Dar vienas kanapės dūmas galėjo būti mirtinas

Parą ligoninėje dėl apsinuodijimo psichotropinėmis medžiagomis praleidusio Kauno Tito Masiulio jaunimo mokyklos devintoko pamokose nebus kelias dienas. Vėliau 16-mečiui užsiėmimus mokykloje teks derinti su konsultacijomis Kauno apskrities Priklausomybės ligų centre, į kurį pagalbos nedelsdama kreipėsi jo mama.

Pernai šiame centre pagalba buvo suteikta 215 nepilnamečių, 160-čiai – dėl narkotinių medžiagų, likusiems – dėl alkoholio vartojimo.

Ne viską atsimena

Paauglio mama viliasi: padedamas specialistų sūnus supras, kad narkotikai žmogui daro didžiulę žalą.

„Jis buvo per žingsnį nuo mirties, dabar jaučiasi gerai, tačiau kas atsitiko, nepasakoja”, – sakė kaunietė, pridūrusi, kad sūnus apie lemtingą dieną ne viską atsimena.

16-metis blogai pasijuto antradienį per pamoką. Jo mama teigė nenustebusi, kai vidury dienos buvo iškviesta į mokyklą. Išgirdusi apie galimai vartotas kanapes, moteris prisipažino tuo iš karto patikėjusi.

„Dėl sūnaus dažnai ten lankausi, daug bendrauju su socialine pedagoge. Vieną kartą mokykloje girdėjau, kaip mokiniai garsiai šnekėjo apie kanapes, kad kažkas jas bandė“, – prisiminė moteris.

Iškviestos greitosios medicinos pagalbos medikai paaugliui iš pradžių išplovė skrandį, tačiau būklei negerėjant nuvežė jį į Kauno klinikas. Ten pat buvo pristatyti ir trys kiti keistai elgęsi mokiniai, nors jie neigė vartoję narkotikus.

T.Masiulio jaunimo mokyklos direktorius Egidijus Mikalajūnas sakė, kad apsinuodijęs mokinys nėra iš paklusniųjų, tačiau mokyklą lanko pareigingai, juo labai rūpinasi mama. „Mūsų mokyklos mokiniams narkotikai neaktualu, – įsitikinęs direktorius. – Jų finansinės galimybės ne tokios“.

Ženklas – pasikeitęs elgesys

Kaip pasakojo Kauno apskrities Priklausomybės ligų centro medicinos psichologė Vaida Kvietkauskaitė, pacientai atkeliauja įvairios būsenos, priklausomai nuo to, kada paskutinį kartą buvo vartota narkotinė medžiaga. Tik nedidelę dalį pacientų į konsultacijas lydi abu tėvai. Dažniausiai atveda mamos arba socialiniai darbuotojai, jei vaikai gyvena globos namuose.

Priežastys, kurios tėvus ar globėjus paskatina kreiptis į Priklausomybės ligų centrą, yra labai įvairios.

„Pavyzdžiui, pasikeitė vaiko elgesys – pradėjo nelankyti mokyklos, nesilaiko pažadų, neatlieka pareigų, dažnai keičiasi emocinė būsena, tapo agresyvus, jaučia baimę, priešiškumą, maištauja, žalojasi, bėga iš namų, laiku negrįžta namo ir panašiai. Kartais tėvai sunerimsta, kai namie randa keistų miltelių, cigarečių arba kai iš namų pradeda dingti pinigai, daiktai, vaikas nuolat prašinėja pinigų, sugalvodamas įvairiausių pasiteisinimų. Kai kurie turi problemų su policija dėl svaiginimosi viešoje vietoje, vagysčių, chuliganizmo“, – vardijo V.Kvietkauskaitė.

Kaltina tėvus

Nepilnamečiai konsultacijų metu dažnai būna priešiški ir kaltina tėvus, kad šie viską išsigalvoja, nepripažįsta priklausomybės nuo narkotikų. „Tik maža dalis pacientų atkeliauja jau suvokę savo problemą, todėl svarbiausi dalykai, apie kuriuos kalbama, – narkotikų vartojimo priežastys, kurias išanalizavus būtų įmanoma ką nors keisti“, – sakė V.Kvietkauskaitė.

Priklausomybės ligų centre teikiama ne tik nemokama priklausomybės ligų psichiatro apžiūra, psichologo, socialinio darbuotojo konsultacija, gydomas priklausomybės nuo psichiką veikiančių ligų sindromas, bet ir nemokamai atliekami narkotinių medžiagų vartojimo testai.

„Tėvai į teigiamus narkotinių medžiagų testus reaguoja skirtingai: vieni labai emocionaliai, kaltina vaikus dėl netinkamo elgesio, kiti tvardo savo emocijas, suprasdami, kad šiuo metu svarbiausia užduotis yra paskatinti vaiką kreiptis pagalbos ir ją priimti“, – pasakojo psichologė.

Įvertinę situaciją, centro specialistai rekomenduoja ambulatorinę arba stacionarią pagalbą.


Šiame straipsnyje: kanapėsnarkotikai

NAUJAUSI KOMENTARAI

nerasykit nesamoniu

nerasykit nesamoniu portretas
visam pasaulyje nera uzfiksuota nei vieno mirtino atvejo nuo zoles.kitas dalykas kokio sudo primaiso i ja....

llllll

llllll portretas
tas kur komentavo nemate sito vyruko,atrode siaubingai. Nuo kanapiu taipat gaima numirti perdozavus

Anarchistas

Anarchistas portretas
Autorius loxas ir redaktorius irgi loxas... Abu loxai...
VISI KOMENTARAI 15
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių