Joniškio teisme baigta nagrinėti „Samanėlės“ byla

  • Teksto dydis:

Joniškio rajono apylinkės teismas po trejus metus trukusio proceso baigė nagrinėti vadinamąją „Samanėlės“ bylą ir liepos pradžioje ketina skelbti nuosprendį.

Joniškio rajono apylinkės teismas po trejus metus trukusio proceso baigė nagrinėti vadinamąją „Samanėlės“ bylą ir liepos pradžioje ketina skelbti nuosprendį.

Nuo galimų nusikalstamų veikų iki teismo verdikto praėjo beveik dešimtmetis.

Šioje byloje viena kaltinamųjų yra buvusio generalinio prokuroro, o dabar teisėjo Algimanto Valantino sesuo Stasė Jokšienė. Kaltinimai dėl neteisingų duomenų apie pelną ir pajamas bei apgaulingo apskaitos tvarkymo buvo pateikti net tik statybų bendrovės „Samanėlė" finansininkei S.Jokšienei, bet ir direktoriui Algirdui Šilinui bei pačiai bendrovei kaip juridiniam asmeniui.

Kol byla nagrinėta teisme, suėjo senatis pagal vieną iš kaltinimo straipsnių, numatantį atsakomybę dėl neteisingų duomenų apie pelną ir pajamas pateikimo. Todėl prokuratūra pasiūlė skirti bausmes tik už apgaulingą apskaitos tvarkymą.

Pagal įstatymus, už neteisingų duomenų apie pelną ar pajamas pateikimą fiziniai ar juridiniai asmenys gali būti baudžiami per penkerius metus nuo nusikalstamos veikos padarymo. Teismui skelbiant nuosprendį paprastai byla dalyje dėl nusikalstamų veikų, kuriems suėjo senaties terminas, nutraukiama.

Šiaulių apygardos teismo atstovas spaudai Vytautas Jončas BNS sakė, kad S.Jokšienei ir A.Šilinui prokuratūra pasiūlė skirti baudas po 13 tūkst. litų. Bendrovei „Samanėlė“ prašyta skirti 39 tūkst. litų baudą.

Baudžiamoji byla į Joniškio rajono apylinkės teismą pateko po ketverius metus trukusio tyrimo. Pasak V.Jončo, teismas dėjo pastangas, kad byla būtų kaip įmanoma išnagrinėta kaip įmanoma greičiau - teismas rengė išvažiuojamuosius posėdžius į Telšius, kur gyvena dauguma liudytojų. Iš viso šioje byloje yra apie šimtas liudytojų, beveik visi jie buvo apklausti.

Byla baigta nagrinėti penktadienį.

2010 metų rudenį Telšių rajono apylinkės teismui perduota byla keletą mėnesių gulėjo nejudinama, nes vienas po kito nusišalino trys teisėjai. Galiausiai visas Telšių teismas nusišalino nuo šios bylos nagrinėjimo. 2011 metų sausį byla perduota Joniškio rajono apylinkės teismui. Tačiau ir šiame teisme ji ilgai buvo neatversta, nes posėdžiai buvo atidėti dėl A.Šilino ligos.

Pasak V.Jončo, dėl kaltinamųjų ligų, operacijų ir paskui jas sekusio reabilitacijos teismui teko atidėti apie 20 posėdžių. Joniškio rajono apylinkės teismo pirmininkas Vidmantas Gestautas daugybę kartų yra pavedęs medikų komisijoms aiškintis, ar kaltinamųjų ligos iš tikrųjų neleidžia jiems dalyvauti posėdžiuose.

Kaip skelbta, „Samanėlės" byla pradėta tirti 2006-ųjų gruodžio mėnesį, pareigūnams gavus pranešimą apie algas vokeliuose bei įtariamą juodąją buhalteriją „Samanėlėje", Telšių mokesčių inspekcijoje atlikus neplanuotą patikrinimą ir nustačius, kad 2006 metais bendrovė išmokėjo 1,2 mln. litų atlyginimų „vokeliuose“.

Tačiau 2009 metų rugpjūtį Telšių rajono apylinkės prokuratūra ikiteisminį tyrimą nutraukė.

Netrukus byla tuometinio generalinio prokuroro pavaduotojo Vytauto Barkausko sprendimu atnaujinta ir toliau tirta Šiauliuose. Papildomai apklausta apie 150 įmonės darbuotojų ir vėl atlikta revizija.

2010 metais S.Jokšienei ir A.Šilinui buvo pateikti įtarimai dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo ir neteisingo duomenų apie pajamas ar turtą pateikimo siekiant išvengti mokesčių.

Bendrovė „Samanėlė" 2006 metais įtariama tinkamai neįforminusi apskaitos dokumentų ir neįtraukė į buhalterinę apskaitą 341 tūkst. litų darbo užmokesčio, tai yra išmokėjo atlyginimus „vokeliuose“.

Šioje byloje beveik 168 tūkst. litų dydžio civilinį ieškinį yra pateikusi „Sodra", ji reikalauja atlyginti valstybės patirtą žalą. Civilinį ieškinį yra pareiškusi ir Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija - ji prašo priteisti apie 153 tūkst. litų.

S.Jokšienė ir A.Šilinas per ikiteisminį tyrimą savo kaltę neigė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių