Pasieniečiai į Lietuvą neįleido radioaktyvaus statybinių medžiagų krovinio

  • Teksto dydis:

Pasieniečiai neleido į Lietuvą iš Baltarusijos įvežti naudotų statybinių medžiagų krovinio, kuris pusaštunto karto viršijo leistiną jonizuojančios spinduliuotės normą. Naudotų plytų ir blokų krovinys iš Baltarusijos tranzitu per Lietuvą gabentas į Vokietiją.

Šeštadienio pavakarę Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Varėnos pasienio rinktinės Tribonių pasienio užkardos pasieniečiai gavo signalą, įspėjantį apie normą viršijantį radiacijos foną. Į Šalčininkų punktą iš Baltarusijos vykęs vilkikas „Volvo“ su puspriekabe „Schmitz“ tuo metu važiavo pro punkte sumontuotą stacionarią jonizuojančiosios spinduliuotės matavimo įrangą, vadinamuosius radiacijos vartus. Ši įranga ir užfiksavo viršijamą leistiną jonizuojančios spinduliuotės normą.

Abi transporto priemonės buvo su Rusijos numeriais. Vilkiką vairavo 24-erių Baltarusijos pilietis. Jis turėjo tvarkingus asmens ir transporto priemonių dokumentus.

Per Lietuvą tranzitu iš Rusijos į Vokietiją buvo gabenamas naudotų statybinių medžiagų krovinys. Tai - plytos ir blokai.

Vilkiką ir puspriekabę pasieniečiai pakartotinai patikrino nešiojamuoju radiacijos matuokliu ir nustatė, kad gabentos statybinės medžiagos skleidžia 1,5 mikrosiverto (μSv), arba 150 mikrorentgenų (μR), per valandą jonizuojančios spinduliuotės foną. Leistinas fonas yra 0,2 μSv, arba 20 μR.

Šalčininkų pasieniečiai identifikavo spinduliuotės šaltinį. Tai – izotopas Radis 226.

Apie įvykį pasieniečiai pranešė Radiacinės saugos centro specialistams. VSAT pareigūnai neleido vilkikui su puspriekabe įvažiuoti į Lietuvą. Atlikus visus dokumentų formalumus šeštadienį vakare transporto priemonės su gabentu kroviniu buvo grąžinti į Baltarusiją.

Atvejų, kai per Lietuvos sieną gabenami kroviniai (daiktai) ar vykę asmenys skleidžia padidintą radioaktyvią spinduliuotę, VSAT veikloje pasitaiko neretai. Dažniausiai tokie kroviniai būna trąšos arba statybinės medžiagos (ugniai atsparios plytos ar skiedinys, keraminės plytelės, keraminiai unitazai ir kt.).

Žmonės dažniausiai padidintą jonizuojančiąją spinduliuotę skleidžia tuomet, kai jiems gydymo ar diagnostikos tikslais prieš tai medicinos įstaigose būna atliktos procedūros taikant jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius. Tokie keliautojai turi pateikti medicinos įstaigų pažymas apie jiems taikytas priemones.

Ar sieną kertantys asmenys bei gabenami kroviniai neviršija leistinų normų, VSAT pareigūnai tikrina Lietuvos pasienio kontrolės punktuose sumontuota stacionaria matavimo įranga. Tai vadinamieji radiacijos vartai, pro kuriuos pravažiuoja visos transporto priemonės ir jomis gabenami kroviniai. Taip pat pasieniečiai naudoja ir rankinius spinduliuotės matavimo prietaisus.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių