Auksinę kartą prisimenant: ryškiausios pergalės ir trenerio komentarai

Geriausia 2012 metų Lietuvos komanda išrinkta Europos jaunimo čempionė šalies dvidešimtmečių vaikinų krepšinio rinktinė. Ta pati ekipa, kuri buvo pripažinta geriausia Lietuvos komanda ir 2011-aisiais, kai laimėjo planetos devyniolikmečių pirmenybes. Su šia rinktine dirbęs treneris Kazys Maksvytis žaidėjus pažįsta kaip nuluptus - jis užaugino šią kartą ir su ja laimėjo viską, kas buvo įmanoma.

Startas – Serbijoje


Triskart Europos ir vieną sykį pasaulio čempionais tapę 1992 m. gimę vaikinai buvo praminti auksine Lietuvos krepšinio karta. Ši komanda auksinį žygį pradėjo 2007 m. Europos jaunimo olimpiniame festivalyje Serbijoje.

„Kad norėjome kažką laimėti – suprantama. Bet kad laimėsime visus čempionatus, kuriuose dalyvausime, net nesvajojome. Būtų buvę labai įžūlu“, – prisipažino K.Maksvytis.

Iš pradžių būsimi čempionai treneriui neatrodė kažkuo neįprasti. „Nepasakyčiau, kad šie vaikinai vaikystėje kažkuo labai išsiskyrė iš bendraamžių. Man jau prieš juos teko kelias kartas užauginti. Ir ši atrodė tokia pati kaip buvusios. Tokie pat kovingi, tokie pat talentingi.Vis dėlto, prisimenant viską, ši karta iš kitų galbūt skyrėsi tuo, kad žaidė gana daug varžybų: tiek Lietuvoje, tiek tarptautinių – vaikų Eurolygoje. Daugiau konkuravo tarpusavyje. Gal tai juos užgrūdino“, – spėliojo K.Maksvytis.

Lyderis – ne vienas

Vienas K.Maksvyčio rinktinės žaidėjas Jonas Valančiūnas jau rungtyniauja NBA – Toronto „Raptors“ komandoje. Jis yra ir pagrindinis Lietuvos vyrų rinktinės vidurio puolėjas. Žaidimas nacionalinėje rinktinėje sutrukdė J.Valančiūnui dalyvauti pernai vykusiame Europos dvidešimtmečių čempionate. Bet ir be ryškiausios savo žvaigždės lietuviai tapo nugalėtojais.

Vaikų krepšinio arenose J.Valančiūnas nebuvo ryški žvaigždė. „Aš pats šiuos vaikus nuo pirmos klasės užauginau. Ir nieko nežinojau apie J.Valančiūną, kol jam sukako penkiolika. O pažinojau kiekvieną talentingesnį krepšinį žaidžiantį Lietuvos vaiką – juk žaidėme turnyruose tarpusavyje. Penkiolikmetį Joną atsivežė Vilniaus krepšinio mokykla. Nuo tada, kai jį pakvietė iš provincijos į sostinę, tokio aukšto ir koordinuoto žmogaus niekas neturėjo“, – J.Valančiūno paauglystę prisiminė K.Maksvytis.

Jonas atrodė svarbiausia auksinės kartos komandos figūra. Prieš 2012-ųjų Europos pirmenybes pasigirdo nemažai skeptiškų vertinimų, todėl net Lietuvos krepšinio federacija (LKF) svarstė, ar lyderio netekusiai komandai nereikėtų kelti žemesnių nei įprasta tikslų.

„Mums tai buvo papildomas stimulas, – įsitikinęs K.Maksvytis. – Ir treneriai, ir žaidėjai norėjo įrodyti, kad galime gerai žaisti ir be Jono. Manau, be jo komanda susitelkė. Be to, laimėję tiek varžybų vyrai įgavo nugalėtojų mentalitetą.“

Tiesa, strategas pripažino, kad be J.Valančiūno buvo kur kas sunkiau: „Kai buvo Jonas, daug krovėme ant jo pečių. Neliko jo – bandėme žaisti kitaip. Bet kad su Jonu buvo lengviau, tai yra savaime aišku.“

J.Valančiūnas buvo auksinės komandos lyderis aikštelėje. Už jos ribų svaresnis komandai būdavo jos kapitono Vytenio Čižausko žodis. „V.Čižauskas buvo šios komandos kapitonas nuo pat pradžių. Jis – anksti subrendęs, turintis savo nuomonę, komanda jo klausė. Vytenis buvo autoritetas žaidėjams už aikštelės ribų“, – užkulisius praskleidė vyriausiasis treneris.

Šiuo metu Klaipėdos „Neptūną“ treniruojantis K.Maksvytis tvirtina, kad tikrai neatsisakytų, jeigu jo klubinę komandą sudarytų rinktinėje išauginti vaikinai: „Kai mes Latvijoje laimėjome devyniolikmečių pasaulio čempionatą, vienas JAV ekspertas pastebėjo, kad ši komanda galėtų varžytis dėl NCAA studentų pirmenybių nugalėtojų titulo. Tai paglostė širdį. O realiai manau, kad ir be Jono būtume pretendentai į LKL ketvertuką. Nors gal per rožinius akinius į savo komandą žiūriu.“

Laukia nauji išbandymai


Kalbama, kad auksinė karta turėtų deramai pakeisti dabartinius Lietuvos rinktinės krepšininkus.

„Kadaise buvo Šarūno Jasikevičiaus jaunimo rinktinė, Lino Kleizos jaunimo rinktinė, kurių lyderiai po kiek laiko sudarydavo nacionalinės rinktinės pagrindą. Tikiu, kad iš šios rinktinės Rio de Žaneire rungtyniaus ne tik Jonas. Optimistinis variantas – keturi žaidėjai“, – ateities perspektyvas brėžė treneris.

K.Maksvyčiui LKF siūlo naują jaunimo komandą – treniruoti dabartinių šešiolikmečių rinktinę. Auksinę kartą išugdęs treneris dar nedavė galutinio atsakymo. „Tai nebloga karta. Išsiskirianti. Bet tai dar nereiškia, kad jie būtinai bus čempionai ir iš jų išaugs kažkas panašaus į 1992 m. kartą. Jie nėra dalyvavę nė viename rimtame turnyre – šešiolikmečių Europos čempionatas jiems bus pirmas rimtas išbandymas“, – sakė geriausios 2012 metų komandos treneris.

Geriausia 2012-ųjų komanda

Vytenis Čižauskas, Evaldas Aniulis, Dovydas Redikas, Deividas Pukis, Arnas Butkevičius, Edgaras Ulanovas, Rokas Giedraitis, Tautvydas Sabonis, Rolandas Jakštas, Žygimantas Skučas, Paulius Vaitiekūnas, Egidijus Mockevičius. Vyr. treneris Kazys Maksvytis, treneris Robertas Giedraitis, treneris Egidijus Vasiliauskas, fizinio rengimo treneris Deividas Rinkevičius, gydytojas Alvydas Vainauskas, komandos vadovas – Dainius Čiuprinskas.

Auksinės kartos pergalės


2007 m. Serbija. Europos jaunimo olimpinio festivalio laimėtojai.

2008 m. Italija. Europos jaunučių (iki 16 metų) čempionai.

2010 m. Lietuva. Europos jaunių (iki 18 metų) čempionai.

2011 m. Latvija. Pasaulio jaunimo (iki 19 metų) čempionai.

2012 m. Slovėnija. Europos jaunimo (iki 20 metų)  čempionai.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių