Sukčiai veikia žaibiškai: jūsų sąskaita gali ištuštėti per 5 minutes

Per devynis šių metų mėnesius Kauno apskrityje užfiksuoti 654 sukčiavimų atvejai, kai pernai per visus metus jų buvo 841, rodo Informatikos ir ryšių departamento prie Vidaus reikalų ministerijos duomenys. Daugumą tokių sukčiavimų sudaro telefoninių sukčių atakos, kuriomis šiuo metu dažniausiai siekiama išvilioti iš gyventojų prisijungimo prie interneto banko duomenis, skelbia policija.

Manoma, kad gyventojai iki galo dar neįvertina interneto banko prisijungimo duomenų svarbos. Užtat sukčiai, turėdami šiuos duomenis, gali per 5 minutes visiškai ištuštinti sąskaitą, o kito žmogaus vardu pasiimti greitąjį kreditą užtrunka tik 15 minučių.

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) duomenimis, praėjusį mėnesį e. banko prisijungimo duomenis išvilioję telefoniniai sukčiai padarė gyventojams nuo 1800 iki 3850 litų žalą ir iš apskrities gyventojų per spalį iš viso  išviliojo 14 410 litų. Tačiau fiksuojamos ir dešimtis kartų didesnės žalos, kai gyventojai savo valia atskleidžia prisijungimo duomenis prie sąskaitų, kuriose laikomi 25 tūkst. ar 40 tūkst. litų indėliai.

„Sukčiai dažniausiai skambina į laidinius telefonus, kurių numerius suranda telefonų knygose. Jose nusikaltėliai ieško vardų, kurie buvo populiarūs anksčiau, tikėdamiesi, kad Aldonos, Juzefos, Stanislavo, Boleslovo ar Broniaus vardus turintys žmonės bus vyresnio amžiaus ir juos apgauti bus lengviau. Tačiau vyresnio amžiaus žmonės nėra vienintelis taikinys. Jei paskambinę telefonu saugiausiųjų neranda, sukčiai taikosi ir į vaikus, sakydami, kad tėvai pateko į bėdą ir ją išspręsti reikia pinigų. Jie iš vaikų yra išvilioję net iki 30 tūkst. litų“, – perspėjo Kauno VPK Nusikaltimų tyrimo valdybos Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus vyresnysis tyrėjas Donatas Karalukas.

Pastaruoju metu keturiais iš penkių sukčiavimų atvejų prašoma interneto banko kodų.

Anot policijos tyrėjo D. Karaluko, telefoniniai sukčiai – dažniausiai įkalinimo įstaigose bausmes atliekantys asmenys. Daugiausiai skambinama iš Marijampolės ir Alytaus, kartais ir iš Kybartų. Nusikaltimus vykdo grupės, kurias sudaro nuo 2 iki 5 asmenų. Dažniausiai sukčiai skambina darbo metu, o jų mėgstamiausias laikas – nuo 9 iki 11 valandos.

„Telefoniniai sukčiai veikia gerai organizuotomis grupėmis. Vienas ar keli patirties ir psichologinių įgūdžių turintys nariai skambina aukoms, prisistatydami FNTT, STT, „Sodros“, bankų ar kitų institucijų darbuotojais, gąsdindami, kad per aukos sąskaitą plaunami pinigai. Norint tai sustabdyti esą reikia perduoti savo prisijungimo duomenis ir niekam apie tai neprasitarti, nes vyksta tyrimas. Išviliotus duomenis sukčiai skubiai perduoda bendrininkui, kuris turi prisijungimą prie interneto ir per 5 minutes gali pervesti aukos pinigus į kitas sąskaitas. Kartais kiti grupės nariai jau laukia prie bankomato. Gavę signalą, kad pinigai pervesti, jie akimirksniu juos išgrynina. Į apyvartą patekusius pinigus atsekti ir nusikaltimą ištirti yra labai sudėtinga. Kuo ilgiau sukčių apgautas asmuo delsia ir dvejoja niekam nepranešdamas, tuo sunkiau tokį įvykį ištirti. Todėl labai svarbu, kad įtartinų skambučių sulaukę gyventojai apie bandymus apgauti skubiai praneštų savo bankui ir policijai. Žinodami apie sukčių suaktyvėjimą, bankai ir policija gali operatyviai imtis prevencinių veiksmų“, – teigia Swedbank“ Elektroninių kanalų skyriaus vadovė Lina Žemaitytė.

Šio banko statistika rodo, kad tokio sukčiavimo aukomis 9 iš 10 atvejų tampa vyresnės nei 25 metų moterys. Policijos duomenimis, visos Kauno apskrityje spalio mėnesį apgautos aukos buvo 31-52 m. amžiaus moterys. Jų duomenis sukčiai randa telefonų knygose, internete, socialiniuose tinkluose.

Gyventojai savo pinigus gali apsaugoti sąskaitoms nustatę limitus, kiek per parą iš jų galima išimti ar pervesti pinigų. Tačiau pabrėžiama, kad svarbiausia – suvokti, kad elektroninės bankininkystės prisijungimo duomenų nevalia niekam atskleisti, nes nei banko darbuotojai, nei policijos ar kitų institucijų pareigūnai gyventojams niekada neskambina ir šios informacijos neprašo.



NAUJAUSI KOMENTARAI

ji

ji portretas
as jau pripratau prie tu skambuciu. Uztenka pasakyt, kad dirbu policijoj ir numeri jusu uzfiksavau, is karto dingsta

1-ai

1-ai portretas
uztenka dar paprasciau-pasiust na....

rj

rj portretas
valdzia jau kada zadejo kad skambuciai is ikalinimo istaigu bus blokuojami ,tai kodel po velniu to nedaro????????? matyt kazkas is to kazkokia nauda turi ?????
VISI KOMENTARAI 9

Galerijos

Daugiau straipsnių