Apie gyvenimo Indijoje pokyčius – meno kalba

Lietuvoje pirmąkart vyksta šiuolaikinį Indijos meną išsamiai pristatanti paroda. Joje – jaunųjų menininkų akimis atspindėti šios tolimos Rytų šalies pokyčiai.

Jaunųjų menininkų kūryba

Šiuolaikinio meno centre (ŠMC) veikianti paroda „Pokyčių karta. Šiuolaikinis Indijos menas“ pristato iš Indijos kilusių ir pastaruoju metu išpopuliarėjusių jaunųjų menininkų kūrybą.

„Per pastaruosius dešimt metų šiuolaikinis Indijos menas labai išpopuliarėjo, indų menininkai sulaukė didžiulės tarptautinės sėkmės tiek Vakarų Europos šalyse, tiek JAV“, – pasakojimą apie parodą, atvežtą į sostinę, pradėjo jos kuratorė Magda Kardasz.
Moteris teigė domėjusis Indija, rinkusi medžiagą. Vėliau jai teko apmąstyti, kaip susitvarkyti su gausia surinkta informacija.

„Indijos visuomenei daug įtakos turėjo pastarieji du ekonomikos ir technologinių naujovių dešimtmečiai. Ekonomika suklestėjo, rinka atsivėrė, ir tai lėmė pokyčius visuomenėje. Būtent šis fenomenas – teigiami ir neigiami naujovių aspektai – dažnai vaizduojamas įvairių menininkų, ypač jaunesnių, kurie augo šiuo pereinamuoju laikotarpiu“, – anot M.Kardasz, šį pokytį ir bandoma parodyti pasitelkus meno kūrinius.

Parodoje – ne tik fotografijos

ŠMC eksponuojami 34 menininkų darbai. Daugiausia jų yra iš Naujojo Delio, Mumbajaus ir Bangaloro. Kaip sakė parodos kuratorė, šie trys miestai yra pagrindiniai šiuolaikinio meno centrai Indijoje. Kiti menininkai gyvena ir dirba Europoje ar JAV.
Eksponuojami darbai labai įvairūs – tai ne tik fotografijos, bet ir vaizdo įrašai, piešiniai ant sienų, yra trimačių meno kūrinių. Kai kurie jų buvo sukurti specialiai šiai parodai.
„Suskirsčiau parodą į keletą temų. Viena dalis tradicinė: tradiciniai mitologijos, religijos simboliai. Vaizduojamos akimirkos, kaip tuos dalykus vertina šiuolaikiniai indai“, – vieną parodos temų išskyrė pašnekovė.

Kita dalis – miestas, architektūra. Čia vaizduojami dideli miestai, tokie kaip Mumbajus, ir iš šios grupės nuotraukų, kaip teigė kuratorė, galima puikiai matyti, kaip keičiasi padėtis Indijoje. Vienas autorių parengė vaizdo medžiagą, kurioje matyti Senojo Delio pokyčiai.

„Jis prisimintas kaip labai tradicinė vieta. Dabar iš miesto centro šalinamos turgavietės, vyksta pokyčiai. Anksčiau jo centre buvo gėlių turgus, jis dabar iškeltas. Tad autorius savo darbu tarsi norėjo jam pastatyti paminklą. Tai lyg tos miesto dalies garbinimas“, – sakė M.Kardasz.

Centre – socialinės temos

Parodoje pristatomos įvairios Indijos dalys. Kaip teigė kuratorė, nesistengta parodyti, kad viskas šioje šalyje puiku: vaizduojami apleisti kraštovaizdžiai, antrame plane matyti vykstančios statybos.

Galima pamatyti vaizdų iš neturistinių vietų. Yra ir feminizmo temų, politinio pobūdžio darbų, kuriuose atspindėtas vienas ar kitas regionas, kur dar tebevyksta konfliktai.
Kai kurie autoriai, M.Kardasz teigimu, veikia tarsi socialiniai aktyvistai. Viena tokių yra Sharmila Samant, jos darbuose atsispindi skurdžiausių gyventojų problemos, gyvenamosios vietos praradimas pradėjus naikinti lūšnynus Mumbajaus centre.
Parodos lankytojai galės pamatyti ir skulptūrinę instaliaciją. „Charmi Gada Shah stebėjo Mumbajaus miesto fabrikus. Jame buvo daug tekstilės fabrikų, dabar jie griūva. Menininkė dvejus metus fiksavo gamtos pasiglemžtus statinius ir remdamasi nuotraukomis sukūrė skulptūrinę instaliaciją“, – pasakojo M.Kardasz.

Kitas jaunas menininkas iš Delio dirbo su žmonėmis, kurie keliauja po pasaulį ieškodami vietų, kuriose turėtų būti matomas užtemimas. „Žiūrovams siūloma atsigulti ir įsivaizduoti, kad jie žvelgia į dangų pro stogą ir tuo pat metu gali klausytis savamokslių astronomų pasakojimų. Jie kalba apie savo aistrą ir tai, kaip šie dalykai pakeitė jų gyvenimą“, – pasakojo parodos kuratorė.

Kas? Paroda „Pokyčių karta: šiuolaikinis Indijos menas“.
Kur? Šiuolaikinio meno centre (Vokiečių g.2, Vilniuje)
Kada? iki kovo 10 d.


Šiame straipsnyje: parodaPokyčių karta

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Metų geriausiu kalendoriumi išrinktas „Žydiškas kalendorius“
  Metų geriausiu kalendoriumi išrinktas „Žydiškas kalendorius“

  Kuršėnuose įteikta 28-oji lietuviškų kalendorių pradininko Lauryno Ivinskio premija už geriausią metų kalendorių. ...

 • Nuogo kūno filosofija: kaip išsivaduoti iš visuomenės požiūrio gniaužtų?
  Nuogo kūno filosofija: kaip išsivaduoti iš visuomenės požiūrio gniaužtų?

  Kauno galerijoje "Balta" eksponuojama Jono Kunicko tapybos paroda "Atvirumas" – tai aktai, kurie ragina žiūrovą visų pirma nebijoti savęs. "Stoviu prieš jus nuogas. Ant galerijos sienų eksponuotos visos mano vidinio ...

  13
 • M. Vitulskis – apie bohemą ir sutiktas primadonas
  M. Vitulskis – apie bohemą ir sutiktas primadonas

  Šeštadienį, spalio 28 dieną, LNOBT laukia žiūrovų Giacomo Puccini operoje “Bohema”. Prieš tai, spalio 25 d. 14 val., įvyks jaunimui skirta edukacinė popietė, kurioje ši opera bus pristatyta plačiau. Popietėje d...

 • Kaip nutolti nuo visų įtikėtų stereotipų?
  Kaip nutolti nuo visų įtikėtų stereotipų?

  Juvelyrika suvokiama labiau kaip gražus, funkcinis objektas nei meno kūrinys. Tačiau skulptorius Gediminas Pašvenskas, kuriantis masyvias eksterjero skulptūras, mažąją plastiką, juvelyrikoje sujungia šias skirtingas patirtis, smulkiose, s...

  1
 • Į praeitį nukelianti „Baleto atmintis“
  Į praeitį nukelianti „Baleto atmintis“

  Šią savaitę Kaune pristatytas nedidelę Lietuvos baleto istorijos dalelę atgaivinęs koncertas/retrospektyva "Baleto atmintis“. Publika pakviesta trumpam nusikelti į praeitį – jie scenoje išvydo rekonstruotus iškiliau...

 • Bendravimo mozaika išmokė žvelgti kito akimis
  Bendravimo mozaika išmokė žvelgti kito akimis

  Tarp gausių šiemetės Kauno bienalės partnerystės projektų – ir Švietimo mainų paramos fondo "Erasmus+" finansuojami tarptautiniai mokytojų kvalifikacijos tobulinimo kursai. Spalio 9–13 d. vykę Kauno Nemuno mokykloje-...

 • Klaipėdoje – I. Kanto pėdsakai
  Klaipėdoje – I. Kanto pėdsakai

  Turtinga Klaipėdos istorija vis dar traukia iš užmaršties faktus, kurie galėtų praturtinti pasauliui siunčiamą žinią apie mūsų miestą. Jau netrukus galėsime besti pirštu į senamiesčio kampą, kur stovėjo garsiojo filosofo Im...

  5
 • Švedų menininkas: aš žinau, kur aš einu
  Švedų menininkas: aš žinau, kur aš einu

  Visi turime tam tikras ribas, tačiau svarbu sekti savo gyvenimo linija, net jei kartais nežinome, dėl ko tai darome. Menas yra kalba, kuria artikuliuoju su aplinka, todėl neprivalau kiekvieną kartą išrasti kažko naujo. Mano kūriniai – mano...

  2
 • Atsiminimų zona dabarties akimirką
  Atsiminimų zona dabarties akimirką

  Kada istorijos yra naujos? Kokią laiko atkarpą jas galime tokiomis laikyti? Ir išvis ar žodis "istorija" – nuoroda į būtąjį laiką, įvykių seką praeityje, kurią atmintis sudėlioja į rišlų pasakojimą? Greta atsidūr...

 • Kauno folkloro klubas lankėsi Ukrainoje
  Kauno folkloro klubas lankėsi Ukrainoje

  Kauno folkloro klubas "Liktužė" (vadovė Jūratė Svidinskienė) lankėsi Ukrainoje, kur Lvove atstovavo Lietuvai Ukrainos tautų festivalyje "Ornamenty Fest". ...

Daugiau straipsnių