Lietuviai viesulu pasiglemžė kelialapį į Londoną

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Lietuvos laiku olimpinės atrankos turnyro pusfinalyje Lietuvos krepšinio rinktinė nušlavė Dominikos Respublikos komandą rezultatu 109:83 (21:16, 31:20, 23:25, 34:22) ir iškovojo kelialapį į Londono vasaros olimpines žaidynes.

Pirmajame pusfinalyje, rezultatu 85:77, nukovė Nigerijos krepšininkus. Dominikos Respublikos komanda dėl vienintelio likusio kelialapio kovos su rusams pralaimėjusiais Afrikos žemyno atstovais.

Rungtynės

Po pirmojo apylygio kėlinio lietuviai įjungė antrą pavarą ir vis didino pranašumą. Trečiajame ketvirtyje Lietuvos rinktinės persvarą perkopė dvidešimt taškų. Tai pastebimai suerzino Karibų salos atstovus, kurie pradėjo žaisti grubiai, bandydami išbalansuoti lietuvių susikoncentravimą. Tačiau mūsiškiai nesileido išmušami iš vėžių ir rungtynių pabaigoje pirmavo net 29 taškais.

Likus kelioms minutėms rinktinės vyriausiasis treneris Kęstutis Kemzūra pasodino savo lyderius ant suolo, tausodamas jų jėgas ir leisdamas jiems pasidžiaugti iškovota galimybe Lietuvos vyrų krepšinio rinktinei šeštą kartą iš eilės dalyvauti olimpiadoje.

Lietuvos rinktinės starto penketas: Mantas Kalnietis, Rimantas Kaukėnas, Jonas Mačiulis, Linas Kleiza, Robertas Javtokas.

Dominikos Respublikos rinktinės starto penketas: Elpidio Fortuna, Juanas Coronado Gilas, Francisco Garcia, Jackas Martinezas, Alas Horfordas.

Rungtynes galingu dėjimu pradėjo M.Kalnietis. Taip pat sėkmingai taškus pelnė ir R.Javtokas ir dukart - J.Mačiulis. Tačiau F.Garcios pastangomis Dominikos Respublika neleido nutolti mūsiškiams. Varžovai stengėsi gintis kibiai, bet lietuviams tai didesnių problemų nesukėlė, o patiems gynyboje pavyko viską atlikti sklandžiai. Kėlinio pabaigą geriau sužaidę lietuviai po pirmųjų dešimties minučių pirmavo 5 taškais (21:16).

Antrojo ketvirčio pradžioje J.Asselinas ir R.Ramonas pelnė 5 taškus ir išlygino rezultatą. Tačiau netrukus sekė penki M.Pociaus taškai ir M.Kalniečio tritaškis. Po šio metimo Lietuvos rinktinė įgijo net 8 taškų pranašumą (29:21). M.Pocius pataikė dar vieną tritaškį, o P.Jankūnas pridėjo dvitaškį su bauda, sukurdami dviženklę persvarą.

Pradėję agresyviau pulti Dominikos Respublikos krepšininkai privertė lietuvius dažniau prasižengti, bet mūsiškiams pavyko išlaikyti saugų atstumą nuo varžovų. Antras rungtynes iš eilės puikiai žaidė J.Mačiulis. Kėlinį dėjimu užbaigė J.Valančiūnas (52:36).

Po didžiosios pertraukos lietuviai toliau didino savo persvarą. L.Kleizai įmetus dvitaškį, ji šoktelėjo iki dvidešimties taškų (63:43). Dominikos Respublikos krepšininkams pavyko sumažinti skirtumą iki 14 taškų, bet tada visą sportinį pyktį galingu dėjimu išliejo M.Pocius (68:52). Kėlinio pabaigą kiek padrikai sužaidę lietuviai po trisdešimties minučių pirmavo rezultatu 75:61.

Lemiamą ketvirtį sėkmingai pradėjo R.Kaukėnas, pataikę dvitaškį per varžovo rankas ir tritaškį „iš eigos“. Netrukus dar vieną triuškinantį dėjimą įkalė M.Pocius, o Dominikos Respublikos krepšininkai ėmė akivaizdžiai nervintis ir provokuoti lietuvius muštynėms.

Lietuviams pelnius dar 4 taškus, Dominikos Respublikos rinktinės kapitonas J.Martinezas toliau tęsė nervingą šou. Už tai jis buvo nubaustas nesportine pražanga. Tuo pasinaudoję lietuviai nutolo 27 taškais (96:69). Likus žaisti keturias minutes aikštelėje pasirodė ir dvyliktasis Lietuvos rinktinės narys Deividas Dulkys. Būtent jis tritaškiu pelnė šimtąjį Lietuvos rinktinės tašką (102:76).

Nors dėl rungtynių nugalėtojų klausimų nebekilo, lietuvių atakos buvo nutraukiamos vien pražangomis. Nesportinę pražangą užsidirbo G.Suero, sustabdęs M.Kalniečio skrydį link krepšio. Rungtynes lietuviai laimėjo daugiau negu užtikrintai - 109:83. Naudingiausiu mačo žaidėju pripažintas Jonas Mačiulis, pelnęs 19 taškų ir atkovojęs 6 kamuolius.

Lietuvos rinktinei taškus pelnė: J.Mačiulis - 19 (6 atk. kam.), J.Valančiūnas - 17 (7 atk. kam.), L.Kleiza - 13 (6 atk. kam.), M.Pocius - 12, T.Delininkaitis - 11, M.Kalnietis (9 rez. perd.) ir R.Kaukėnas - po 9, Š.Jasikevičius (5 rez. perd.) - 7, P.Jankūnas - 5, D.Dulkys - 3, R.Javtokas ir D.Songaila - po 2.

Dominikos Respublikos rinktinei taškus pelnė: J.Martinezas - 13 (10 atk. kam.), A.Horfordas - 12, F.Garcia - 11, J.Coronado - 10, G.Suero ir R.Ramonas - po 9, J.Asselinas - 8, E.Baezas - 6, E.Fortuna - 3, E.Guzmanas - 2, E.Sosa ir K.Townsas taškų nepelnė.