Švedų romane - sekso vergės iš Klaipėdos

Lietuva vėl pateko į užsienio rašytojų akiratį. Deja, ir vėl ne iš gerosios pusės. Šį kartą Lietuva apibūdinama kaip nusikaltimus žmogaus teisėms ignoruojanti valstybė, kurioje prekeiviai moterimis klesti laisvai.

Anders Roslund ir Börge Hellström savo romane „Box 21“ („21 dėžutė“ - red. past.) pasakoja sukrečiančiai tikrovišką istoriją apie dvi paaugles iš Klaipėdos, kurios savo laimės nusprendžia ieškoti užsienyje.

Kasdien - sadistinis seksas dešimtims klientų

Prikaustantis švedų romanas prasideda pasakojimu, kaip dvi septyniolikmetės iš Lietuvos – Lidija ir Alena – patenka į klastingus spąstus. Jos sutinka keliauti į Stokholmą, kur žadamas gerai apmokamas darbas. Vietoj to merginos pagrobiamos, jas žagina, muša, įkalina ir verčia užsiimti prostitucija.

Vienoje pirmųjų scenų – Lidija po trejų metų nelaisvės. Ji susitinka su klientu, reikalaujančiu įprasto savaitinio sadistinio sekso ritualo. Ji paklūsta, netgi šypsosi. Kitoks elgesys reikštų būti dar kartą sumuštai. Verčiama aptarnauti po 12 klientų kasdien, ji išgyveno, nes „jos ten nebuvo, ji atskyrė save. Ji tebuvo veidas be kūno“. Dainuodama vaikystėje išmoktą dainą, mergina įsivaizduoja, kad yra kažkur kitur.

Ar pavyks ištrūkti?

Pastaraisiais metais seksualinės vergovės tema susilaukė didelio žiniasklaidos dėmesio. Šį reiškinį pasmerkė ir tarptautinės žmogaus teisių organizacijos, tačiau mažai kur jis buvo aprašytas taip vaizdžiai, kaip šiame romane.  Švedijos viešnamių savininkai pagrobėjams moka „po tris tūkstančius eurų už kiekvieną iš Rytų į Vakarus atgabentą paauglę“. Klientai už seksą su jomis moka 500 kronų (apie 70 dolerių), vadinasi, už kiekvieną moterį per dieną gaunama apie 840 JAV dolerių - 25 tūkst. per mėnesį. Nuo pat pradžių romano skaitytoją kankina vienintelis klausimas – ar Lidijai ir Alenai pavyks ištrūkti iš pragariško likimo gniaužtų.

Tiesą sakant, po daugybės stulbinančių siužeto vingių, joms pavyksta ištrūkti. Alena tenori grįžti namo, į Lietuvą, o Lidija apsėsta minties atkeršyti švedui, kuris, jos manymu, yra kalčiausias dėl tokios jų lemties. Nors ir žiauriai sumušta, ji sugeba sukurti sudėtingą planą, kuriame ir įkaitų paėmimas, ir jų panaudojimas įvilioti priešą į spąstus. Skaitytojui sunku nuspręsti, kaip reaguoti, kai  jaunoji auka persikūnija į teroristę, tačiau istorija nepaprastai įtraukia, net jei kartais atrodo kiek neįtikėtina. Lidija vadovaujasi paprasta logika: „Kai kažkas tave nuolat skaudina, ateina metas atsilyginti“.

Prekyba žmonėmis - nepavojingas verslas

Pasakojimas nukelia skaitytoją į tamsius Stokholmo užkaborius, kur be kitų personažų sutinkame samdomą žudiką ir narkomaną, kurį jis turi nužudyti. Tačiau geriausiai pažįstame patyrusį detektyvą Ewertą Grensą, nes į šią istoriją jis įsipainiojęs ne mažiau nei Lidija. Pirmiausią Grensą sutinkame lankantį mylymąją, kuri po užpuolimo guli ligoninėje komos būsenoje. Jis ištikimai lanko ją kas savaitę, o likusį laiką atsiduoda darbui. Vienintelis jam likęs malonumas – klausytis populiaraus švedų daininiko Siwo Malmkvisto įrašų ir įsivaizduoti save šokantį tvirtai suspaudus ją glėbyje.

Grensą ir kitus pareigūnus gniuždo ne tik pats Stokholme klestinčios sekso vergovės faktas, bet ir jų bejėgiškumas šioje situacijoje. Nusikaltimai vyksta už uždarų durų, moterys laisvai perkamos ir parduodamos, o viešnamių savininkai neretai nusiperka ir policijos apsaugą. Knygoje diplomatas iš Lietuvos Grensui pasakoja: „Mano šalyje, Lietuvoje, prekyba narkotikais – sunkus nusikaltimas. Už jį skiriamos rimtos bausmės. Tačiau prekyba žmonėmis, jaunomis moterimis, - visiškai nepavojinga. Lietuvoje suteneriai retai nubaudžiami. Nė vienas nenuteisiamas, nė vienas nesėda į kalėjimą.“

Neįprastas tandemas

Romane „Box 21“ („21 dėžutė“) nepamokslaujama, tačiau autorių pasipiktinimas išdėstytas pakankamai aiškiai. Knygos autoriai – neįprastas tandemas. Andersas Roslundas yra televizijos reporteris, o Börge Hellströmas – buvęs nusikaltėlis, dabar dirbantis su įstatymus pažeidinėjančiais jaunuoliais. Šie autoriai kartu jau parašė penkias knygas. Pastaroji knyga Europoje tapo bestseleriu.

Jei jūsų negąsdina šlykšti prekybos žmonėmis tikrovė, ši knyga itin nemaloniai, tačiau vaizdžiai primins apie tai, kokie žiaurūs gali būti žmonės.

Išvertė  


Šiame straipsnyje: prostitucija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių