Charkove – jungtinė Lietuvos ir Ukrainos menininkų paroda

Trečiadienį Charkovo miesto galerijoje bus pristatyta jungtinė Lietuvos ir Ukrainos šiuolaikinio meno paroda „Nesamo buvimas“.

Joje dalyvauja aštuoni jauni menininkai – po keturis iš kiekvienos šalies. Lietuvai atstovauja iš Klaipėdos kilę ar šiuo metu uostamiestyje kuriantys autoriai: Joana Deltuvaitė, Mindaugas ir Neringa Bumbliai, Gytis Skudžinskas ir Laura Stasiulytė.

1991 m. atsistatydino Tarybų Sąjungos prezidentas Michailas Garbačiovas, taip užbaigdamas 1923 m. įkurtos prievarta ir represijomis paremtos valstybės egzistavimą. Praėjus daugiau dviems dešimtmečiams po TSRS žlugimo jos pėdsakai, žymės ir liekanos vis dar išnyra žmonių sąmonėje, urbanistikoje, kasdienėje buityje, naujai atgimsta dabartinėje vartotojiškoje kultūroje ir, persimaišę su šiandienos realijomis, tęsia savo egzistavimą kartu nurodydami į tai, ko nebėra.

Dalyvauti projekte „Nesamo buvimas“ specialiai buvo pakviesti autoriai, gimę dar sovietiniais laikais, bet užaugę ir šiandien kuriantys jau nepriklausomose šalyse. Jie dar pamena senos santvarkos laikus, tačiau subrendę demokratiniais principais paremtose sistemose nėra susaistyti pernelyg gilios nostalgijos jai, todėl jautriai ir kartu blaiviai geba fiksuoti ir atskleisti keistą tarybinių laikų liekanų egzistavimą dabartiniame kontekste.

Parodai pateiktuose Lietuvių menininkų kūriniuose jis visuomet reiškiasi per konfrontaciją su dabartimi. Meno projekte dalyvaujantys autoriai savo žiūros lauką kreipia skirtingomis perspektyvomis. G.Skudžinskas aptaria nesamo buvimą urbanistikoje – fiksuoja buvusių kolektyvinių sodų transformacijas šiandieniniame subjektyvumo kontekste. J.Deltuvaitė analizuoja buityje tariamai suspenduotą laiką, apčiuopdama buvusio ir esamo ryšius bei įtampas. M. ir N. Bumbliai konsumeristinį produktą paversdami meno kūriniu kalba apie nostalgiją sovietinei kultūrai kaip fenomeną demokratinės visuomenės kontekste. O L.Stasiulytė pateikia atvirą postsovietinės ir kapitalistinės kultūrų susidūrimą, atsiskleidžiantį tiesiogiai per žmonių elgseną.

Parodoje dalyvaujančių jaunųjų Ukrainos menininkų santykis su sovietine praeitimi nuspalvintas jų vaikystės prisiminimų tonais, kuriuos sužadina televizijos programa „Labanakt, vaikučiai“, daugelis mielų sovietinių animacinių filmukų, ir tai neturi nieko bendro su jų požiūriu į ideologiją. Priešingai – socialiniame ir politiniame lygmenyje jų protai protestuoja ir kategoriškai atmeta visus sovietinius aspektus, kuriems priskiria viską, kas yra rutiniška, suvaržyta, konservatyvu ir biurokratiška. Parodoje dalyvauja Ukrainos menininkai Romanas Mininas, Vitalijus Kokhanas, Alina Kleytma ir, Hamletas Zinkovskis.

Šis projektas yra dalis didesnės tarptautinės programos „Tandemas – kultūros vadybininkų mainai Ukraina – ES – Moldova“, kuri yra finansuojama Europos Komisijos bei buvo inicijuota „Europos kultūros fondo“ ir „MitOst“, siekiant sukurti Europos Sąjungos ir Ukrainos bei Moldovos kultūros organizacijų bendradarbiavimo sąlygas. Šių metų gegužės pabaigoje paroda bus pristatoma Moldovoje, o lapkričio mėnesį – Lietuvoje, Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre.

Parodos kuratorės – N.Bumblienė (Lietuva) ir Tatiana Tumasian (Ukraina).

Parodos organizatoriai: Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras ir Charkovo miesto galerija.

Projektą remia LR kultūros ministerija, Europos Komisija, Roberto Boscho fondas, „Tandemas – kultūros vadybininkų mainai Ukraina – EU – Moldova“.

Paroda „Nesamo buvimas“ Charkovo miesto galerijoje (Černyševskaja g. 15) vyks iki gegužės vidurio.

(Nuotraukoje – J.Deltuvaitės „Palikta buitis“)NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių