„Booker“ premija skirta britų rašytojui Julianui Barnesui (papildyta)

Britų rašytojas Julianas Barnesas antradienį ketvirtuoju bandymu, už savo romaną "Pabaigos jausmas" (The Sense of an Ending) laimėjo "Man Booker" premiją - vieną prestižiškiausių anglų kalba leidžiamos literatūros apdovanojimų.

Šią premiją, kuria pagerbiamas kokio nors Sandraugos, Airijos ar Zimbabvės rašytojo geriausias grožinės literatūros darbas, sudaro 50 tūkst. svarų (197 tūkst. litų)
Per ceremoniją Londono Rotušėje J.Barnesas auditorijai sakė, kad dabar, pro pralaimėjimų 1984, 1998 ir 2005 metais jaučia ir palengvėjimą, ir pasitenkinimą.
J.Barnesas taip pat užsiminė apie pasirengimą šiųmetei ceremonijai, kurį temdė konkuruojančios premijos įsteigimas protestuojant prieš esą populistinį „trumpojo“ šešių knygų sąrašo pobūdį.

„Norėčiau padėkoti žiuri, prieš kurią negirdėjau nė vieno žodžio, už jos išmintį ir rėmėjams už už jų čekį“, - sakė jis.

Lesteryje gimęs rašytojas juokavo, jog paranojos momentais įtardavo, kad kokia nors „nedidelė manufaktūra“ neleidžia jam laimėti šio apdovanojimo, į kurį anksčiau pretendavo jo knygos „Flobero papūga“ (Flaubert's Parrot), „Anglija, Anglija“ (England, England) ir „Artūras ir Džordžas“ (Arthur and George).

65 metų J.Barnesas buvo lažybininkų favoritas; šiuo požiūriu jis lenkė Carol Birch su „Jamracho žvėrynu“ (Jamrach's Menagerie) ir A.D.Millerį su „Snieguolėmis“ (Snowdrops).

„Pabaigos jausmas“ pasakoja apie iš pažiūros paprastą žmogų, kuris gyvenimo pabaigoje perkrato savo gyvenimą ir supranta, kad jo atsiminimai netikslūs.

Vertinimo komisijai pirmininkavo buvusi britų vidaus žvalgybos agentūros MI5 vadovė Stella Rimington, kuri prieš įteikdama apdovanojimą sakė, jog neatsiprašinėja už tai, kad į galutinį šių metų sąrašą įtraukė „lengvai skaitomų“ romanus.

Savo kritikus leidybos pasaulyje S.Rimington apkaltino tuo, kad jie primena „KGB klestėjimo metais“, nes naudoja „juodąją propagandą, destabilizavimo operacijas, sąmokslus ir dvigubus agentus“.

Skelbdama laureatą S.Rimington sakė, kad šią ploną knygelę galima skaityti kelis kartus, ir gyrė J.Barneso stilių.

„Pamanėme, kad tai nuostabiai parašyta knyga, pamanėme, kad tai knyga, kuri kalba 21-ojo amžiaus žmonijai“, - sakė ji auditorijai.

Jonas Howellsas iš „Waterstone's“ - vienos didžiausių britų knygų pardavimo kompanijų - sakė, kad J.Barnesas, kuris kažkada šią premiją pavadino „snobišku laimėjimu“, jos nusipelnė.

"Julianas Barnesas yra vertas laimėtojas - tai nėra gero rašytojo ir prastos knygos sindromas, "Pabaigos jausmas" yra nuostabus romanas, toks, kuris po pabaigimo dar ilgai sukasi skaitytojo galvoje", - sakė jis.

Šiemetiniame „trumpajame“ sąraše taip pat buvo kanadiečių rašytojo Patricko deWitto „Broliai Sistersai“ (The Sisters Brothers), taip pat kanadietės Esi Edugyan „Negrynakraujo bliuzas“ (Half Blood Blues) ir britų rašytojo Stepheno Kelmano „Žargonas“ (Pigeon English).

Praėjusią savaitę viena grupė, pasivadinusi „The Advisory Board of the Literature Prize“ („Literatūros premijos patariamoji taryba“), kurią įžeidė S.Rimington „skaitomumo“ propagavimas, pažadėjo nuversti „Booker“ nuo literatūrinio skonio etalono sosto.

Dėl naujai įsteigtos „Literatūros premijos“, kuri bus skiriama „geriausiam anglų kalba parašytam ir Jungtinėse Karalystėje tais metais išleistam romanui“, galės varžytis ir Amerikos rašytojų darbai.

S.Rimington sakydama savo kalbą atrėmė kaltinimus bukinimu: „Jei mūsų trumpasis sąrašas pradeda naujus debatus apie romano pobūdį, džiaugsimės“.

„Daug geriau tai, nei tik globėjišku tonu kalbėti su žiuri nariais, įžeidinėti galutinio sąrašo rašytojus ar sudarinėti sąrašus, ką būtumėt pasirinkę, jei būtumėt vienintelis vertintojas. Visa tai man yra bukinimas“, - pridūrė buvusi žvalgybos vadovė.

Kasmet teikiama „Booker“ premija laikoma vienu iš garbingiausių literatūros apdovanojimų pasaulyje. Ši 1969 metais įsteigta premija skiriama britų, airių ar Sandraugos rašytojui už geriausią metų knygą ir garantuoja laureatui staigią pasaulinę šlovę bei vietas bestselerių sąrašuose.

Pernai „Booker“ grožinės literatūros premija buvo paskirta britų rašytojui Howardui Jacobsonui už jo satyrinį romaną „Finklerio klausimas“ (The Finkler Question).

Tarp ankstesnių „Booker“ laureatų yra Salmanas Rushdie, Kazuo Ishiguro, Margaret Atwood, Benas Okri ir Thomas Keneally.


Šiame straipsnyje: Julian BarnesMan Booker

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių