„InCulto“ gresia diskvalifikacija iš „Eurovizijos“

Dėl politinių užuominų dainos tekste Lietuvos delegatai gali netekti vietos tarptautiniame konkurse.

Europos transliuotojų sąjunga (ETS) Lietuvos atstovų „Eurovizijos“ dainos tekste įžvelgė galimą politinę potekstę, praneša eurovision-spain.com. Anot ispanų portalo, ETS jau ėmėsi nagrinėti „InCulto“ dainą. Esą abejonių kilo dėl kelių eilučių dainos žodžiuose.

Visų pirma, ETS susirūpinimą esą sukėlė pirmojo posmo pabaigoje skambantys žodžiai: „survived the reds and two world wars“. Čia lietuviškieji „Eurovizijos“ dalyviai be kelnių nedviprasmiškai sako, kad lietuvių tauta išgyveno du pasaulinius karus ir „raudonuosius“, t.y. Sovietų okupaciją.

Kita ETS nerimą sukėlusi dainos teksto vieta - ironiškas Lietuvos palyginimas su Vakarų Europa:

No Sir we're not equal no, though we are both from the EU
We build your homes and wash your dishes,
Keep you your hands all soft and clean
But one of these days you'll realize Eastern Europe is in your genes

Čia „InCulto“ pokštauja apie turtingų vakariečių lėkštes plaunančius juodadarbius iš Rytų Europos.

Anot eurovision-spain.com, tokie dainos žodžiai gali prieštarauti „Eurovizijos“ taisyklių devintajam punktui. Jis nustato, kad dainose neturi būti politinės ar komercinės potekstės. Dėl to paties punkto pažeidimo pernai iš konkurso pašalinti Gruzijos atstovai. Jų daina vadinosi „We don't wanna put-in“, ironiška užuomina į Rusijos premjerą Vladimirą Putiną buvo daugiau nei akivaizdi, ir ETS neleido šio akibrokšto. Juolab, kad pernykštis „Eurovizijos“ konkursas vyko Maskvoje.

Pasak ispanų portalo, ETS gali kreiptis į „InCulto“ ir pareikalauti perrašyti dainos žodžius, pašalinant politines užuominas. Priešingu atveju Lietuvos atstovams esą grėstų diskvalifikacija.

Politiką mato tik paniurėliai

Ir "InCulto", ir Lietuvos delegacijos "Eurovizijoje" vadovas Audrius Giržadas mušasi į krūtinę, kad jokios politikos neįžvelgia. Sako, kad čia politikos – nė kvapo. Tik istoriniai ir socialiniai faktai. Jų net didžioji Rusija nesugebėtų nuginčyti.

"Dainos tekstas yra socialinis, jame neminimos jokios konkrečios pavardės ar šalys. Negalima paneigti, kad mes išgyvenome raudonuosius, du karus. Negalima paneigti ir to, kad pusė Rytų Europos gyventojų iš tikrųjų plauna lėkštes ir stato namus didžiosiose šalyse", – "TV dienai" aiškino delegacijos vadovas.

"InCulto" lyderis Jurgis Didžiulis taip pat kratosi įtarimų ir teigia, kad politiką dainoje įžvelgti gali tik humoro neturintis žmogus. "Daina, aišku, turi šiokį tokį turinį, bet jis tikrai nėra politinis. Pagrindinė dainos mintis yra priedainyje – "get up and dance!" (pakilk ir šok! – red. past.)", – viešai dėstė J.Didžiulis.

Skandalas – iš pavydo?

"Eurovizijos" taisyklės draudžia kūriniuose minėti politinio ar panašaus pobūdžio žodžius, sakyti tokio pobūdžio kalbas ar rodyti gestus, vartoti keiksmažodžius. Dainose taip pat draudžiamas reklaminio ar komercinio pobūdžio turinys. Už tai praėjusiais metais buvo diskvalifikuoti Gruzijos atstovai, kurių dainoje buvo girdima buvusio Rusijos prezidento Vladimiro Putino pavardė.

Tačiau bandymai sukelti panašų skandalą dėl "InCulto" dainos A.Giržadui kelia šypseną. "Man tai primena "eurovizinių" zuikučių žaidimus. Nežinau, kas tuo užsiima – konkurentai ar tiesiog nepatenkinti žmonės. Galbūt kam nors nepatinka tai, kad mūsų daina iškrenta iš bendro baladžių konteksto šių metų konkurse. Kita vertus, nejaugi "Eurovizijoje" galima dainuoti tik apie meilę arba seksą?" – svarstė A.Giržadas.

Nuspręs po dviejų savaičių

Grupei "InCulto" mesti kaltinimai jau turėjo pasiekti "Eurovizijos" organizatorius, bet Lietuvos delegacija ant kilimėlio iškviesta nebuvo. Kaip ir visi konkurso dalyviai, Lietuva iki kovo 20 d. turi elektroniniu paštu nusiųsti įvairius dokumentus "Eurovizijos" būstinei, kur ir bus svarstoma, ar dalyvių kūriniai atitinka reikalavimus.

"Viskas paaiškės per delegacijų vadovų susitikimą, kuris numatytas kovo 22 ir 23 d. Osle. Gal paprašys mūsų komentaro. Apie blogiausią scenarijų net negalvojame, tačiau jei tai nutiktų, grupei būtų pasiūlyta pakeisti žodžius. O jei ši griežtai užsispirtų, nesutiktų, galbūt dalyvauti konkurse būtų pasiūlyta antros vietos laimėtojui", – svarstė A.Giržadas.

Lieka prisiminti, kuo Lietuvai baigėsi panašus "atsargos" scenarijus, kai 2002-aisiais vietoj diskvalifikuotos grupės "B'avarija" į "Euroviziją" išvyko atlikėjas Aivaras Stepukonis.


Šiame straipsnyje: Eurovizijainculto

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių