Pasityčiojimo iš tikinčiųjų kaina – 300 litų (komentarai)

Nuogą pasturgalį šventoriuje besimeldžiantiems žmonėms demonstravęs jaunuolis iš Nyderlandų atsipirko simboline bauda. Jam netaikytas Baudžiamojo kodekso straipsnis dėl pasityčiojimo iš religijos.

Praėjusį savaitgalį sostinėje vykusio gėjų parado atgarsiai – dešimtys surašytų administracinės teisės pažeidimų protokolų už nedidelį chuliganizmą ir pareigūno teisėtų reikalavimo nevykdymą, du ikiteisminiai tyrimai. Iš šios sausos statistikos išsiskiria įžūlus užsieniečio elgesys.

Iš Nyderlandų atvykęs 20-metis Michielas Henninkas, su tėvais ir nepilnamete mergaite eidamas Vilniaus Arkikatedros bazilikos šventoriumi, greičiausiai dar buvo kupinas įspūdžių iš parado. Kitaip sunku paaiškinti, kodėl jam užkliuvo būrelis už šeimą besimeldžiančių tikinčiųjų, tarp jų – ir garbaus amžiaus kunigas, rezistentas monsinjoras Alfonsas Svarinskas, rezistentė sesuo Nijolė Sadūnaitė.

Pasisvaidęs replikomis ir nesulaukęs jokios reakcijos, užsienietis nusimovė kelnes ir atsuko tikintiesiems užpakalį. Tokioje pozoje pasilenkęs jis prastovėjo apie pusę minutės, tikriausiai užmiršęs pačių parado dalyvių akcentuojamą toleranciją kitiems žmonėms.

N.Sadūnaitė ėmė šaukti policiją, tačiau, jos pačios teigimu, atokiau stovėję pareigūnai sureagavo ne iš karto. Įžūlų jaunuolį apsupo būrelis pagyvenusių žmonių, iš jų rato sūnų dar bandė ištempti tėvas. Galiausiai abu vyrai nuskubėjo į bažnyčią, matyt, tikėdamiesi, kad šventovės viduje niekas jų nedrįs tempti atgal. Bažnyčioje juos sulaikė žmonių pakviesti policininkai, kurie užsieniečius nuvežė į nuovadą.

Šią savaitę paskelbta, kad besityčiojančiam iš tikinčiųjų jaunuoliui paskirta 300 litų bauda.

Paprašyti detaliau pakomentuoti įvykį, paaiškinti, kodėl iš pradžių pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl viešosios tvarkos pažeidimo vėliau perkvalifikuotas į administracinį pažeidimą, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariato atstovai nedaugžodžiavo.

"Užsieniečio poelgis Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus trečiajame policijos komisariate buvo įvertintas kaip teisės pažeidimas, numatytas Administracinių teisės pažeidimų kodekso 174 str.", – į klausimus lakoniškai atsakė pareigūnai.

Socialiniame portale "Facebook" M.Henninkas prisistato kaip Roterdamo Erasmus universiteto auklėtinis, studijuojantis ekonomiką ir teisę. Maža to, jis nurodo, kad dalyvauja nevyriausybinės organizacijos "ProDemos", prisistatančios kaip aktyvi demokratijos ir teisinės valstybės vertybių gynėja, veikloje.

Nijolė Sadūnaitė

Įvykio liudytoja, vienuolė, rezistentė

Užsienietis nubaustas labai menka bauda, man tai nesuprantami dalykai. Juk tai – pasityčiojimas iš šventovės, ramių žmonių. Stovėjome ir kalbėjome rožinį, turėjome medinį nedidelį kryžių, monsinjoras Alfonsas Svarinskas stovėjo su lazdele. Pamatęs monsinjorą jaunuolis numetė kuprinę ir nusimovė kelnes. Vargdienėlis jis. Štai ką reiškia, kai žmogus auga be pagarbos Dievui, sau ir kitiems žmonėms. Jis norėjo pasityčioti iš mūsų, bet iš tikrųjų pasityčiojo iš savęs. Kitus niekindamas herojus nebūsi. Visi mes susitiksime pas Dievulį ir pamatysime, koks jis gailestingas.

Povilas Jegorovas

Advokatas

Tarp administracinės teisės pažeidimo ir nedidelio chuliganizmo, kuris yra viešosios tvarkos pažeidimas, skirtumas sunkiai matomas ir labai priklauso nuo subjektyvaus vertinimo. Galima ginčytis, ar tai rimtas chuliganizmas, kuriam reikalingas ikiteisminis tyrimas, ar administracinės teisės pažeidimas. Šiuo atveju svarbiausia, kad pažeidėjas neliko nenubaustas. Suprantama, tai simbolinė bauda, ypač užsieniečiui, bet svarbus pats nubaudimo faktas. Jei būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas, būtų sugaišta daugiau laiko, o teismas vargu ar skirtų daug didesnę baudą. Ar tai galima vertinti kaip religinės nesantaikos kurstymą, taip pat galima vertinti subjektyviai. Pavyzdžiui, Petras Gražulis nors irgi drastiškai elgėsi, bet sunku jo nepalaikyti. Sukeltas didelis visuomenės ažiotažas, o koks to parado tikslas, patys gėjai nepasakė. Jį galima numanyti, bet patys eitynių dalyviai jo neišsakė.

Rokas Žilinskas

Seimo narys

Nenorėčiau diskutuoti apie baudos dydį, bet gerai, kad chuliganą nubaudė. Nėra čia ko demonstruoti pasturgalio. Lygiai taip pat bausčiau ir bernvakarių dalyvius, kurie vienu metu buvo pamėgę lakstyti po Vilnių nuogais užpakaliais, vaikščiojo po švenčiausias mūsų vietas. Ko mūsų visuomenė bijo? Kad lytinės mažumos išeis į viešumą ir darys tą patį, kaip šis užsienietis. Jie taip būtų, juos irgi reikėtų bausti. Teisingai, kad nubaudė olandą, tai bus pamoka kitiems.

Julius Panka

Lietuvių tautinio jaunimo sąjungos vadas

Griežtai baudžiama už kitokių žmonių grupių įsitikinimų, orientacijos niekinimą. Pagyvenusi moteris, kuri parašė, kad galbūt homoseksualus reikėtų sodinti į dilgėles,  gauna tūkstantines baudas, iš jos atimamas kompiuteris, lieka teistumas. Šiuo atveju žmogus ne šiaip praeidamas pademonstravo sėdynę, o parodė žmonių grupei, kuri meldėsi, taikiai protestavo prieš tai, kas jiems nepatinka. Tokiu būdu jis paniekino jų įsitikinimus. Ir tai padarė įžeidžiančiu veiksmu. Bet jis nubaustas tik simboline administracine bauda, kuri jam nieko nereiškia. Bausti olandą reikėtų ir tada, jei ten stovėtų bet kokie žmonės, pavyzdžiui, krišnaitai. Dabar pasityčiota iš A.Svarinsko, kuris daug kentėjo už Lietuvą kalėjimuose, gulaguose, o dabar jam teko patirti tokį skaudų akibrokštą. Liūdna, kad teisėsauga savo tautos savigarbą įvertina grašiais, o Lietuvos piliečius tardo ir tampo po teismus.NAUJAUSI KOMENTARAI

Saulius Kulvičius-tautininkas

Saulius Kulvičius-tautininkas portretas
Aš iš karto sakiau ,kad Gedimino prospektas jiems reikalingas tik todėl ,kad remiasi į katedrą .Todėl ten ir rinkomės , kad homoseksualai nesugalvotų savo relidinius jausmus reikšti savaip. Vado neturin ,dapar eilė bažnyčiai.

lietuvis

lietuvis portretas
tokiam [pederastui pagali i sikna sugrust,kad kepenys per burna islystu

Keistas tas svetelis

Keistas tas svetelis portretas
Nuogą savo užpakalį besimeldžiantiems žmonėms rodyti nesigėdijo, o veidą rodyti -- gėdinasi... Keistuolis!
VISI KOMENTARAI 17
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių