Darbo partijos byloje liudytojos parodymai sukėlė salės juoką

Policija teismo pavedimu į Vilniaus apygardos teismą, nagrinėjantį Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ bylą, ketvirtadienį atvesdino šešis asmenis, kuriuos šaukimais nepavyko pakviesti duoti parodymų.

Tarp tų asmenų, kurių atvykimu teko pasirūpinti policijai -  Darbo partijos frakcijos dabar referento pareigas einantis Sergejus Dobriakovas, Kęstutis Kriaučionis, su kuriuo ketverius metu gyveno kaltinamoji Vitalija Vonžutaitė, bei buvusi Darbo partijos centrinės būstinės administratorė Laura Umbrasaitė, dabar Krapukaitienė. Pastarosios liudijai ir ikiteisminio tyrimo metu duoti parodymai sukėlė teismo salėje procesą stebinčių žiūrovų juoką.

Moteris pasakojo, kad 2005-2006 metais Darbo partijos centrinėje būstinėje dirbo administratore. Gaudavo apie 500 litų algą. Prisiminė, kad būstinėje dirbo kaltinamieji V.Vonžutaitė ir Vytautas Gapšys. Kitą kaltinamąją Mariną Liutkevičienę liudytoja įvardijo kaip buhalterę.

L.Krapukaitienė buvo kviečiama prie teisėjų stalo, kur jie jai demonstravo kasos išladų orderius ir klausė, ar juose yra jos parašas. Atlikę rašysenos ekspertizę, ekspertai konstatavo, kad parašas yra L.Umbrasaitės.

„Panašu į mano, bet neprisimenu, galbūt ant tuščių pasirašinėjau. Tiksliai neprisimenu“, - aiškino liudytoja.

Tada teisėjai pasiteiravo, su kuo bylos tyrimo metu buvo atlikta akistata.

„Su Versecku (Generalinės prokuratūros prokuroru - BNS)“ , - atsakė liudytoja, salėje sukeldama didelę juoko bangą.

Po šios žiūrovų reakcijos liudytoja pareiškė, kad nepamena, su kuo buvo surengta akistata - su vyru ar su moterimi.

Teismas paskelbė, kad 2007 metais balandžio 4 dieną Generalinė prokuratūra surengė L.Umbrasaitės ir pagrindinės bylos liudytojos Nijolės Steponavičiūtės akistatą. N.Steponavičiūtė tuomet atpažino L.Umbrasaitę, kaip asmenį, kuriam davė pinigus. Ši ikiteisminio tyrimo metu buvo pareiškusi, kad nesutinka su N.Steponavičiūtės parodymais.

„Galbūt ant tuščio galėjau pasirašyti. Ant tuščių (kasos pajamų orderių - BNS) pasirašau, kai man kyla noras. Kada noriu, tada pasirašau. Nedažnai - ne kas savaitę, ne kas mėnesį, negaliu pasakyti“, - perskaitė teisėja ikiteisminio tyrimo metu duotus liudytojos parodymus.

Po jų paskelbimo pilna žiūrovų salė, kurią daugiausia užpildė, pasak teismo darbuotojų, teisės studentai, leipo juokais.

L.Umbrasaitės parašus ekspertai užfiksavo ant šešių kasos išlaidų orderių, sumos teisme nebuvo nurodytos.

Teisme liudytoju apklaustas ir Seimo narys „darbietis“ Valdas Skarbalius. Jis sakė esantis partijoje nuo pat jos įkūrimo, yra buvęs partijos taryboje, ėjęs ir kuratoriaus, ir skyriaus administratoriaus pareigas. 2005-2006 metais liudytojas teigė galėjęs eiti apskrities kuratoriaus pareigas. Teismas parodė liudytojui dokumentus, kuriuose esantį parašą ekspertai nurodė kaip priklausantį V.Skarbaliui. Parlamentaras sakė, kad parašas panašus į jo, tačiau byloje minimų sumų nėra gavęs.

Ekspertai yra nustatę, kad kituose dokumentuose yra ir S.Dobriakovo parašas. Šis asmuo 2005-2006 metais teigė dirbęs su žiniasklaida - dirbo žiniasklaidos analitiku.

„Aš nepamenu detalių - septynerių metų senumo įvykiai“, - sakė S.Dobriakovvas, kai teisėjai jam rodė bylose esančius dokumentus su per tūkstantį siekiančiomis sumomis, sumokėtomis kaip už kurą ir t.t.

Liudytojas K.Kriaučionis ikiteisminio tyrimo metu pareigūnams nurodė, kad ketverius metus gyveno kartu su kaltinamąja V.Vonžutaite. Vyras 2005 metais dirbo transporto logistikos įmonėje „Evekas“ valdybos pirmininku ir komercijos direktoriumi. Bylos duomenimis, ši įmonė už 50 tūkst. litų pirko kalendorių su partijos atributika, vėliau ši suma grąžinta, kaip manoma, iš Darbo partijos neapskaitytų lėšų.

Prokuroras Saulius Verseckas po posėdžio žurnalistams sakė kol kas negalintis vertinti bylos medžiagos ir liudytojų duodamų parodymų. Pasak jo, prokurorai savo vertinimą pateiks baigiamųjų kalbų metu.

„Procesą stebintys asmenys gali daryti savo vertinimus ir manyti, kaip jiems atrodo - ar iš tikrųjų neatsimena, ar žmonės meluoja, ar išsisukinėja“, - sakė S.Verseckas. Tačiau jis kol kas negalėjo pasakyti, ar bus kreiptasi dėl galimai melagingų liudytojų parodymų.

Vilniaus apygardos teismas ketvirtadienį galutinai baigė liudytojų apklausą.

Apklausęs šešis policijos į teismą atvesdintus liudytojus, teismas paskelbė, kad į posėdžius daugiau jokie liudytojai nebus kviečiami - į komandiruotes į užsienį išvykusių ar susirgusių asmenų parodymai bus paskelbti, kiti proceso dalyvių prašymai išspręsti.

„Dar kartą bus suteikta galimybė kaltinamiesiems duoti parodymus. Ta galimybė bus suteikta per suplanuotus posėdžius nuo vasario 25 iki kovo 1 dienos“, - besibaigiant posėdžiui sakė teisėja Daiva Pranytė-Zalieckienė.

Ji pabrėžė, besibaigiant įrodymų tyrimui kaltinamųjų paskutinį kartą bus klausiama, ar jie sutinka duoti parodymus teismui.

Kaltinamieji buvo pareiškę valią, kad parodymus duos po liudytojų apklausos.

Vienas iš kaltinamųjų, Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas žurnalistams sakė, kad parodymus duos, tačiau norėtų, jog būtų apklausta daugiau liudytojų.

„Iškviesti ne visi, mes prašėme, kad daugiau iškviestų. Tie, kurie atėjo, kaip jūs matėte apie milijonus jų neklausia, kur minima visą laiką spaudoje milijonai, klausia apie 200, 300 litų - ar pasirašė ar nepasirašė. Procesas yra procesas. Kaip jūs matėt, nė vienas liudytojas nepasakė, kad aš ką nors pavedžiau daryti neteisėtai, ką nors klastoti, ką nors slėpti. Aš ruošiuosi (apklausai - BNS), bet teisėja pasakė, kad dar turės perskaityti kai kurių liudytojų parodymus, nors geriau būtų, kad juos iškviestų. Kaip jūs matot, ankstesni parodymai skiriasi nuo dabar duodamų parodymų. Tai didelė reikšmė nustatant teisingumą“, - po posėdžio kalbėjo V.Uspaskichas.

Jis teigė, kad dar teiks teismui prašymus dėl teisme apklaustų partijos ūkinę-finansinę veiklą tyrusių specialistų, taip pat dėl kompiuterių ekspertų.

„Kada turėsiu atsakymus į visus klausimus, pasiruošiu duoti parodymus“, - sakė kaltinamas partijos vadovas.

Paklaustas, kodėl Darbo partijoje dirbę žmonės prieš aštuonerius metus gaudavo tik 500 litų atlyginimą, V.Uspaskichas tuo nesistebėjo.

„O ką čia? Partija - pelno siekianti organizacija? Uždirbinėja pinigus, ar ką?“ - klausė politikas.

Jis priminė, kad tuo metu minimalus atlyginimas buvo tik 400 litų.

Kitas DP baudžiamosios bylos nagrinėjimas vyks vasario 25 dieną.

Darbo partija kaltinama 2004-2006 metais galėjusi neapskaityti daugiau nei 24 mln. litų pajamų ir 23 mln. litų išlaidų.

Darbo partijos pirmininkas V.Uspaskichas, Seimo pirmasis vicepirmininkas V.Gapšys, Seimo narė V.Vonžutaitė Vilniaus apygardos teisme teisiami dėl to, kad eidami vadovaujančias pareigas Darbo partijoje nuo 2004 iki 2006 metų Vilniuje organizavo apgaulingą partijos buhalterinės apskaitos tvarkymą. Šioje byloje be minėtų trijų parlamentarų kaltinama pati Darbo partija ir buvusi jos finansininkė Marina Liutkevičienė.

Praėjusių metų spalio 26 dieną prokuroras S.Verseckas pateikė prašymą teismui kaltinimus perkvalifikuoti į sukčiavimą.

Darbo partijos atstovai kategoriškai atmeta kaltinimus ir bylą sako esant politine.

Ši byla teismą pasiekė dar 2008 balandžio 14 dieną ir nuo to laiko nagrinėjama su didelėmis pertraukomis.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių