmonėms – smuikininko bičiuliams.

M.Švėgždos von Bekkerio kompozicija smuikui solo „Luminaris pulsus“ pirmąkart nuskambėjo 2010 m. Bostone. Lietuvoje šis kūrinys dabar bus atliktas pirmąsyk. Pjesė dedikuota smuikininkei Danai Pomerancaitei-Mazurkevich, kurios neeilinė asmenybė ir dramatiška gyvenimo istorija (karo metais Kipras Petrauskas ją dar vaiką slapta bulvių maiše išnešė iš geto ir užaugino savo šeimoje) muzikantui padarė didelį įspūdį. Pasak atlikėjo, tai „pulsuojantis šviesulys“ – nepaprastai šiltas, spinduliuojantis gėrį ir meilę žmogus.

„Su publika norėčiau pasidalyti savo mintimis apie gyvenimo esmę, kuri man prasideda paprasčiausiuose dalykuose. Jie mums padeda gyventi su meile, gėriu, kartu randame viltį ir tikėjimą, atsiribodami nuo pykčio, pavydo ir kitų blogio atmainų. Šiuo koncertu nesiekiu nieko įrodyti, tiesiog noriu pasidalyti savo kaip smuikininko gyvenimiška patirtimi, pasinerti į meditaciją, kuri man yra tarsi malda. Malda, kuri gali būti visokia, man tai – geros mintys. Tad linkiu kuo dažniau mintyse būti geriems, neieškoti blogio ir negandų. Linkiu gėrio ir pabuvimo su muzika gerose mintyse, tuomet tikrai atlikčiau savo misiją“, – kalbėjo M.Švėgžda von Bekkeris.

Jo solinis rečitalis – vasario 22 d. Klaipėdos koncertų salės (Šaulių g. 36) pirmojo aukšto fojė. Bilietai – po 20 Lt, taikomos nuolaidos.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių