E. Muncho „Šauksmas“ bus parduodamas aukcione

Vieno geriausiai žinomo paveikslo – Edvardo Muncho „Šauksmo“ – variantas bus parduodamas Niujorko „Sotheby`s“ aukcione.

Aukcionų namai teigė, kad už paveikslą gali būti nepagailėta ir 80 mln. JAV dolerių. Tuomet jis taptų vienu brangiausiai aukcione parduotų meno kūrinių, rašo guardian.co.uk.

„E. Muncho „Šauksmas“ yra modernybę apibrėžiantis paveikslas. Didžiulė garbė, kad „Sotheby`s“ patikėtas vienas svarbiausių meno kūrinių, priklausančių privatiems asmenims“, – teigė aukcionų namų impresionistinio ir modernaus meno skyriaus vadovas Simonas Shaw.

„Tuoj pat atpažįstamas, šis paveikslas yra vienas iš nedaugelio, kuris peržengia meno istorijos ribas ir pasiekia pasaulinę sąmonę. Tikriausiai „Šauksmas“ šiandien įkūnija dar didesnę galią nei tuomet, kai buvo sukurtas“, – pridūrė jis.

„Tuomet, kai kritikai ypač susidomėję menininku, ir artėjant 150-ųjų jo gimimo metinių minėjimui 2013 metais, šis pavasaris yra ypač tinkamas metas „Šauksmui“ pasirodyti rinkoje. Kolekcininkai ir institucijos turės beprecedentę galimybę įsigyti tokį ypatingai įtakingą šedevrą“, – tvirtino aukciono namų atstovas.

 

Anot S. Shaw, sunku prognozuoti paveikslo vertę, tačiau neseni pardavimai leidžia manyti, kad „Šauksmo“ kaina gali viršyti 80 mln. JAV dolerių. Tuomet jis atsidurtų greta kitų aukciono rekordininkų, tarp kurių – Pablo Picasso paveikslas „Nuogalė biusto ir žalių lapų fone“, 2010 metų gegužę Niujorko „Christie`s“ aukcione parduotas už 106 mln. dolerių. Tuomet pagerintas trimis mėnesiais anksčiau pasiektas rekordas, kai „Sotheby`s“ aukcione Londone už Alberto Giacometti skulptūrą „Einantis žmogus I“ nepagailėta 104,3 mln. dolerių.

Paveikslas priklauso norvegų verslininkui Petteriui Olsenui, kurio tėvas Thomas buvo E. Muncho draugas ir globėjas.

„Su šiuo kūriniu gyvenau visą gyvenimą, o jo galia ir energija bėgant laikui tik didėjo. Tačiau dabar jaučiu, kad atėjo laikas likusiam pasauliui suteikti galimybę turėti ir vertinti šį nepaprastą kūrinį, kuris vienintelis iš visų „Šauksmo“ variantų nepriklauso Norvegijos muziejaus kolekcijai“, – teigė P. Olsenas.

„Būdamas aplinkosaugininku, esu susirūpinęs dėl žmogaus santykio su gamta, ir jaučiu, kad „Šauksmas“ yra rimtas pareiškimas šia tema“, – pridūrė jis.

Šis paveikslas yra vienas iš daugelio E. Muncho kūrinių, kuriuos P. Olseno tėvas įsigijo. Jis skolino kolekciją kitose šalyse rengiamoms parodoms ir taip siekė garsinti menininko vardą.

„Laikantis šios tradicijos, už paveikslą gautos lėšos bus skirtos naujo muziejaus, meno centro ir viešbučio kūrimui mano ūkyje Hvitstene, Norvegijoje. Jie atvers duris kitąmet, minint 150-ąsias E. Muncho gimimo metines, ir bus skirti menininko kūrybai ir ten jo praleistam laikui“, – tvirtino P. Olsenas.

 

Anot jo, bus atkurta E. Muncho studija ir namas. Pastarajame svečiai galės ir apsistoti.

Aukcione parduodamas „Šauksmo“ variantas yra ryškiausias iš visų. Geriausias paveikslo variantas saugomas Norvegijos nacionalinės galerijos kolekcijoje. 1994 metais jis buvo pavogtas, tačiau tais pačiais metais sugrąžintas.

Po dešimties metų buvo pavogti kiti du paveikslo variantai. Jie taip pat buvo surasti ir 2008 metais sugrįžo į ekspoziciją.

Aukcione parduodamas 1895 metais sukurtas paveikslo variantas viešumoje bus demonstruojamas pirmą kartą. Jis bus eksponuojamas Londone ir Niujorke.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių