Europoje bus eksponuojama moneta, verta 7,6mln. JAV dolerių

Prasideda turas, kurio metu pirmą kartą Europoje bus eksponuojama 1933m. JAV moneta „Dvigubas erelis“, kolekcionierių tarpe jau seniai tapusi legenda. 2002m. „Dvigubas erelis“ buvo parduotas už 7,6mln. JAV dolerių ir iki tol tai buvo pati brangiausia moneta pasaulyje parduota aukcione. Moneta, kuri bus eksponuojama europinio turo metu, nėra ta, kuri buvo parduota aukcione, o yra viena iš dviejų „Dvigubo erelio“ monetų, saugomų JAV monetų kalykloje ir perduotų „Smithsonian“ muziejui.

Beveik pusė milijono dvidešimties dolerių auksinių monetų buvo nukaldintos 1933 metais didžiosios depresijos metu, tačiau tik 13 monetų yra žinomos šiandien. Visos kitos, siekiant stabilizuoti JAV ekonomiką, buvo išlydytos ir niekada nepasirodė apyvartoje. Privačiose rankose teisėtai šiuo metu yra tik viena moneta, visos kitos 1933 metų „Dvigubo Erelio“ monetos priklauso JAV vyriausybei. JAV slaptosios tarnybos seka kiekvieną „Dvigubo erelio“ monetą, jei tik tokia pasirodo rinkoje, skelbiama pranešime spaudai.

Ši moneta bus eksponuojama septyniose Europos šalyse. Mėnesį truksiantis turas prasidės kovo 3 dieną Londone, o pasibaigs – Helsinkyje. Turą organizuoja viena didžiausių monetų kalyklų grupė Europoje „Samlerhuset Group“ kartu su „Smithsonian“ Amerikos istorijos nacionaliniu muziejumi. Tai pirmas kartas kai šis muziejus išsiunčia į turą Europoje eksponatą iš savo numizmatikos kolekcijos.

Pasak „Samlerhuset Group“ oficialios atstovės Lietuvoje UAB „Monetų namai“ vadovės Ievos Galiauskienės, moneta „Dvigubas erelis“ yra laikoma didžiausia numizmatikos vertybe. „Apie ją sklando įvairiausios legendos ir ją lydi paslaptys. Dažnai profesionalūs numizmatai vadina ją „Monetų Mona Liza“ ar „Numizmatikos Šventuoju Graliu“. „Dvigubo erelio“ pasirodymas Europoje yra be galo reikšmingas įvykis tiek profesionaliems kolekcionieriams, tiek mėgėjams,“- kalbėjo Ieva Galiauskienė.

„Mes džiaugėmės turėdami galimybę parodyti Europos visuomenei vieną didžiausių „Smithsonian“ lobių ir įgyvendinti šį beprecedentį turą“, - pažymi laikinasis „Smithsonian“ Nacionalinio Amerikos istorijos muziejaus direktorius Markas Pačteris (Marc Pachter).



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių