Juozo Miltinio dramos teatras Klaipėdoje parodys „Kritimą į tamsą“

Kitą savaitę Klaipėdoje lankysis Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatras su spektakliu „Kritimas į tamsą“.

Tai režisieriaus Sauliaus Varno pastatytas monospektaklis pagal Vladimiro Nabokovo romaną „Kamera obskura“. Scenoje jis intriguoja kelis personažus įkūnijusio aktoriaus Vidmanto Fijalkausko vaidyba. Efektui sustiprinti pasitelkta videoprojekcija.

Monospektaklis „Kritimas į tamsą“ apdovanotas specialiu Ukrainoje vykusio festivalio „Vidlunnja 2011“ diplomu už režisūros, scenografijos ir aktorystės sintezę. Už aktualią šiuolaikinę V.Nabokovo interpretaciją spektaklis apdovanotas ir tarptautiniame monospektaklių festivalyje „Atspindys“.

V.Nabokovo romanas „Kamera obskura“ – provokuoja ne mažiau nei romanas „Lolita“ ir yra vienas įtaigiausių rašytojo kūrinių. Siužetas įtemptas kaip spyruoklė ir kartu paprastas kaip formulė. Kūrinyje kalbama apie nesibaigiančias meilės paieškas, žmogaus fizinį ir dvasinį aklumą, pasaulio nepažinumą ir būties absurdą. Jau pats pavadinimas „Kamera obskura“ yra dviprasmiškas. Tai ne tik pirmojo įrenginio, leidusio ekrane projektuoti apverstą vaizdą, įvardijimas, bet ir nuoroda į iškreiptą pasaulio suvokimą, sąmoningą tikrovės ignoravimą.  

Pagrindinis romano ir pjesės herojus – menotyrininkas Bruno Krečmaras skiriasi su švelnia ir jautria žmona Ana Liza, nes neatsispyrė pagundai suvilioti šešiolikmetę pozuotoją Magdą. Aistra tokia didelė, kad jis net nenueina į dukters laidotuves. Vėliau – avarija, trauma, apakimas ir netikėtas vidinis praregėjimas: aplinkui, pasirodo, vien melas ir apgaulė.

Inscenizacijos autoriai, išlaikydami gana niūrią, pesimistinę romano nuotaiką, kuria sudėtingą psichologinį nesėkmingų meilės paieškų iškankinto žmogaus portretą. Jis, ko gero, šiek tiek primena patį Nabokovą, visada siekusį vidinės laisvės ir nuolat kovojusį su nostalgija bei neviltimi.

Aktoriui tenka nelengva dalia – tai subtiliai ir jausmingai, tai aštriai ir drastiškai įkūnyti iš karto du personažus: savotiško atsainaus stebėtojo bei šalto moralizuotojo Aktoriaus ir Bruno Krečmaro, sutrikusio ir palūžusio meilužio.

„Spektakliui „Kritimas į tamsą“ pasirinkau vieną iš daugelio romano „Kamera obskura“ temų: A.Strindbergo irgi pamėgtą, raudona gija einančią per visą jo kūrybą lyčių priešpriešos temą. V.Nabokovas siekia atskleisti kitus dviejų žmonių traukos ir tarpusavio kovos aspektus nei A.Strindbergas. Bandoma suprasti, kodėl dviejų žmonių gyvenimas, prasidėjęs iš didelės aistros, baigiasi taip tragiškai. Kodėl vienas iš poros, mylintis, ištikimas, sąžiningas net mažiausiose smulkmenose prieš savo išrinktąją, sulaukia tokios skaudžios jos išdavystės? Kodėl stipri trauka vienas kitam galiausiai virsta priešiškumu ir žūtbūtine tarpusavio kova? Manau, visas šias meilės peripetijas puikiai perteikia talentingas aktorius V.Fijalkauskas“, - kalbėjo režisierius S.Varnas.

Žymus Maskvos GITIS-o profesorius Aleksandras Barmakas apie panevėžiečių spektaklį atsiliepė taip: „V.Nabokovo prozos perkėlimas į sceną – nepaprastai subtilus, sunkus, neretai beveik neįgyvendinamas dalykas. Teatras iš esmės yra grubus, juslingas ir kūniškas menas. Kad ir kokia žiauri, sudėtinga, atvira, apgaulingą šilko voratinklį primenanti būtų ši proza, ji kartu yra nematomomis gijomis audžiamos mintys,  ji – lengva, skaidri, nesvari. S.Varnas ir V.Fijalkauskas įgyvendino tai, kas beveik nesuvokiama: režisieriaus užprogramuotą V.Nabokovo, nuostabaus, grubaus, pikto rusiško egzilio klouno, sukurtos protingos, elegantiškos, ciniškos ir karčios prozos sceninį gyvenimą. Ką režisierius įžiūrėjo Nabokovo kūryboje? Deginantį širdies karštį, aistrą ir skausmą, kurių nenorėtų pripažinti net pats autorius. Ir sukūrė giliai žmogišką, subtiliai nabokovišką pastatymą“.

Klaipėdoje „Kritimas į tamsą“ bus rodomas kovo 22 d. 19 val. Žvejų rūmų teatro salėje (Taikos pr. 70). Vaidinimas vyks originalo (rusų) kalba.

Bilietai – po 30 litų. Juos platina Žvejų rūmų kasa ir „Tiketa“.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių