AdM archyvą iškilmingai perduos I.Simonaitytės bibliotekai Klaipėdoje

Trečiadienį vyks oficialios AdM archyvo perdavimo Klaipėdos apskrities viešajai Ievos Simonaitytės bibliotekai iškilmės.

Jose dalyvaus Vokietijos ambasadorius Matthias Mülenstädt, Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas, AdM pirmininkas Uwe Jurgsties, archyvo kūrėjai Günther Pietsch, Karin Gogolka, Werner Boes, istorikai bei mokslininkai.

AdM archyvas (oficialiu pavadinimu „Klaipėdos krašto darbo grupės archyvas“) buvo įkurtas 1991 m. Vokietijoje, Klopenburge, „Klaipėdiškių darbo grupės“ susivienijimo iniciatyva. „Klaipėdiškių darbo grupės“ susivienijimas (įkurtas 1948 m. Vakarų Vokietijoje) vienijo visus klaipėdiškius – išeivius ir jų palikuonis iš Klaipėdos miesto, apskrities, Šilutės ir Pagėgių.

Buvusių Klaipėdos krašto gyventojų sukauptam AdM archyvui priklauso ir keletas mažesnės apimties privačių kolekcijų (Helmuto Bergerio, Valterio Hilperto, Gerhardo Viloveito ir kitos). Nuo pat įsteigimo iki 2005 m. archyvui vadovavo Helmutas Bergeris, kurio namuose daug metų šis fondas buvo saugomas, vėliau dėl vietos stokos buvo padalintas, ir dalis jo perkelta į Oldenburgą.

Pagrindinis archyvo uždavinys, kaip skelbė jo kūrėjai, – medžiagos, turinčios dokumentinę vertę Klaipėdos kraštui ir Klaipėdos miestui, rinkimas ir archyvavimas. Archyve kruopščiai saugomi, dokumentuojami ir aprašomi įvairiausių rūšių dokumentai – knygos apie Klaipėdos kraštą ir Rytų Prūsiją, taip pat šio regiono grožinės literatūros kūriniai, vaizdo bei garso įrašai, rankraščiai, meno kūriniai, smulkioji poligrafija, nuotraukos, fotokopijos, Klaipėdos krašto periodiniai leidiniai, prisiminimai apie įvairius įvykius, organizacijų protokolai bei dokumentai, iškarpos iš periodinių leidinių, dokumentinė medžiaga apie Klaipėdos krašto bei Karaliaučiaus regiono vietoves ir įvairių organizacijų veiklą.

Reikšmingos AdM fondo dalys – periodinių leidinių archyvas, kuriame sukaupti laikraščiai „Memeler Wochenblatt“ (1852 m.), „Burger Zeitung“ 1935 m., „Memeler Dampfboot“ bei meno kūriniai, tarp kurių – žinomų dailininkų G.Boeses, M.Pechsteino ir H.Kallmeyerio originalūs paveikslai.

Archyvo turtai buvo beveik neprieinami plačiajai visuomenei, todėl po derybų nuspręsta jį perduoti Klaipėdos apskrities viešajai I.Simonaitytės bibliotekai, kuri ne tik jį puoselėtų ir tvarkytų, bet ir užtikrintų jo vientisumą bei sudarytų sąlygas naudotis šiais unikaliais šaltiniais visiems besidomintiems Klaipėdos krašto istorija.

Atidarymo iškilmių metu bus pristatyta ir svarbiausių AdM archyvo dokumentų bei meno vertybių paroda, kurioje bus eksponuojama Liudviko Rėzos versta Biblija (1816 m.) su jo paties prakalba, kai kurios Lietuvoje mažiau žinomos knygos apie Klaipėdos kraštą, įvairūs dokumentai, atspindintys tarpukario Klaipėdos miesto bei krašto gyvenimą, nuotraukos, atvirukai, asmeniniai dokumentai, rankraščiai, keletas suvenyrų, žemėlapių, pašto ženklų, taip pat originalūs G.Boeses, M.Pechsteino ir H.Kallmeyerio tapyti paveikslai.

AdM archyvo perdavimo iškilmės ir parodos atidarymas – spalio 5 d. 12.30 val. I.Simonaitytės bibliotekos galerijoje „13L“ (Herkaus Manto g. 25).NAUJAUSI KOMENTARAI

aura

aura portretas
O ar yra Klaipėdoje Simonaitytės muziejus? Juk prieš 217 metų buvo. Kas su juo atsitiko?

atsiprašau

atsiprašau portretas
prieš 20 -17 metų buvo toks muziejus. Kur jis?
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių