Projektuos Klaipėdos senamiesčio atgaivinimą kultūra

Pirmadienį uostamiestyje įsikurs akademinė vasaros stovykla „Synaxis Baltica“, kurios dėmesio centre – Klaipėda.

Akademinės platformos stovyklą rugpjūčio 2–15 dienomis organizuoja Vilniaus dailės akademijos UNESCO kultūros vadybos ir kultūros politikos katedra kartu su Klaipėdos kultūrų komunikacijų centru „Kultūrpolis“ ir uostamiesčio savivaldybe.

Studentų ir dėstytojų platforma

2002-aisiais 11 Baltijos regiono kultūros edukatorių įkūrė „Synaxis Baltica“ – kultūros vadybos ir kultūros politikos studentų ir dėstytojų platformą. Organizacijos tikslas – vykdyti intelektinius mainus kultūros lauke ir, sutelkiant skirtingų šalių patirtį bei žinias, ieškoti atsakymų į tinklo narių kultūrinės problematikos klausimus.

Tęstinė tinklo veikla, glaudžiai susijusi su Baltijos Asamblėjos politika, liudija apie Baltijos regiono kultūros politikos ir kultūros vadybos srities savitumą, kuriame vyrauja kultūrinė įvairovė bei specifinis politinis kontekstas (Europos Sąjungos plėtra Rytų Europos kryptimi, Rusijos Federacijos sienų atvėrimas tarpkultūriniam bendradarbiavimui). Todėl formuojant „Synaxis Baltica“ projektų turinį geografiniai, politiniai, kultūriniai skirtumai pasitelkiami siūlant požiūrių ir problemos sprendimo būdų įvairovę, kuriant naujas Vidurio ir Rytų Europos kultūrų sąsajas.

Akademinė stovykla – uostamiestyje

„Pasaulyje yra begalė miestų – ir daug didesnių, ir prašmatniau išsipuošusių, ir nepalyginamai senesnių. Tačiau kompaktiškas Klaipėdos senamiestis su neįmantriu fachverku, jūros druska kvepiančiu oru, laisvais ir išdidžiais miesto žmonėmis ne mažiau svarbūs už visas septynias Romos kalvas“, – mano klaipėdietis poetas Gintaras Grajauskas.

Klaipėda – jūrų miestas tiek savo apdaru, tiek siela. Nuo pat pirmų dienų jis turėjo privalomus jūrinius ženklus. Vedlinę rodė navigaciniai bokštai, tamsią naktį kelią nušviesdavo švyturys. Sąsiauryje plazdenančios baltos burlaivių burės, stiebų miškas Žiemos uoste ir ryškūs namų siluetai teikė senamiesčiui išskirtinio žavesio, kėlė erdvaus ir laisvo miesto įspūdį.

Šiandien visa to pasigendama. O senamiestis tarsi nurimusi upė laukia savo atgimimo, kad galėtų pasidžiaugti ir kitus pamaloninti tiesiomis, jaukiomis gatvelėmis, mažais vieno aukšto nameliais, fachverkiniais sandėliais, restauruotais gynybiniais įtvirtinimais ir vykstančiais jame renginiais.

Šių metų „Synaxis Baltica“ susitikimo tema – Klaipėdos senamiesčio erdvių atgaivinimas kultūra. Pastaraisiais metais, atsiradus sunkumams versle, Klaipėdos senamiestyje vis daugėja tuščių, nebenaudojamų, prekybai skirtų patalpų, kurios gadina bendrą senamiesčio įvaizdį. Įvairių miestų (Čikagos, Londono, Miuncheno, Berlyno) patirtis rodo, kad kūrybinė veikla, įsiliejusi į apleisto kvartalo kontekstą, kelia bendrą kvartalo prestižą, sukuria pastatams pridėtinę vertę, o gyventojai tampa socialiai aktyvesni. Gyvybingas senamiestis vėl sutelktų žmonių dėmesį į kultūrą ir meną bei kartu būtų finansiškai naudingas verslininkams, kurie vėl galėtų užpildyti tuščias senamiesčio prekybos erdves, mano susitikimo iniciatoriai.

Teorija ir praktika – miesto labui

Klaipėdoje studentai klausysis paskaitų, pažins šį miestą ir jo kultūrą. Pranešimus skaitys kultūros vadybos teoretikai ir praktikai.

Rugpjūčio 5–7 dienomis nuo 11 val. uostamiesčio „Kultūrpolyje“ vyksiančiose atvirose paskaitose Belgrado menų universiteto UNESCO tarpkultūrinio bendradarbiavimo ir kultūros vadybos katedros vedėja, buvusi Belgrado menų universiteto rektorė prof. Milena Dragičevič Šešic (Serbija) kalbės apie kultūrą kaip miesto plėtros išteklius. Paskaitos vyks anglų kalba.

Teorines žinias studentai pritaikys praktikoje. Pasirinkus keletą miesto taškų, erdvių, kuriose galėtų sėkmingai bendradarbiauti kultūra, verslas ir vadyba, bus rengiami galimybių projektai. Šiame mokomajame seminare sukurtos pasirinktų objektų integravimosi į miesto „veidą“ verslo strategijos, tikimasi, ateityje bus realizuotos.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių