Klaipėdoje - jūrų kapitono E.Astiko knygos pristatymas

Penktadienį 17 val. Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos Gerlacho palėpėje vyks Eimučios Astiko marinistinės publicistinės knygos „Mačiau žaliąjį spindulį. Jūrų kapitono užrašai“ pristatymas, skirtas autoriaus 80-mečiui.

Eimutis Astikas yra vienas iš Lietuvos jūrų kapitonų, jūrai atidavę ilgiausią gyvenimo laiką - 5 0 metų. Jis laivuose dirbo 45 metus, o paskutiniuosius dvejus metus - krante, kaip Lietuvos jūrų laivininkystės laivyno skyriaus viršininkas.

Kelias į laivybą nebuvo lengvas. Jo tėvas Boleslovas Astikas buvo žurnalistas. Nuo 1938 metų iki Lietuvos okupacijos pradžios jis dirbo Šiauliuose „Lietuvos aido“ korespondentu. E. Astikas prisimena, kad tuomet gaudavo žurnalą „Vakarai“, iš kurio jis karpydavo laivus.

Tėvelio žurnalistinė veikla kurį laiką E. Astikui užkirto kelią į jūrą. Pradžioje jo nepriėmė į Klaipėdos jūreivystės mokyklą. Vėliau ekspromtu išlaikius šturmano egzaminus ir Leningrado S. Makarovo aukštojoje jūreivystės mokykloje neakivaizdžiai baigus jūrininkų mokslus, dar kurį laiką neatidarė vizos išeiti į jūrą.

Tik nuo 1972 metų tapo Lietuvos jūrų laivininkystės laivo „Pravda“ vyriausiuoju šturmanu, o nuo 1976 metų laivo „Nikolaj Jerošenko“ kapitonu. 1987-1995 jis buvo laivo „Justas Paleckis“ (vėliau „Kapitonas Stulpinas“) kapitonas.

E. Astikas garsėjo ypatingu būdu. Kaip jūrininkas nebijojo rizikuoti, jūra jį traukė, ja žavėjosi. Jis iš užsienio neplukdė į Klaipėdą džinsų ar kilimų, o vežėsi marinistines knygas ne tik lenkų, bet ir anglų, vokiečių kalbomis.

„Per pusšimtį laivyne praleistų metų man teko bendrauti su įvairiais jūrininkais. Tarp jų buvo ir tokių, kurie uoliai mokėsi svetimų kalbų, užsienio uostuose lankydavo muziejus, knygynus, džiaugdavosi įsigiję ne madingų apdarų, o brangių meno albumų, muzikos įrašų. Jiems darbas laivuose netrukdė lavintis ir tobulėti – kai kurie net parašė ir apgynė disertacijas. Tik pesimistus jūra gniuždo bei varo į neviltį, o žvaliems, energingiems žmonėms tai – džiaugsmo, įkvėpimo, dvasinės atgaivos, naujų vilčių šaltinis“, - kygos įžangoje rašo autorius.

Per gyvenimą sukauptas marinistinis bagažas, analitiko būdas leido rašyti straipsnius, kurie buvo vertinami tiek tarp jūrininkų, tiek tarp žurnalistų. Iš viso jis parašė 145 straipsnius. Dalis jų nebuvo spausdinti, nes tarybiniais metais nesitaikė prie sistemos.

Galima teigti, kad medžiagą knygai „Mačiau žaliąjį spindulį. Jūrų kapitono užrašai“ E. Astikas rinko visą gyvenimą. Pirmosios jo pastabos užfiksuotos 1959 metais, kai dirbdamas Klaipėdos prekybos uosto laivo-vilkiko šturmanu leidiniui „Sovetskaja Baltika“ parašė nuomonę apie vilkikų laivybą.

Vėliau sekė straipsniai apie užsienio laivybos įdomybes – „Legenda apie skrajojantį olandą“ („Tarybinė Klaipėda“, 1963 metai), „Ateities laivai“ („Švyturys“, 1965 metai).

„Tais laikais tarybinėje Lietuvoje informacijos apie užsienio laivybą nė su žiburiu negalėjai rasti. Aš mokėjau lenkų kalbą, 20 metų prenumeravau žurnalą „Morze“ („Jūra“), skaičiau lenkiškas knygas. Jose rasdavau daug įdomybių apie kitų šalių laivybą“, - prisiminė E. Astikas.

Didžioji dalis E. Astiko straipsnių įvairiausiomis temomis išspausdinta dienraštyje „Klaipėda“. Ypač produktyviai į šio dienraščio leidinį „Jūra“ jis rašė 2004-2008 metais.

Faktai apie jūrų kapitoną Eimutį Astiką

1950 – baigė Vilniaus berniukų gimnaziją. Kartu Vilniaus jachtklube baigė buriavo kursus. Buriavo Trakų ežeruose.

1950-1951 –  Klaipėdos tralinio laivyno žvejybos laivo „SRT-417“ jūreivis.

1951-1957 – Klaipėdos jūreivystės mokyklos mokomojo burlaivio „Meridianas“ jūreivis, bocmanas.

1956 -  Ekspromtu išlaikė LTSR žvejybos pramonės tralinio laivyno šturmano egzaminus ir įgijo diplomą.

1957-1961 – Klaipėdos prekybos uosto laivo-vilkiko šturmanas.

1961-1968 – Klaipėdos prekybos uosto locmanas.

1967 m. neakivaizdžiai baigė Leningrado S.Makarovo aukštąją jūreivystės mokyklą.

1968-1972 – Baltijos jūrų laivyno Klaipėdos filialo kabotažinio vilkiko kapitonas.

1972-1976 – Lietuvos jūrų laivininkystės laivo „Pravda“ vyriausiasis šturmanas.

1976-1987–  Laivo „Nikolaj Jerošenko“ (vėliau pavadintas „Merkinė“) kapitonas.

1987-1995 – Laivo „Justas Paleckis“ (vėliau „Kapitonas Stulpinas“) kapitonas.

1995-2000 – Lietuvos jūrų laivininkystės laivyno skyriaus viršininkas.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių