Pamario vienkiemiuose - vieno mygtuko pagalba

Šią savaitę Šilutės r. pradėtas įgyvendinti dar balandžio mėnesį parašytas Šilutės rajono policijos komisariato projektas "Būk saugus su mobiliu".

Programa finansuojama iš lėšų, skirtų Policijos departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos, įgyvendinant Nacionalinės gyventojų senėjimo pasekmių įveikimo strategijos įgyvendinimo 2005-2013 metų priemones, skirta 4680 Lt. Kitus dvejus metus projektą žada remti rajono savivaldybė.

Vienu mygtuko spustelėjimu - trys pagalbos vienišam gyventojui vienkiemyje. Vieniši, senatvės negalių spaudžiami atokių pamario vienkiemių, išbarstytų tarp miškų ir apsemiamų pievų, gyventojai, bijantys nusikaltėlių, nuo šiol galės ramiau miegoti - policininkai atvežė ir pajungė vieno mygtuko pagalbos aparatus. Tiesa, kol kas tik 10 įrenginių, o jų nori 40 pamario gyventojų. Vieno mygtuko pagalbos įrenginys pagamintas Lietuvoje.

Aparatas skirtas vienišiems senyviems žmonėms, gyvenantiems toliau nuo miestų bei gyvenviečių. Kaip rodo įvairūs tyrimai, senukai vienkiemių gyventojai nesijaučia saugūs. Ne visi iš jų turi ar moka naudotis mobiliaisiais telefonais. Gaisro, ligos atveju ar užpulti plėšikų jie lieka be pagalbos. Vieno mygtuko pagalbos įrenginys bent kažkiek padeda išspręsti problemą.

Šiuo metu šalyje veikia 600 tokių aparatų. 40 rajonų savivaldybių pritaria šiam projektui. Šilutės savivaldybės civilinės ir priešgaisrinės saugos tarnybos vadovo R. Renčeliausko nuomone, vieno mygtuko pagalbos įrenginys gali pasitarnauti ir kai kuriems užtvindomų 6 seniūnijų gyventojams potvynių metu.

Labai jautrus aparato mikrofonas perduoda mažiausius kambario triukšmus, fiksuoja pokalbius. Vien pagal juos operatorė gali susidaryti vaizdą, kas vyksta tolimame vienkiemyje. Išjungtas iš elektros tinklo aparatas dirba dar 12 valandų. Prietaiso naudotojui, ištikus nelaimei, tereikia spustelėti raudoną mygtuką. Atsilieps bendrovės operatorė. Operatorės budi visą parą. Per pusantros minutės operatorė užmegs ryšį su policijos komisariato budėtojais. Vieno mygtuko pagalbos aparatu iškviečiama ne vien policija, bet ir greitosios pagalbos medikai, ugniagesiai.

Aparato nuomos kaina mėnesiui - 39 Lt. Bet moka už tai ne gyventojas, o projektą remianti įstaiga. Aparatą galima ir nusipirkti už 540 litų ar išsinuomoti pačiam gyventojui. Savo tėvams kaime tą gali padėti padaryti ir apmokėti paslaugą jų suaugę vaikai.

Lietuvoje per pusantrų metų specialios tarnybos gavo 142 vieno mygtuko pagalbos įrenginio pranešimus. 46 proc. skambučių - dėl sveikatos sutrikimų, 54 proc.- dėl gaisrų, užpuolimų, konfliktų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių