Klaipėdos etnologai ir kalbininkai kviečia kartu paminėti Tarmių dieną

Vasario 21-ąją minėsime Tarmių dieną. Šia proga uostamiesčio etnologai ir kalbininkai kviečia į renginį „Motinos kalba dangų pramuša“, vyksiantį 17 val. Klaipėdos etnokultūros centre.

Lietuvių kalba yra seniausia gyvoji indoeuropiečių kalba, o jos tarmės, patarmės, šnektos – itin  svarbi tautos kultūros paveldo dalis. Tačiau tarmių  gyvoji tradicija šalyje gana sparčiai nyksta. Siekdamas palaikyti tarmių gyvybingumą, vartojimo tradicijas, sustiprinti bendrinės kalbos ir tarmių kultūrą, Lietuvos Respublikos Seimas 2013-uosius paskelbė Tarmių metais. Etninės kultūros globos taryba rekomendavo Tarmių dieną surengti vasario 21-ąją, kurią nuo 1999 m. Jungtinės Tautos yra paskelbusios Tarptautine gimtosios kalbos diena. Juk prigimtinė tarmė kartu yra ir gimtoji kalba.  

„Motinos kalba dangų pramuša“ – Klaipėdos universiteto, Klaipėdos etnokultūros centro, Mažosios Lietuvos etninės kultūros globos tarybos inicijuotas renginys, populiariai atskleisiantis Lietuvos tarmių savitumą bei supažinsiantis su geolingvistinėmis naujienomis.

Renginio metu kalbininkas doc. dr. Jonas Bukantis (nuotraukoje) pristatys projektą „Šiuolaikiniai geolingvistikos tyrimai Lietuvoje: punktų tinklo optimizacija ir interaktyvioji tarminės informacijos sklaida“. Šio projekto metu surinkta ir paskelbta naujos medžiagos iš visų lietuvių tarmių, patikslintos lietuvių kalbos tarmių ir patarmių ribos ir kita.

Klausytojų ausis pamalonins „Tarmių delmonu“ pavadinta vakaro dalis, kurios metu vyks Klaipėdos universiteto dėstytojų ir studentų tarmiškos improvizacijos. Juozo Baltušio, Motiejaus Valančiaus ir kitų lietuvių literatūros klasikų tekstai skambės įvairiomis lietuvių tarmėmis ir patarmėmis.

Tikimasi, kad Tarmių dienos desertu taps Klaipėdos universiteto studentų suvaidinta ištrauka iš Petro Tilainės pjesės „Raganos“, režisuota prof. Petro Bielskio.

Renginys nemokamas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių