Nidoje – vaikų akcija prieš dujotiekį „Nord Stream“ (papildyta)

Š.m. rugsėjo 17 d., penktadienį,  14:00 val. Nidos centriniame paplūdimyje, Baltijos jūros pakrantėje vyks meninė vaikų akcija „Gyva Baltija“, kurios metu Lietuvos vaikai sakys „Ne!” Nord Stream dujų vamdžiui ir ragins saugoti Baltijos jūrą nuo užterštumo. Keleto šimto vaikų akcijos akimirkas fiksuos geriausi Lietuvos fotomenininkai.

“Tūkstančius metų mūsų protėviams aisčiams jūra buvo šventa.  Šiandieniniame materialistiniame pasaulyje jūra tapo vartotojiško požiūrio objektu, ekonominių ir politinių kovų lauku. To pasekmė - mūsų gintarinė Baltija šiandien yra labiausiai užteršta jūra planetoje, o visai neseniai jos dugnu pradėtas tiesti dujotiekis, kuris taps didžiausia povandeninė statyba pasaulyje. Tačiau, kai matai vaikus žaidžiančius prie jūros, jų akyse degantį pirmapradį džiaugsmą ir tyrumą, supranti, kad jie dar jaučia ypatingą ryšį su jūra, girdi ką jiems ji ošia. Aisčių dvasia tarsi grįžta per mūsų vaikus ir prašo išsaugoti Baltijos jūrą gyvą ateities kartoms”, - teigia akcijos autorė ir organizatorė Liepa Rimkevičienė.

Vaikų požiūriu, suaugusieji užsikimšo ausis, užsidengė akis ir užgniaužė savo balsą, jie leidžia niokoti Baltijos jūrą ir niokoja ją patys.

"Baltija miršta dėl mūsų ydingų veiksmų ir abejingumo ir padėtis vis blogėja. Jau dabar milžiniški jūros plotai yra mirę, juose nesama nei augmenijos nei žuvų. Mūsų jūrą žudo ne tik toksiniai chemikalai, naudojami žemės ūkyje ir buityje, didėjantys vandens transporto srautai, bet ir į jos dugną įsirėžę naftos gręžiniai bei jau pradėtas tiesti Nord Stream dujotiekis, kurio kelyje guli apie 100 tūkst. tonų nesprogusios Antrojo pasaulinio karo amunicijos. Esama susirūpinimo, jog net ir vieno sprogmens detonacijos gali pakakti sukelti didžiulę ekologinę katastrofą", rašoma išplatintame pranešimą.

Akcijos metu vaikai parodys kokia jiems svarbi yra jūra. Susikibę rankomis jie klausysis jūros balso, leis aitvarus, paišys ant smėlio ir savo šypsenomis bei ritualais saugos jūrą nuo ją niokojančių jėgų.  Su vaikais bendraus europarlamentarė Radvilė Morkūnaitė, Neringos meras Vigantas Giedraitis ir režisierius bei vaikų rašytojas Vytautas V. Landsbergis, kuris vėliau kartu su vaikais kurs laimingą pasakos „Eglė - žalčių karalienė“ pabaigą ir džiugins akcijos dalyvius savo dainomis.

„Mes pritariame pastangoms identifikuoti Baltijos jūros taršos problemas ir spręstumėme jas. Kalbant apie „Nord Stream“, norėtųsi priminti, kad šio dujotiekio poveikis Baltijos jūroje yra minimalus, trumpalaikis ir lokalus. Tą patvirtina ir Suomijoje pristatyta pirmoji ketvirtinė aplinkos monitoringo ataskaita. Remiantis gautais tyrimų duomenimis, tiesimo darbų poveikis yra netgi mažesnis, nei prognozuota“, - teigė „Nord Stream“ atstovas Baltijos šalių klausimais Romans Baumanis.

Papildyta:

„Baltijos jūrai grėsmę kelia Nord Stream dujotiekis, kuris jau skrodžia Baltijos dugną. Visgi liko neatsižvelgta į visuomenės nuomonę bei mokslininkų nuogąstavimus, kad destruktyvų poveikį pajus ne tik Baltijos jūros gyvūnai, augalai, bet ir aplink ją gyvenantys žmonės. Deja, dujotiekio statytojams ir jį “stumiantiems” politikams tai mažai rūpi, kaip ir atsakomybė už žalą, kuri bus padaryta“, – mano europarlamentarė Radvilė Morkūnaitė dar 2007 m. inicijavusi peticiją dėl Šiaurės Europos dujotiekio poveikio Baltijos jūrai.

„Investicijos, skirtos Nord Stream dujotiekio statymui, turėtų būti nukreipiamos alternatyvių energijos technologijų, kurios yra draugiškos aplinkai, plėtrai, nes tai yra darnios ateities pagrindas. Apmaudu, kad Rusijos politikai siekdami įtakos ir ekonominės naudos vadovaujasi pasenusiomis technologijomis.  Lietuva turėtų ieškoti būdų mažinti savo priklausomybę nuo rusiškų dujų plėtodama būstų renovacijos programą bei investuodama į vietinius atsinaujinančius energijos šaltinius“, – sako europarlamentaras ir knygos „Nešvari srovė“ autorius Vytautas Landsbergis.

„Baltijos jūrai grėsmę kelia ir naftos gręžiniai. Įvykus nelaimei ir išsiliejus naftai būtų dar labiau pažeista trapi jūros ekosistema, užterštas Kuršių nerijos, kuri yra įtraukta į Pasaulio kultūros paveldą, pajūrys. Nukentėtų ne tik vietos gyventojai ir poilsio verslas, nukentėtų visos Lietuvos  - kaip ekologiškai patrauklios šalies – įvaizdis“, – tvirtina Neringos meras Vigantas Giedraitis.

Pasak mero, Neringos bendruomenė ne kartą organizavo protesto akcijas prieš ekologiškai destruktyvius projektus, pavyzdžiui, prieš naftos platformos D6 statybą, tačiau į gyventojų  interesus nebuvo atsižvelgta.

„Siekiant mažinti Baltijos jūros užterštumą, kurį sukelia toksiniai chemikalai naudojami žemės ūkyje ir buityje,  Lietuva turėtų  daugiau dėmesio skirti ekologinės žemdirbystės plėtrai, o gyventojai buityje naudoti tik aplinkai draugišką buitinę chemiją. Nors Baltijos jūrą teršia ir kitos šalys, Lietuva savo veiksmais gali parodyti gerą pavyzdį kitiems“, – teigia viena iš akcijos organizatorių GYVA.LT atstovė Indrė Kleinaitė.


Šiame straipsnyje: Nord Stream

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių