Fotografijų archyve rado keturias parodas

Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius po savaitės ruošiasi visuomenei išskleisti savo archyvo lobius. Vienu metu net keturiose uostamiesčio erdvėse bus pristatytos „Archyvo“ fotografijų parodos.

Retrospektyvinę ekspoziciją, kuri nusidrieks per Klaipėdos fotografijos galerijos, uostamiesčio Dailės parodų rūmų, „Kultūrpolio“ ir I.Simonaitytės bibliotekos parodų sales, sumanė LFS Klaipėdos skyriaus pirmininkas fotomenininkas Darius Vaičekauskas. Jis pasakojo, kad kai pernai rudenį buvo išrinktas vadovauti pajūrio fotomenininkams, jų būstinėje Tomo gatvėje rado didžiulį fotografijų archyvą. Jį peržiūrėjęs nustebo ir apsidžiaugė, kad esama tokių įdomių autorių ir darbų, kuriuos verta pamatyti visiems.

LFS Klaipėdos skyriuje saugoma fotografijų kolekcija - gausi, įvairi ir turtinga fotomeno kūriniais, kauptais ne vieną dešimtmetį. Be abejo, viskas į ekspoziciją nepaklius. Tačiau jai atrinkta ir pagal tematiką į keturias erdves išsklaidyta didžiulė paroda pateiks ne vieną malonią staigmeną, teigė jos rengėjai.

Parodoje bus galima pamatyti garsių Klaipėdos krašto bei visos Lietuvos mastu žinomų fotomenininkų darbus. Kai kurie - iš tų laikų, kai dabartiniai fotografijos korifėjai dar tik žengė pirmuosius žingsnius profesionalumo link.

Skirtingose erdvėse įsikurs skirtingos tematikos fotografijos: „Žmogus. Kasdienybė“, „Žmogus. Aktas“, „Peizažas“, „Objektas“. Anot organizatorių, žmogui bus skirtos net dvi parodos, nes norėta aprėpti ir jo kasdienybę, kurią parodos lankytojui įdomu stebėti ne tik kaip meno vartotojui, bet ir kaip į paprastam su praeitimi asmenininės istorijos saitais susietam individui. Čia veikia tas pats smalsumas kuris kyla peržiūrinėjant nuo laiko pageltusius senelių albumus.

D.Vaičekausko teigimu, kalbant apie „Archyvą“ nesinori išskirti jokių pavardžių. Didžiąją ekspozicijos dalį sudarys Klaipėdos skyriaus narių padarytos fotografijos, tačiau bus galima pamatyti dabar garsių visos šalies mastu, arba jau seniai mirusių ar iš kūrybinės veiklos pasitraukusių fotografų darbų. Paroda yra ir tam tikras pagarbus nusilenkimas LFS Klaipėdos skyriaus nariams - siekis neleisti užmarštyje prapulti nei kūrybai, nei menininkams.

Kalbėdamas apie parodo svarbą D.Vaičekauskas išskyrė keletą dalykų: „Visų pirma, tai fotografijų prikėlimas iš užmaršties. Galimybė pamatyti žinomus autorius kitaip. Tai informacija, kurios niekur kitur negalima rasti. Juk ne kiekvienas fotografas, kaip koks Antanas Sutkus, gali išleisti knyga savo kūrybos retrospektyvą. Dabartinis žmogus, jaunimas, fotografijos mėgėjas kartais net nežino kaip atrodo senesnieji fotografų darbai, kokie tada buvo raiškos būdai, kokios temos anuomet vyravo. Akivaizdi archyvavimo problema. Pasirodo, mūsų organizacija turi kūrybinį turtą, bet su juo nebuvo elgiamasi taip, kaip jis to nusipelno. Fotografijos buvo tiesiog kaupiamos pluoštais. Matyti tam tikros modifikacijos, atsiradusios laikui bėgant - dėmės, sulankstymai. Net ir iš eksponuojamų darbų ne visi bus tobulos kokybės. Bet defektas - jokiu būdu ne priekaištas autoriui, tai laiko antspaudas, nuoroda, kad svarbu saugoti tai, ką turime“.

Dauguma parodos eksponatų - iš 7-9 dešimtmečių. Taip pat beveik visi jie atstovauja nespalvotos fotografijos tradicijai. Tuomet fotografijos menas nuo pradžios iki galo buvo kuriamas rankomis - fotografai visus darbus atlikdavo patys, nebuvo laboratorijų ir automatinių printerių, kurie išgelbėtų nuo „juodo darbo“.

Parodos rengėjų teigimu, „Archyvas“ leis išsamiai susipažinti su fotografijos meno raida, pastebėti, kaip laikui einant kito žinomų fotomenininkų braižas - kokios temos rūpėjo seniau, kokios domina dabar, kaip keitėsi raiškos būdai. Pastabiam lankytojui paroda sudarys galimybę pamatyti, kas lieka nekintamo, kas yra universalu net drastiškai keičiantis socialinėms santvarkoms, griūnant ir iš naujo augant vertybių sistemoms.

Fotografijos paroda „Archyvas“ uostamiestyje veiks visą mėnesį - nuo sausio 22 d. iki vasario 22 d.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių