„Gintaras“ užsiliepnojo lietuvio rankose

Pajūryje gintarą rinkę poilsiautojai atsidūrė ligoninėje, kai į gintarą panašus gabalėlis tiesiog užsiliepsnojo žmogaus kišenėje ir apdegino dalį kūno.

Pajūryje gintarą rinkę poilsiautojai atsidūrė ligoninėje, kai į gintarą panašus gabalėlis tiesiog užsiliepsnojo žmogaus kišenėje ir apdegino dalį kūno.

Lyg būtų apipylę benzinu

Žmonės pasakojo, kad atostogavo Latvijos pajūryje. Vaikštinėdama pajūriu, šeima grožėjosi jūra ir rinko gintaro gabalėlius.

Staiga užsidegė vyro kelnės, kurių kišenėje žmogus nešėsi pajūryje rastą akmenėlį. Puolęs į jūrą vyras negalėjo numalšinti liepsnų, atrodė, kad koja dega, lyg būtų apipilta benzinu.

Apimtas stipraus skausmo, vyras vis bandė užgesinti ugnį delnu, tačiau jam nudegė ne tik koja, bet ir ranka.
Dėl delnų ir kojų odos nudegimo vyriškiui teko kreiptis į medikus.

Cheminio ginklo likučiai?

Poilsiautojams kilo mintis, kad jie rado nuo karo laikų jūros dugne gulinčio ir bangų mūšos į krantą išridento fosforo. Esą nuo karo laikų nesprogusiose bombose, kurios buvo pripildytos fosforo, galėjo nuo korozijos atsirasti ertmių, ir nuodinga medžiaga pateko į jūrą.

Klaipėdos universiteto Baltijos pajūrio aplinkos tyrimų ir planavimo instituto mokslo darbuotojas Albertas Bitinas prisiminė, jog panašią istoriją jau yra girdėjęs.

"Prieš daug metų man teko girdėti, kad nuo neva į gintarą panašaus gabalėlio nukentėjo žmogus. Sovietiniais laikais apie tai niekas nekalbėdavo, vis dėlto, matyt, tai kartojasi. Aš nemanau, jog fosforas susidarė gamtiniu požiūriu, manyčiau, kad tai – cheminio ginklo pasekmė", – teigė Albertas Bitinas.

Jis aiškino, kad jūros dugne iš tiesų gali būti įvairiausių cheminių junginių.

"Kelčiau versiją, jog natūraliu būdu nepageidaujamų cheminių medžiagų neturėtų būti", – samprotavo specialistas.

Pavojus vaikams

O instituto vyresnysis mokslo darbuotojas Nerijus Blažauskas net nenustebo išgirdęs apie poilsiautojo kišenėje užsidegusį į gintarą panašų gabalėlį.

"Taip nutinka netgi dažnai. Problema ta, kad ne gintarą, o fosforo gabalėlį žmogus įsikišo į kišenę. Kai būna didelis vėjas, bangavimas, štormas, tokių atvejų pasitaiko. Tiesa, daugiau tokių nutikimų – Latvijos pajūryje", – aiškino N.Blažauskas

Fosforas yra itin toksiškas ir tiesiog jį palietus gali sutrikti organų veikla.

"Jis užsidega jau nuo žmogaus kūno temperatūros. Pašildžius tokį gabalėlį, bus gyva liepsna. Tuo metu dega ne deguonis, o pats fosforas, todėl žmogus niekaip negalėjo užgesinti liepsnos. Vandeniu jo neužgesinsi", – tikino specialistas.

N.Blažauskas pastebėjo, kad gintaro gabalėlį nuo fosforo sunku atskirti.

"Fosforas gali būti geltonos spalvos, todėl žmonėms jis panašus į gintarą. Tačiau jo kietumas kitoks, nors nepatyręs žmogus nežinos. Tai daugiau amorfinė masė", – kalbėjo mokslo darbuotojas.

N.Blažauskas perspėjo, kad fosforo gabalėlis gali būti labai pavojingas mažam vaikui.

Lietuviškas pajūris – švarus

Prieš keletą metų Vokietijoje buvo kilusios diskusijos, ar reikėtų uždrausti poilsiautojams rinkti gintarą po to, kai Uznamo saloje pasikartojo keli nudegimų nuo fosforo atvejai.
Žinomas gintaro rinkėjas Igoris Osnač tikino, jog Lietuvos pajūryje nėra aptikęs fosforo.

"Girdėjau, kad Latvijoje taip nutinka. Patarčiau žmonėms pirma gerai pažinti gintarą, tada jie neims į rankas bet ko", – tvirtino specialistas.
Specialistai ir patys sunkiai gali atskirti fosforo gabalėlius nuo gintaro, todėl veiksmingas vienintelis patarimas – gintaro mėgėjams radinius dėti ne į kišenę, o kokią nors dėžutę.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių