Ministerijos atstovė: vyrai nenoriai pripažįsta, kad buvo parduoti

Prekyba žmonėmis organų transplantacijai, nusikaltimams daryti, karui – visai tai, anot Lietuvos valdžios atstovų, nėra labai aktualu mūsų šaliai. Tačiau prekyba žmonėmis paverčiant juos sekso arba darbo vergais – galvosūkis, dėl kurio mūsų šalis dalyvauja stambiuose tarpvalstybiniuose seminaruose.

Vienas toks, subūręs  vienuolikos šalių svarbius asmenis, vyksta Vilniuje ir truks nuo antradienio iki trečiadienio. Į mūsų šalį pasisemti patirties apie Lietuvos pareigūnų darbą kovojant su prekybos žmonėmis nusikaltėliais atvyko pareigūnai net ir iš Rusijos. Tuo pačiu seminaro šeimininkė Lietuva tikisi sužinoti, kokios gali būti mūsų pareigūnų vykdomo darbo spragos ir kaip jas galima pašalinti.

Daugiausiai seksualinio išnaudojimo - Lietuvoje

„Prekyba žmonėmis - tarptautinis nusikaltimas. Tad regiono ir kitų šalių darbo grupės turi dirbti kartu. Kiekviena šalis yra unikali ir jai būdingesnės vienos ar kitos problemos. Pavyzdžiui, Lietuva unikali tuo, kad čia daugiausiai regione atliekama tyrimų dėl seksualinio žmonių išnaudojimo. Kitos šalys daugiau patirties turi su tyrimais dėl priverstinio žmonių darbo. Tačiau tai nereiškia, kad ilgainiui situacija gali nesikeisti“ – sakė Vidaus reikalų ministerijos Visuomenės saugumo ir viešosios tvarkos užtikrinimo skyriaus patarėja Reda Sirgedienė.

2012 m. Lietuvoje pradėta 11 ikitesiminių tyrimų dėl prekybos žmonėmis ir išnaudojimo priverstiniam darbui, tuo tarpu 2011 m. buvo pradėta 21 tyrimas. 2012 m. nustatyta 17 žmonių, kurie nukentėjo nuo prekybos žmonėmis. Įtarimai dėl šių nusikaltimų pareikšti 25 žmonėms, kaltinimai 26, nuteisti 7 asmenys. Jų bausmės – nuo 4 iki 7 m. laisvės atėmimo.

Taikinys - aštuoniolikmečiai

R. Sirgedienė sakė, kad prieškriziniu laikotarpiu prekybos žmonėmis aukų būdavo mažiau, tačiau jų padaugėjo krizei prasidėjus. Stokodamos pajamų į rizikingus darbo pasiūlymus sureaguoja jaunos moterys. Dažnai tai yra vos pilnametystės sulaukusios ir vaiką turinčios merginos.

„Kriminalinis pasaulis orientuojasi į pilnamečius, nes už nusikaltimus su jais taikomos mažesnės bausmės, tačiau tikimasi, kad aštuoniolikmetis jau norės dirbti, nes norės pajamų. Taip pat tikimasi, kad tokio amžiaus žmogus lengviau pritaps prie nusikalstamo pasaulio. Tad tai yra rizikos grupė, į kurią reikia kreipti didelį dėmesį“,  - sakė R. Sirgedienė.

Lietuva yra rizikos šalis tokio pobūdžio nusikaltimams, nes aukos tikisi už tą patį darbą svetur gauti daugiau pinigų. Tačiau ir Jungtinė Karalystė ar Vokietija – taip pat yra rizikos šalys, nes jose atliekami prekybos žmonėmis nusikaltimai. Be to, pavyzdžiui, daugiausiai vokiečių merginų patenka į prekeivių rankas pačioje Vokietijoje.

Užmerkia akis prieš pavojus

Kai daug kas cituoja jau daugiau nei prieš dešimt metų išplatintą šūkį „Tave parduos kaip lėlę“ keista, kad kai kurie žmonės susigundo įtartinais pasiūlymais. R. Sirgetienė, dirbanti ir su nukentėjusiais žmonėmis papasakojo, kad galiausiai žmonės, nukentėję nuo nusikaltėlių, prisipažįsta, kad jautė, jog vyksta kažkas įtartino. Tačiau ieškodami geresnio gyvenimo vylėsi, kad vis dėlto viskas bus gerai.

Išsigelbėjusios nuo nusikaltėlių nukentėjusios moterys apie tai kalba, tačiau vyrai sunkiai pripažįsta, kad buvo apgauti.

Seminare „Regioninis Šiaurės ir Baltijos šalių bei Rusijos teisėsaugos, teisėjų bei socialinių tarnybų bendradarbiavimas ir tinklo kūrimas kovojant su prekyba žmonėmis“ dalyvavusi teisėja dr. Hanne Sophie Greve pabrėžė, kad prekyba žmonėmis – organizuotas nusikalstamumas.

„Tačiau organizuoto nusikalstamumo negalime atskirti nuo kitų nusikalstamumo rūšių. Net smulkūs nusikaltimai vėliau gali išaugti į rimtus. Turime siekti stabilumo, savitvarkos“, - sakė H. S. Greve.

Lietuva – labiausiai pažengusi?

Vidaus reikalų ministerija išplatino informaciją, kurioje paminima, kad kovoje su prekyba žmonėmis puikiai vertinamos tarptautiniu mastu – Jungtinių Amerikos Valstijų valstybės departamento  rengiamoje kasmetinėje ataskaitoje, kurioje vertinamos pasaulio valstybių kovos su prekyba žmonėmis pastangos, Lietuva vėl priskirta labiausiai pažengusių valstybių grupei.

Seminaro apie prekybą žmonėmis pristatymo renginyje dalyvavusi tarptautinė prekybos žmonėmis ekspertė Carita Peltonen prisiminė, kaip prieš dvylika metų dalyvavo panašiame renginyje Lietuvoje, kurio tema buvo vyrų ir moterų teisės. Tais metais seminaras sulaukė protesto, visuomenės pasipriešinimo, o šiemet viskas ramu.

“Džiaugiuosi pozityviais pokyčiais, kad turime gerus rezultatus ir šį seminarą“, - sakė C. Peltonen.

Vis dėlto Vidaus reikalų ministras Dailis Alfonsas Barakauskas atkreipė dėmesį, kad prekybos žmonėmis problemos vis opėja.

„Dar yra daug ką nuveikti, bet tie procesai mumyse prasideda.  Siekiame, kad tai taptų mūsų kasdienio gyvenimo dalimi“,- sakė ministras.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Tegul

Tegul portretas
Tai tegul ir gaudo ir baudžia nusikaltėlius. o ne po seminarus važinėja už mokesčių mokėtojų pinigus. Manau, kad bausmės už prekybą žmonėmis Lietuvoje juokingai mažos, dėl ir klesti ta prekyba.

VITIOCHAS

VITIOCHAS portretas
šunys loja,o karavanas keliauja..Kaip vežė mergas į viešnamius iš LIETUVOS,taip ir veža,o,kad mūsų papugos per seminarus karksi,tai čia karjera,čia algos.Ką rimtai nubaudė už prekybą žmonėmis.Pakišo pinigų,didelių pinigų ir visi laisvi,na gal liktinai.Čia tas pat,kad PEDOFILIJOS KLANO LIETUVOJE NĖRA.JEI NEPADEDA PINIGAI,REIŠKE PADEDA LABAI DIDELI PINIGAI.JUK PROKURORAMS,TEISĖJAMS IR KITIEM KETURŽENKLIŲ SUMŲ NESIŪLYK,NES UŽ KYŠĮ PASODINS.SUPRATOTE.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių