Paskaitos bibliotekoje: kad skaitymas taptų šeimos tradicija

Klaipėdos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje ketvirtadienį prasideda projekto „Skaitymas – mūsų šeimos tradicija“ edukacinės paskaitos tėveliams.

Skaitymas – kiekviename žingsnyje mus lydinti veikla, todėl daugelis tėvų įsitikinę, kad vaikai skaitys bet kuriuo atveju, ir apie tai kalbėti neverta. Tačiau mokslininkai skaitymui skiria vis daugiau dėmesio. Teigiama, kad paskutinį nėštumo trimestrą, o gal ir anksčiau kūdikis sensoriniais kanalais priima žinias apie išorinį pasaulį – atpažįsta mamos balsą ir gauna pirmąsias gimtosios kalbos pamokas, todėl tėvai raginami skaityti dar negimusiems kūdikiams.

Levo S.Vygotskio atrastas psichologinis „vaiko artimiausiojo vystymosi zonos“ dėsnis atskleidžia, kad vaikas rytoj darys tai, ką šiandien daro su mama. Taip formuojasi ir vaiko skaitymo įgūdžiai. Tėvai, garsiai skaitydami vaikui, dar nepažįstančiam raidžių, kuria vaiko atminties banką, kuriuo jis naudosis pradėjęs skaityti pats. Ikimokykliniame amžiuje išmokę vaikus skaityti, tėvai neturėtų šio proceso palikti vien pedagogams ir savieigai, mano Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Eugenija Kaveckienė.

Anot jos, skaitymas yra ir amatas, ir menas, kuriamas bei perduodamos patirties pagrindu. Skaitymo greitis gali būti treniruojamas kaip sportiniai įgūdžiai. Vidutiniškai gebame perskaityti nuo 150 iki 350 žodžių per minutę, ir, didindami akių gebą apimti didesnį skaitomo teksto plotą, galime pasiekti 500 žodžių per minutę skaitymo greitį. Tačiau teksto prasmė suvokiama tik siejant naują informaciją su jau žinoma. „Vaikai yra natūraliai imlūs garsui, tačiau spausdinto teksto suvokimo reikia kantriai mokytis“, – teigė kognityvinių mokslų specialistas Styvas Pinkeris.  Skaitymo tyrimų specialistų nuomone, „žodžio skurdo“ aplinkoje augančių vaikų intelektinis vystymasis gerokai atsilieka nuo tų vaikų, kurių šeimose bendraujama, diskutuojama, skaitoma, aptariamos perskaitytos knygos. Šiandien guostis informacijos stoka jau neturime pagrindo, trūksta tik dėmesio skaitymui, įsitikinusi E.Kaveckienė.

Jos kuruojamo Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos projekto „Skaitymas – mūsų šeimos tradicija“ tikslas – skatinti tėvus skaityti kūdikiams ir mažamečiams vaikams knygas bei suteikti žinių ir įgūdžių, kaip mokyti ir raginti vaikus skaityti.

Klaipėdos miesto savivaldybės viešoji biblioteka. Įgyvendindama šį projektą, kviečia būsimuosius ir jau patyrusius tėvelius į edukacines paskaitas, kurios vyks Vaikų skyriuje.

Šį ketvirtadienį 17 val. ten jų lauks paskaita „Skaitymas – šeimos tradicija, padedanti auginti laimingus vaikus“. Lektorė dr. D.Janavičienė supažindins, kaip kurti skaitymo tradicijas šeimoje, naudojant kūrybinius metodus (pagrindinė mokymo priemonė – pasaka).

Kitą savaitę, vėlgi ketvirtadienį, 17 val. – paskaita „Skaitymo įtaka vaikų kalbos raidai“. Lektorė logopedė ir specialioji pedagogė L.Liutvinienė rekomenduos skaitymą naudoti kaip vaiko kalbos ugdymo priemonę.

Gruodžio 5 d. 17 val. paskaitoje „Mokausi skaityti žaisdamas su tėvais“ lektoriai dr. D.Sirtautienė ir dr. V.Sirtautas pademonstruos, kaip efektyviai mokyti skaityti 5–6 metų vaikus.

Kol tėveliai klausys paskaitų, jų vaikučius užims Klaipėdos lėlių teatro aktoriai. Su  vaikais registruotis iš anksto tel. 314 719.

Projektą „Skaitymas – mūsų šeimos tradicija“  iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros ministerija.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių