Klaipėdos dramos teatras metus išlydės su šypsena

Šiemet žiūrovams pristatęs keturias premjeras, benamis Klaipėdos dramos teatras senuosius metus išlydės dviem simpatiškomis komedijomis, pamėgtomis žiūrovų.

Dvigubas dupletas

Tęsdamas ilgą savosios benamystės epopėją, Klaipėdos dramos teatras nenusimena ir nenuleidžia rankų. Kol jo pastatas renovuojamas, trupė daug keliauja ir vaidina visoje Lietuvoje. Bet senuosius metus palydėti būtinai sugrįš pas brangiausią gimtojo uostamiesčio publiką.

Gruodžio 15-ąją, trečiadienį, 18.30 val. Žvejų rūmuose (Taikos pr. 70) žiūrovų lauks garsaus prancūzų dramaturgo, šiuolaikinės komedijos metro Erico Emmanuelio Schmitto sąmoju bei elegancija žaižaruojanti pjesė „Paleistuvis“. E.E Schmittas pasaulyje žinomas kaip neprilygstamas šmaikščių dialogų kūrėjas, pjesę režisavo komedijų meistras režisierius Povilas Gaidys. Prie šio puikaus dueto spektaklyje prisijungė ir kitas ne mažiau intriguojantis – pagrindinius vaidmenis atlieka aktoriai Vytautas Anužis ir Nelė Savičenko. Kaip medžiotojai pasakytų – dvigubas dupletas...

Klaipėdos dramos teatro literatūrinės dalies vedėjo rašytojo Gintaro Grajausko teigimu, literatūros, dramaturgijos ir kino pasaulyje, ko gero, nėra kito tokio universalaus ir tokio populiaraus kūrėjo kaip šių laikų prancūzų rašytojas, dramaturgas, kino scenaristas E.E Schmittas. Į daugelį pasaulio kalbų verčiami jo kūriniai vos tik pasirodę iškart išperkami, spektakliai pagal jo pjeses nuolat kuriami įvairiausių šalių scenose. Pagal jo scenarijus pastatyti filmai su prancūzų kino žvaigždėmis sulaukia tokios pat sėkmės kaip ir visa, ką sukuria šis autorius. Tad nenuostabu, kad  prancūzų pasididžiavimas ir pažiba E.E Schmittas yra daugybės literatūrinių, teatrinių  premijų laureatas, už savo kūrybą apdovanotas prestižine  Prancūzų akademijos teatro premija.

Sugeba patraukti publiką

E.E Schmittas – netikėtų siužeto posūkių, šmaikščių dialogų meistras. Jo herojai – skirtingų epochų meno, mokslo įžymybės. Štai pjesės „Paleistuvis” pagrindinis veikėjas – filosofas, rašytojas, laisvamanis Denis Diderot. Bet tai ne biografinė pjesė. Pasitelkęs vieną įdomiausių švietimo epochos įžymybių, E.E Schmittas išaukština aštrų protą, minties laisvę, sugebėjimą išsivaduoti iš dogmatiško požiūrio į pasaulį, gyventi taip kaip trokšta prigimtis.  Autorius šią savo pjesę vadina pačia linksmiausia, parašyta pavasarį, alsuojančia atgimimu, kupina gyvenimo džiaugsmo.

O spektaklis traukia žiūrovus ne vien pikantiškomis scenomis, bet pirmiausia virtuoziška aktorių vaidyba (aktorė N.Savičenko už vaidmenį šiame spektaklyje pelnė „Auksinį scenos kryžių”).

Gruodžio 18 d., penktadienį, 18 val. Žvejų rūmuose Klaipėdos dramos teatras rodys vieną populiariausių pastarųjų metų savo spektaklių – Piotro Gladilino komediją „Iš miglos išniro angelas“ (rež. Ramutis Rimeikis).

P.Gladilinas (g. 1962) – puikiai žinoma figūra Rusijos teatriniame pasaulyje. Ir ne tik teatriniame. P.Gladilinas ne tik dramaturgas, kino bei teatro režisierius, bet ir dailininkas grafikas, fotografas, prozininkas, poetas... Jo romanus leidžia viena žinomiausių Rusijoje leidykla „Vagrius“ – ta pati, kuri leidžia kultinius Rusijos šiuolaikinius autorius Viktorą Peleviną, Vladimirą Makaniną, Liudmilą Petruševskają. Jo pjeses stato garsiausi Rusijos režisieriai solidžiausiuose teatruose, o spektakliuose bei filmuose vaidina tokios žvaigždės kaip Levas Durovas, Galina Polskich, Olga Arosejeva.

„Kuo sugeba patraukti publiką P.Gladilinas? Visų pirma – retu gebėjimu sujungti į visumą tai, kas iš pirmo žvilgsnio atrodo nesujungiama: aukštąją kultūrą ir gatvės leksiką, realybę ir sapną, biblinius motyvus ir buitines scenas, banalybę su metafizika, naivumą su išmintimi...“ – mano G.Grajauskas.

Apie mūsų gyvenimą

Išties P.Gladilino pjesių herojai gyvena keistame efemeriškame pasaulyje, kur nieko nėra grynu pavidalu – viskas ten keistai susikryžminę, fantazija ir tikrovė kuo lengviausiai peršoka viena į kitą, susipina ir papildo viena kitą netikėtais proregiais.

P.Gladilino komedija „Iš miglos išniro angelas“ originalo kalba vadinasi „Vyšel angel iz tumana“ – tai citata iš tokios mažumėlę kriminalinės rusiškos vaikų skaičiuotės. Ne šiaip sau: nors visi personažai suaugę ir solidūs žmonės, jų infantilumas tiesiog trykšte trykšta. Vaikiški ginčai, vaikiški pykčiai, nuvedantys į visai nevaikiškus konfliktus – kuriuos spręsti imasi pati vyriausioji – mama. Ne veltui japonai sako, jog nėra pasaulyje gudresnio sutvėrimo už seną moteriškę... Jekaterina Kondratjevna, neapsikęsdama sūnų (jaunylis – pasipūtęs oligarchas, vyresnėlis – ne mažiau ambicingas mokslininkas) rietenų, sugalvoja būdą, kaip šiuos brandaus amžiaus sulaukusius vaikiščius atvesti į protą ir išmokyti vienas kitą mylėti to nesidrovint.

Spektaklyje spalvingus vaidmenis sukūrė Klaipėdos dramos teatro aktoriai Rimantas Pelakauskas, Valentina Leonavičiūtė, Regina Arbačiauskaitė, Kęstutis Macijauskas, Jolanta Puodėnaitė, Vaidas Jočys ir kiti.

Vienas spalvingiausių pjesės herojų – angelas. Sprendžiant pagal vardą, gal net pats archangelas Gabrielius. „Tiesą sakant, Gabrielius įtartinai nuodėmingas ir apšiuręs angelas, kalbantis keistu Jerofejevo prozos personažų šnektos ir Senojo testamento citatų mišiniu. Nors kas čia žino, kaip iš tiesų atrodo normalus statistinis angelas... Gal ir neklydo kadaise Raineris Maria Rilke’ė, teigdamas, kad „baisūs visi angelai“. Tačiau P.Gladilinas tuo ir įdomus, kad sugeba paversti bet kokią tikrovę fantazija, o bet kokią, net ir pačią neįtikinamiausią fantaziją – tikrove“, – tvirtino G.Grajauskas.

Anot jo, spektaklis „Iš miglos išniro angelas“ – šviesus ir paprastas, verčiantis kvatoti ir kartu susimąstyti, tarsi specialiai sukurtas Kalėdų laukimo metui: „Tai spektaklis apie mūsų laikmetį, apie mūsų gyvenimą ir apie mus pačius – tikriausiai tai ir yra jo neabejotino populiarumo priežastis. Kviečiame!“NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių