Dešimtoji „Scanorama“ laužys stereotipus

Dešimtmetį šiemet mininčio Europos šalių kino forumo „Scanorama“ organizatoriai žada, jog festivalis tikrai sudrebins žiūrovų įsitikinimų pamatus.

Laukia staigmenos ir tolerancijos išbandymas

„Netikėtai, mano galva, atėjusi žiema man primena vieną gražų pokštą, kuriuo pradėjo vienos “Berlinalės„ spaudos konferenciją jos intendantas Dieteris Kosslickas. Jis pabrėžė, kad “Berlinalė„ turi vieną principinį pranašumą prieš kitus festivalius - čia visada galima gauti slogą. Aš manau, kad mes irgi galėtume šią dovaną suteikti mūsų brangiems žiūrovams, tačiau sakome, kad viskas gali apsiversti, ir oras - taip pat, nes “Scanorama„ - tai požiūrius keičiantys filmai“, - antradienį per spaudos konferenciją sakė „Scanoramos“ vadovė Gražina Arlickaitė.

Šiemet festivalyje kitaip pažvelgti į pasaulį siūlys naujausi ir tarptautiniuose festivaliuose pripažinti filmai, retrospektyvos, konkursinė programa, lietuvių kino premjeros. Dalis filmų - su politiniu kontekstu, kai kuriuose pasakojama, pavyzdžiui, apie seksualines mažumas - organizatorių vadinami žiūrovų tolerancijos išbandymu.

Pristatys ir kino naujokus

„Scanorama“ pristatys šiemet geriausiomis Kanų, Berlyno ir Karlovy Varų tarptautiniuose kino festivaliuose pripažintas juostas: Michaelio Hanekės „Meilė“, Vittorio Taviani  „Cezaris turi mirti“, Cristiano Mungiu „Už kalvų“, Martino Lundo „Beveik vyras“. Taip pat bus parodyti kiti garsūs filmai: Daniele'io Vicari  „Diazas“, Leoso Caraxo „Šventieji motorai“, Michelio Franco „Po Liusijos“, Joachimo Lafosse'o „Mūsų vaikai“.

G.Arlickaitė sako, kad be Europos kino atramomis vadinamų juostų festivalis orientuojasi ir į naujuosius kūrėjus.

„Scanorama“ nebūtų „Scanorama“, jeigu ji apsiribotų tik tais filmais, kurie traukia žmones būtent tuo, kad jie labai garsūs ir dideli. (...) Šalia jų mes rikiuojame pirmuosius - antruosius europiečių filmus, tai yra filmus tų, nuo kurių tolesnės kūrybos priklausys būsimasis Europos kino veidas", - kalbėjo ji.

Tarp tokių - Rufuso Norriso„Palaužti“, Marionos Laine „Atvira širdim“, Sebastiano Meise „Prisipažinimas“ ir „Tylus gyvenimas“, Umuto Dago „Kuma“.

Duoklė I.Bergmanui

Speciali programa bus skirta Europos kino legendoms - švedų režisieriui Ingmarui Bergmanui ir jo mūzai, norvegų aktorei, režisierei Liv Ullmann, kuri pati žada atvykti į festivalį. Bus rodomi L.Ullmann režisuoti filmai ir jos vaidmenys I.Bergmano juostose, dokumentiniai filmai apie ją ir I.Bergmaną „Scenos iš gyvenimo“, „Liv ir Ingmaras“.

„Šių metų “Scanorama„ vėl atsigręžia į savo pamatą - į I.Bergmaną. Ir aš labai džiaugiuosi galėdama jums pasakyti, kad mes šiais metais pirmą kartą Lietuvoje parodysime paskutinį I.Bergmano filmą “Sarabanda", paskutinį jo žodį išeinant. I.Bergmano filmai sunkiai atskiriami nuo jo alter ego, nuo jo kūrybos aktorės ir gyvenimo moters Liv Ullmann - taip programoje atsiranda L.Ullmann skirta specialioji programa", - pasakojo G.Arlickaitė.

Konkursinėje programoje - lietuvių darbai

Kita retrospektyva skirta garsiam vengrų režisieriui Istvanui Szabo. Šią programą vainikuos naujausias jo darbas „Durys“, kuriame pagrindinį vaidmenį sukūrė „Oskaro“ ir „Auksinio gaublio“ laureatė Helen Mirren .

Programoje „Naujasis Baltijos kinas“ iš naujausių Lietuvos, Latvijos ir Estijos juostų bus išrinktas geriausias trumpametražis filmas. Varžysis penki lietuvių kurti ar finansuoti darbai: Jurgio Matulevičiaus „Auka“, Ričardo Marcinkaus „Experimenas“, Aistės Žegulytės „Nikodemas“, Gianluca Sodaro „Ką Dievas sau galvoja“ ir Oksanos Burajos „Liza, namo!“.

Festivalyje įvyks ir keturios lietuvių ilgametražio kino premjeros: Marato Sargsyano „Tėvas“, Linos Lužytės „Igruški“, Martos Dauliūtės „Antra klasė“ ir Jokūbo Viliaus Tūro „Sapnuoju, kad einu“.

„Scanorama“ lapkričio 8-ąją bus atidaryta islando Hafsteinno Gunnaro Sigurdssono filmu „Bet kuriuo keliu“. Juostą pristatys pats jos kūrėjas ir pagrindiniai aktoriai.

Festivalis Vilniuje vyks lapkričio 8-18 dienomis, Kaune - lapkričio 15-25 dienomis, Klaipėdoje - lapkričio 22-25 dienomis, Šiauliuose - lapkričio 24-25 dienomis.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių