H.Jacobsonas – „Booker“ premijos laureatas

Prestižinė "Booker" grožinės literatūros premija antradienį buvo paskirta britų rašytojui Howardui Jacobsonui už jo satyrinį romaną "Finklerio klausimas".

H.Jacobsono romanas apie du pagyvenusius mokyklos laikų draugus ir jų mokytoją yra pirmasis "Booker" istorijoje atvirai humoristinis kūrinys, pelnęs šį bene labiausiai geidžiamą literatūrinį apdovanojimą, įteikiamą anglakalbiui autoriui.

68 metų skiltininkas ir rašytojas H.Jacobsonas, kuris anksčiau du kartus pretendavo į "Booker" apdovanojimą, šįmet kovoje dėl premijos netikėtai įveikė favoritu laikytą britą Tomą McCarthy ir dukart laureatu jau tapusį australą Peterį Carey.

Romane "Finklerio klausimas" jo veikėjai - žydų tautybės Liboras ir Samas, kurie abu neseniai liko našliai, bei pastarojo mokyklos laikų draugas Julianas - susitikę po ilgo nesimatymo prie vakarienės stalo apmąsto tapatybės krizes ir praradimus.

Šių metų "Booker" premijos laureatą išgarsino ne tik jo rašymo meistriškumas, bet ir tai, kad jis ne kartą buvo per plauką nuo reikšmingų literatūrinių apdovanojimų, bet kiekvienąkart sėkmė nuo jo nusigręždavo.

H.Jacobsonas, mėgstantis rašyti apie tai, ką reiškia būti žydu šių dienų Britanijoje, antradienį Londone atsiimdamas apdovanojimą nepraleido progos pajuokauti, kaip ilgai jam teko laukti tokio pripažinimo.

"Esu netekęs žado. Laimei, vieną kalbą buvau parengęs anksčiau. Ji parašyta 1983 metais - tiek truko laukimas", - sakė rašytojas per premijos įteikimo ceremoniją.

Antradienį vakare susirinkusi penkių narių komisija H.Jacobsoną šių metų "Booker" premijos laureatu paskelbė po maždaug valandą trukusių svarstymų. Sprendimas buvo priimtas ne vienbalsiai - jo kandidatūrą parėmė trys iš penkių komisijos narių.

Komisijos pirmininkas, anglų poetas seras Andrew Motionas sakė, kad H.Jacobsono kūrinys "visiškai pelnytai" įvertintas šiuo garbingu apdovanojimu.

"Finklerio klausimas" yra nuostabi knyga: žinoma, labai juokinga, tačiau tuo pat metu labai išmintinga, labai liūdna ir labai subtili", - sakė jis.

Pagrindinis H.Jacobsono romano herojus yra buvęs BBC radijo prodiuseris Julianas Treslove'as, kuris žavisi žydiškumu, nors pats nėra žydų tautybės. "Finklerio klausime" nagrinėjama ši tema, kuri perteikiama per J.Treslove'o santykius su dviem draugais žydais.


"Finklerio klausimas" yra vienuoliktas H.Jacobsono romanas.

Londone gyvenantis H.Jacobsonas gimė Mančesteryje, studijavo Kembridžo universitete ir daug metų dėstė Australijos mieste Sidnėjuje.

Sugrįžęs į Didžiąją Britaniją jis tapo lektoriumi Selwyno koledže Kembridže. Be to, laikraštyje "The Independent" jis turi savo savaitinę skiltį, kuri labai populiari.

H.Jacobsonas, kuris dažnai save vadina "žydų Jane Austen, po premijos įteikimo sakė, kad jo romane aprašomi pojūčiai žmogaus, kuris žiūri į žydus iš šono ir apgailestauja, kad pats nėra šios tautybės.

"Aš perkelių žydišką mąstymą į klasikinį britišką romaną", - pajuokavo jis.

Kasmet teikiama "Booker" premija laikoma vienu iš garbingiausių literatūros apdovanojimų pasaulyje. Ši 1969 metais įsteigta premija skiriama britų, airių ar Sandraugos rašytojui už geriausią metų knygą ir garantuoja laureatui staigią pasaulinę šlovę bei vietas bestselerių sąrašuose.

Drauge su premija laureatas taip pat gauna 50 tūkst. svarų (186 tūkst. litų) čekį.

Pretendentai į šį apdovanojimą turi būti anksčiau publikavę savo kūrinius ir rašyti anglų kalba. "Booker" premija garantuoja, kad jos laureato knygų pardavimai smarkiai išaugs.

Tomo McCarthy kūrinys "C" - eksperimentinis romanas apie XX amžiaus jaunuolį, kurio gyvenimas tampa neatsiejamas nuo radijo - laikytas šių metų favoritu. Vienas didžiausių lažybų organizatorių Britanijoje - "William Hill" - pranešė, kad T.McCarthy šansai buvo vertinami santykiu 8:15.

Tarp pretendentų į šių metų premiją taip pat buvo P.Carey "Perotas ir Olivjė Amerikoje", Damono Galguto "Svetimame kambary" ir Emmos Donoghue "Kambarys".

Pernai šią premiją laimėjo britų rašytoja Hilary Mantel už istorinį romaną "Vulf Holas" apie Anglijos karaliaus Henriko VIII patarėją Thomą Cromwellį.

Tarp ankstesnių "Booker" laureatų yra Salmanas Rushdie, Kazuo Ishiguro, Margaret Atwood, Benas Okri ir Thomas Keneally.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių