J.Smoriginas: esu labiau matomas ir sekamas

Televizijos šou choreografą Jurijų Smoriginą plačiau išgarsino, nei jo menas. Tačiau jo vadovaujamas „Vilniaus baletas“ irgi sulaukia daugiau publikos. Jos dėmesio tikisi ir Klaipėdoje, kur parodys „Fedrą“ ir surengs naujametinį šou.

Įsimylėjusios moters tema

Choreografinių projektų teatras „Vilniaus baletas“ į Klaipėdą sugrįš po kelerių metų pertraukos. Beveik prieš metus J.Smorigino sukurtas šokio spektaklis „Fedra“ jau apvažiavo visos Lietuvos scenas ir pagaliau pasieks jo mylimą uostamiestį. Klaipėdiečiai šį spektaklį pamatys Žvejų rūmuose sekmadienį 18 val. Pigesnių bilietų jau neliko, bet dar galima į „Fedrą“ pakliūti sumokėjus 30–40 litų.

Choreografas J.Smoriginas prie šios antikinės tragedijos prisilietė jau antrąsyk. Dar 1988 m. jis buvo pastatęs „Fedrą“ Nacionaliniame operos ir baleto teatre. Tuometiniame spektaklyje pagal A.Šnitkės muziką šoko L.Bartusevičiūtė  ir J.Katakinas. Naujoji  versija sukurta pagal lietuvių kompozitorės O.Narbutaitės ir kubiečio H.Villa-Lobos muziką.

Tragiškos lemties moterų likimai yra dominuojanti J.Smorigino baletų tema. Žiūrovams įsiminė „Jausmai“, „Sulamita“, „Barboros Radvilaitės testamentas“, „Bernardos Albos namai“ ir kiti jo pastatymai.

„Tokių moterų – fedrų nemažai ir mūsų aplinkoje. Tai gražios, turtingos vidutinio ir vyresnio amžiaus moterys. Joms sekasi verslas, bet asmeninis gyvenimas nykus arba jo išvis nėra. Jos žavisi jaunais vyrais ir perka jų meilę, kad susigrąžinti jaunystės prisiminimus arba gal net pirmą kartą pajustų meilės skonį. Todėl norėjau sukurti šiltą, gilų ir aistringą spektaklį amžina įsimylėjusios moters tema“, – kalbėjo J.Smoriginas.

Paklaustas, kuo jam pačiam įdomus ir ypatingas šis spektaklis, kuo jis skiriasi nuo ankstesnių ir vėlesnių jo darbų, J.Smoriginas atsakė: „Šis šokio spektaklis specialiai sukurtas tikrai fantastiškai balerinai Nelei Beliakaitei. Šiais laikais reta, kad būtų kuriama vienai balerinai. Bet jos aktorinis-dramatinis menas, pasakyčiau, yra išskirtinis. Ir dar, manau, svarbu, kad man buvo įdomu kurti spektaklį apie moterį, kuriai jau daugiau nei 55-eri – kaip man. Ir pagalvojau, ar galiu jausti ta patį, ką jautė moteris tokiame brandžiame amžiuje įsimylėjusi jauniklį. Kas vyko jos sieloje? Juk tokio amžiaus žmogaus širdyje gyvena ne tik aistra, bet ir moralė, patetika. Beje, patetika labai dažna vyresnių žmonių poelgiuose. Ir, aišku, desperacija, kad kelio atgal nėra. Nors jaučia taip pat, kaip ir 25 metų mergina... Tad mano šis darbas ambicingesnis ir psichologiškesnis, sakyčiau“.

Šoka visos žvaigždės

Naujojoje „Fedroje“ pagrindinį vaidmenį sukūrusi Lietuvos baleto primabalerina N.Beliakaitė šokėjos karjerą pradėjo Nacionaliniame operos ir baleto teatre klasikinėmis partijomis – nuo Pelenės iki Žizel ir Odetos-Odilijos. Ji buvo nominuota „Auksiniam scenos kryžiui“.

Vėliau visą dešimtmetį N.Beliakaitė dirbo JAV teatruose – šoko pagrindinius vaidmenis Los Andželo, Baltimorės, Sakramento baleto kompanijose. Balerina tvirtino esanti dėkinga likimui, suteikusiam kūrybinės laisvės ir patirties, dirbant su amerikiečių choreografais. Grįžusi į Lietuvą, šokėja dirba pedagoginį darbą ir šoka „Vilniaus balete“.

Neabejotinai intriguojantis bus Ipolito vaidmens atlikėjo Andriaus Butkaus pasirodymas scenoje. Pasaulio ir Europos sportinių šokių čempionas daugelį metų visus žavėjo šokdamas Klaipėdos „Žuvėdroje“. Daug žiūrovų simpatijų jis sulaukė TV šokių projektuose. Ir štai šiemet A.Butkus debiutavo „Vilniaus balete“ (premjeriniuose spektakliuose šoko kitas atlikėjas).

J.Smoriginas teigė esąs ypač patenkintas Andriaus šokiu „Fedroje“ ir išskyrė jį kaip talentingą, charizmatišką bei darbštų artistą.

„Šis šokėjas dievina šokį ir nebijo keisti jo stilistikos. O jau koks mielas žmogus, negaliu apsakyti!.. Visas Vilniaus baletas jį įsimylėjęs už gerą nuotaiką ir išskirtinį darbštumą, drausmingumą. Tai, galvoju, Idzelevičių įtaka“, – žėrė komplimentus baletmeisteris.

Kitus vaidmenis „Fedroje“ šoka Giedrė Stankevičiūtė (Miranda), Petras Lenkutis (Tezėjus) bei „Vilniaus baleto“ artistai.

Šiemet tai bus ne paskutinis susitikimas su jais ir J.Smorigino kūryba. Naujųjų metų vakarą Žvejų rūmuose „Vilniaus baletas“ surengs dviejų dalių naujametinį šou. Klaipėdiečiai pamatys naujausią trupės spektaklį „Geiša“ ir „Šventinį kabaretą“, kuriame, be jau minėtų N.Beliakaitės ir A.Butkaus, šoks Deividas Meškauskas, Ineta Stasiulytė, visa „Vilniaus baleto“ trupė ir gal net pats maestro.

Nušovė du zuikius

J.Smoriginas neslėpė turįs daug sentimentų Klaipėdai. Todėl su savo darbais vienaip ar kitaip čia vis sugrįžta.

„Ach, toji Klaipeda!.. Tiek daug su maestro Stasiu Domarku sukurta ir tiek pagarbos jam išjausta. Esu laimingas, kad galėjau šiame mieste populiarinti baletą. Nors Klaipėdos muzikinio teatro trupė buvo maža ir nelabai pajėgi, bet H.Berliozas, C.Debussy ir daugelis kitų kompozitorių tik Klaipėdoje įgavo choreografinį veidą. Ką ir besakyti, juk tik Klaipėdoje gimė baletas „Romeo ir Džuljeta“ pagal H.Berliozo muziką. Daugiau niekas Lietuvoje to nepadarė“, – neslėpė pasididžiavimo J.Smoriginas.

Klaipėdos muzikiniame teatre ir dabar rodomi jo čia sukurti šokio spektakliai – „Kruvinos vestuvės, M.Ravelio „Bolero“ ir G.Bizet – R.Ščedrino „Karmen siuita“.

J.Smoriginas pasakojo dabar „Vilniaus balete“ statantis spektaklį „Mata Hari“ – apie pasaulinio garso šnipę ir striptizo šokėją. „Ji pirmoji atvežė šį šokio meną į Europą“, – šypsojosi baletmeisteris.

Pasidomėjus, ar dalyvavimas – teisėjavimas teleprojektuose kažkaip paveikė jo karjerą, gal teatrui tai pridėjo populiarumo, gal ateina daugiau publikos, J.Smoriginas prisipažino, kad ne šiaip sau pašmaikštauti ėjo į televiziją.

„Ten atsidūriau vedamas tik vieno tikslo, – kad galėsiu reklamuoti savo teatriuką ir šokį, kuris, beje, Lietuvoje nėra populiarus. Nes populiarūs yra sportiniai šokiai. O baletas, modernus šokis yra už ribų. Tad nušoviau du zuikius. Esu labiau matomas ir sekamas, o tai yra gerai menininkui. Ir galiu visuomenę informuoti apie tikrą šokio meną – teatrinį meną. Toks jau šiandien yra retas. Nes maži teatriukai, stengdamiesi išgyventi, pataikauja publikai. Aš vis dar laikausi, kad išlikčiau savimi. Nes man padeda „telikas“... Beje publikos tikrai sulaukiu daugiau“, – dalijosi mintimis J.Smoriginas.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Paskelbta 2018 metų Vilniaus knygų mugės tema
  Paskelbta 2018 metų Vilniaus knygų mugės tema

  Kitais metais devynioliktą kartą rengiamos Vilniaus knygų mugės tema bus „Skaitau Lietuvą, skaitau pasaulį“, sekmadienį pranešė „Litexpo“. ...

  1
 • Per Užgavėnes šiauliečiai sudegino net 17 Morių
  Per Užgavėnes šiauliečiai sudegino net 17 Morių

  Vasario 25 d. Žaliūkių malūnininko sodyboje Šiauliuose rinkosi arkliai, ožiai, žydai, čigonai, raganos, velniai ir visi kiti persirengeliai, norintys kuo greičiau išvyti žiemą ir prisišaukti pavasarį. Užgavėnių švent...

  1
 • Rumšiškėse triukšmingai išvaryta žiema
  Rumšiškėse triukšmingai išvaryta žiema

  Nors dauguma mūsų blynus keps ir žiemą varys tik antradienį, Rumšiškės jau šiandien skendo automobilių eilėse, persirengėlių triukšme ir Užgavėnių skanėstų kvapuose. ...

  2
 • Kaune skambėjo Palestinos vardas
  Kaune skambėjo Palestinos vardas

  Vilniuje prasidėjus knygų mugei, ne visas kultūrinis gyvenimas persikėlė į sostinę. Pirmosios knygos apie Palestiną lietuvių kalba pristatymas įvyko ketvirtadienį Kaune, dieną, prieš ją pristatant Vilniuje. ...

  4
 • Tris vaikus auginantis kunigas: nebijokime rodyti meilės
  Tris vaikus auginantis kunigas: nebijokime rodyti meilės

  Lietuvą jis stebi ir myli iš tolo, bet kartkartėmis grįžta į tėvynę. "Lietuvoje daug žmonių, kurie ir liko žmonėmis. Nepaisant ekonominių sunkumų jie sunkiai dirba ir prisiima atsakomybę", – teigia JAV gyvenantis liuteron...

 • Knygų savaitgalis: elektroninės ir audioknygos padeda sumažinti stresą
  Knygų savaitgalis: elektroninės ir audioknygos padeda sumažinti stresą

  Ar sutinkate, kad dažnas ir beprasmiškas žiūrėjimas į telefono ekraną, pavyzdžiui, naršant socialiniuose tinkluose, kelia susierzinimą ir gali tapti depresijos priežastimi? Tuo tarpu pastebėta, kad telefoną naudojantys elektroninių kn...

 • A. Čekuolis: literatūros ateitis priklauso dokumentiniam rašymui
  A. Čekuolis: literatūros ateitis priklauso dokumentiniam rašymui

  Beveik tris dešimtmečius televizijos eteryje dirbęs publicistas, žurnalistas, rašytojas, keliautojas ir laidų vedėjas Algimantas Čekuolis Vilniaus knygų mugėje pristato savo naujausią knygą, pavadintą „Salos ir jų žmonės&ldquo...

 • Po anšlaginių baleto trupės gastrolių Pekine – nauji kvietimai
  Po anšlaginių baleto trupės gastrolių Pekine – nauji kvietimai

  Baigėsi šią savaitę Kinijos Nacionaliniame scenos menų centre (National Centre for the Performing Arts, toliau - NCPA) vykusios Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro spektaklio „Gulbių ežeras“ gastrolės. ...

 • Gyvenimu išmokė džiaugtis mama
  Gyvenimu išmokė džiaugtis mama

  Mylimą aktorę Virginiją Kochanskytę Klaipėdos gatvėse sutinkantys klaipėdiečiai dažniausiai tapatina su jos įkūnijamomis herojėmis. Daugelis nė neįtaria, kiek ir kokių darbų imasi ši moteris, kaip yra nusipelniusi Klaipėdai, ne visi ži...

  3
 • Į knygų mugę – ne vien pirkinių, bet ir minčių
  Į knygų mugę – ne vien pirkinių, bet ir minčių

  Vakar prasidėjusi XVIII Vilniaus knygų mugė lankytojus kviečia atrasti lietuviškus ženklus pasaulyje. Nors įprasta manyti, kad į mugę pirmiausiai vykstama įsigyti knygų ar jų autorių autografų, gyvai pamatyti iš užsienio atvykusių ...

Daugiau straipsnių