Gandro vienišiaus Velykos

Toli nuo Vilniaus, pačiame Rytų Lietuvos užkampyje, jau beveik visi gandralizdžiai užimti. Gandrai į Ignalinos rajoną sugrįžo dar anksčiau nei prieš savaitę, tačiau daugelis jų praėjusį savaitgalį tik suko ratus virš gimtų vietų ir ieškojo savo namų.

Žvyrių gandralizdis jau irgi netuščias. Jau savaitę jame tupi vienas gandras. Kantriai laukia savo išrinktosios. Nuo lietaus permirkusio gandro nedomina po žiemos pradėję lįsti įvairūs gyviai – net ir varlės jam nė motais. Stovi visas pasišiaušęs, vienišas ir nelaimingas.

Šalia gandralizdžio iškeltą inkilą jau apžiūrėjo varnėnai. Ruošiasi įkurtuvėms. O gandras tik liūdnai spokso į džiūgaujančius špokus.

Dar prieš savaitę Žvyriuose šmirinėjo pulkai sniegenų. Per Velykas jų čia nematyti – matyt jau pasitraukė į šiaurę. Liko tik viena kita – prieš kelionę godžiai skabo pumpurus. Vietoj sniegenų skraido pulkai įvairiausių sodo paukštelių.

Žiema buvo sunki. Netoli gandralizdžio esančiuose tvenkiniuose išmirė žuvys. Pirmiausi krito uždusę lynai. Ledo storis buvo virš pusės metro, o dar tiek pat sniego virš jo. Saulės spinduliai neprasimušė pro žiemos šarvus – vandens telkiniuose visai neliko deguonies.

Žiema buvo pražūtinga ir bitėms. Žmonės jas papildomai maitino cukraus sirupu, tačiau išgyveno vos kelios šeimos.

Visi Žvyrių katinai kažkur pradingo. Matyt nealkani, gal kritusių lynų iš tvenkinio pririjo. Katė Morta pasirodė tik šeštadienį po pietų. Į kiemą atsivedė kavalierių. Svetimas katinas visų prisibijo – iš tolo stebi, kaip jo draugė prašinėja paėsti. Įsidrąsinęs vaišių gabalą stveria ir Mortos išrinktasis. Jis tikras gražuolis: mėlynų akių, sidabro kailiukas. Tik reikia pastebėti – kavalierius žvairas.

Mortos sūnus Rainis taip ir nepasirodė. Per žiemą gerokai paaugęs, matyt, išėjo nuotykių ieškoti. Jis tikras akiplėša, ramiai negali praeiti pro inkilą, jo nepatikrinęs. Gali būti, kad paukštelių siaubūnas kur nors nelygioje kovoje žuvo.

Tverečiaus seniūnijos laukuose tuščia. Tai pasienio zona. Šalia pat, kitoje Dysnos pusėje – Baltarusija, todėl čia mažai prašalaičių. O vietiniai į laukus nelenda, nes ten vien didžiulės balos. Ignalinos rajone buvo itin daug sniego.

Pievos dar nežydi. Laukus puošia tik žiemos sausučiai. Akį džiugina ir gluosniai, aplipę kačiukais.

Virš laukų pulkai paukščių: laukinės žąsys, berniklės. Paukščių būriai traukia į šiaurę. Kai kurie jų apsistos netoliese esančiuose Birvėtos tvenkiniuose. Ten tikras paukščių rojus. Praėjusią vasarą Birvėtoje aštuonias atžalas išaugino trys jūrinių erelių poros. Dėl maisto stygiaus nykstantys jūriniai ereliai paprastai išaugina vos po vieną jauniklį, tačiau Birvėtos tvenkiniuose žuvies pilna.

Erzvėto ežeras smarkiai patvino. Vandens lygis pakilo apie du metrus ar net daugiau. Panašu, kad vandens lygis dar kils. Kukutėliuose vanduo apsėmė pirteles ir kitus pastatus. Gyvenamieji namai stovi aukščiau – jų neturėtų apsemti.

Vanduo apsėmė ir bebrų namus. Bebrų lizdai beveik visiškai paskendo vandenyje. Po vandeniu atsidūrė ir bebrų pamėgta sala Erzvėto ežere. Apie ją primena tik iš vandens kyšantys medžiai.

Pakrantėse ledo nebėra, tačiau ežere jis dar neištirpo. Niekas jau nerizikuoja ant ledo lipti – šiame užkampyje būtų sunku prisišaukti pagalbos.

Remontuoti valtis kol kas anksti, sako Andriejaukoje gyvenantis Ivanas Ivanyčius. Reikia palaukti, kol viskas pradžius. Pas pensininką vasarą atvyksta nemažai žmonių pažvejoti: Erzvėto ežere gerai kimba lydekos, lynai, karšiai. Žiemą vyriškis praleido daugiausiai vienas. Per speigus jį dažniausiai aplankydavo stirnos – atbrisdavo paskanauti obuolių. 

Katalikai ir stačiatikiai šiemet kartu švenčia Velykas. Senolis džiaugiasi atvežtomis vaišėmis.

Ivano Ivanyčiaus katinai po laukus nesibasto: tupi daugiausiai ant krosnies. Čia ir šilta, ir saugu, ir atvykėliai nepasiekia. O šunelis žiemą praleido lauke, savo būdoje. Tik per didžiausius šalčius jį, gali būti, įleisdavo į trobos prieangį.

Tverečiaus seniūnijoje žmonės pasitiko Velykas kukliai. Daugelis žmonių čia neturi jokių darbų ir verčiasi labai sunkiai. Tiesa Dietkauščiznoje tikra šventė – prieš Velykas žmonės papjovė kiaulę.

Sekmadienį ryte Žvyriuose pasirodė saulė. Per dvi dienas gan daug palijo. Sekmadienį ryte visur tvyrojo rūkas. Iš Žvyrių gandralizdžio pasigirdo kalenimas – pagaliau pas gandrą vienišių atskrido draugė.


Šiame straipsnyje: Velykos

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Metų geriausiu kalendoriumi išrinktas „Žydiškas kalendorius“
  Metų geriausiu kalendoriumi išrinktas „Žydiškas kalendorius“

  Kuršėnuose įteikta 28-oji lietuviškų kalendorių pradininko Lauryno Ivinskio premija už geriausią metų kalendorių. ...

 • Nuogo kūno filosofija: kaip išsivaduoti iš visuomenės požiūrio gniaužtų?
  Nuogo kūno filosofija: kaip išsivaduoti iš visuomenės požiūrio gniaužtų?

  Kauno galerijoje "Balta" eksponuojama Jono Kunicko tapybos paroda "Atvirumas" – tai aktai, kurie ragina žiūrovą visų pirma nebijoti savęs. "Stoviu prieš jus nuogas. Ant galerijos sienų eksponuotos visos mano vidinio ...

  6
 • M. Vitulskis – apie bohemą ir sutiktas primadonas
  M. Vitulskis – apie bohemą ir sutiktas primadonas

  Šeštadienį, spalio 28 dieną, LNOBT laukia žiūrovų Giacomo Puccini operoje “Bohema”. Prieš tai, spalio 25 d. 14 val., įvyks jaunimui skirta edukacinė popietė, kurioje ši opera bus pristatyta plačiau. Popietėje d...

 • Kaip nutolti nuo visų įtikėtų stereotipų?
  Kaip nutolti nuo visų įtikėtų stereotipų?

  Juvelyrika suvokiama labiau kaip gražus, funkcinis objektas nei meno kūrinys. Tačiau skulptorius Gediminas Pašvenskas, kuriantis masyvias eksterjero skulptūras, mažąją plastiką, juvelyrikoje sujungia šias skirtingas patirtis, smulkiose, s...

  1
 • Į praeitį nukelianti „Baleto atmintis“
  Į praeitį nukelianti „Baleto atmintis“

  Šią savaitę Kaune pristatytas nedidelę Lietuvos baleto istorijos dalelę atgaivinęs koncertas/retrospektyva "Baleto atmintis“. Publika pakviesta trumpam nusikelti į praeitį – jie scenoje išvydo rekonstruotus iškiliau...

 • Bendravimo mozaika išmokė žvelgti kito akimis
  Bendravimo mozaika išmokė žvelgti kito akimis

  Tarp gausių šiemetės Kauno bienalės partnerystės projektų – ir Švietimo mainų paramos fondo "Erasmus+" finansuojami tarptautiniai mokytojų kvalifikacijos tobulinimo kursai. Spalio 9–13 d. vykę Kauno Nemuno mokykloje-...

 • Klaipėdoje – I. Kanto pėdsakai
  Klaipėdoje – I. Kanto pėdsakai

  Turtinga Klaipėdos istorija vis dar traukia iš užmaršties faktus, kurie galėtų praturtinti pasauliui siunčiamą žinią apie mūsų miestą. Jau netrukus galėsime besti pirštu į senamiesčio kampą, kur stovėjo garsiojo filosofo Im...

  3
 • Švedų menininkas: aš žinau, kur aš einu
  Švedų menininkas: aš žinau, kur aš einu

  Visi turime tam tikras ribas, tačiau svarbu sekti savo gyvenimo linija, net jei kartais nežinome, dėl ko tai darome. Menas yra kalba, kuria artikuliuoju su aplinka, todėl neprivalau kiekvieną kartą išrasti kažko naujo. Mano kūriniai – mano...

  2
 • Atsiminimų zona dabarties akimirką
  Atsiminimų zona dabarties akimirką

  Kada istorijos yra naujos? Kokią laiko atkarpą jas galime tokiomis laikyti? Ir išvis ar žodis "istorija" – nuoroda į būtąjį laiką, įvykių seką praeityje, kurią atmintis sudėlioja į rišlų pasakojimą? Greta atsidūr...

 • Kauno folkloro klubas lankėsi Ukrainoje
  Kauno folkloro klubas lankėsi Ukrainoje

  Kauno folkloro klubas "Liktužė" (vadovė Jūratė Svidinskienė) lankėsi Ukrainoje, kur Lvove atstovavo Lietuvai Ukrainos tautų festivalyje "Ornamenty Fest". ...

Daugiau straipsnių