Kormoranų populiacijos reguliavimui dar nepasiruošta

Viena didžiausių kormoranų stovyklų gali smarkiai išplisti Juodkrantės sengirėje, paukščiai jau deda kiaušinius, o jų populiacijos reguliavimui nėra pasiruošta.

Šie paukščius iš lizdų pradedami vaikyti maždaug balandžio pabaigoje, gegužės pradžioje. Tokiu metu kormoranai jau būna padėję kiaušinius ir spėję juos paperėti. Nors šiais metais pavasaris vėluoja, tačiau šiuo metu kormoranai jau deda kiaušinius.

Paskutinius metus paukščius vaikydavo klubas „Gamtos namai“. Klubo atstovas Saulius Rumbutis pastebėjo, kad jiems kelis metus pavykdavo laimėti konkursą, tačiau kol kas neaišku kaip bus šiemet.

„Tiesą sakant, kad kiekvienais metais konkursą darbams paskelbia visai prieš pat darbų pradžią, neaišku kaip bus su lėšomis šiais metais. Tiesa, šiuo metu kormoranai jau deda kiaušinius“, - kalbėjo S.Rumbutis.

Aplinkos ministerijos atstovė Raimonda Karnackienė tikino, kad ministeriją konkursą šiems darbams paskelbė šį trečiadienį, o nugalėtojas turėtų paaiškėti balandžio 26-ąją.

Iš visų Lietuvoje kormoranų pamėgtų kolonijų, tik Juodkrantėje jų reguliavimui keliamos išskirtinės užduotys.

„Juodkrantėje peri maždaug 3 tūkst. porų. Per keletą metų pavyko jų populiacijos augimą pristabdyti. Mūsų užduotis buvo sustabdyti kolonijos plitimą į sengirę. Iš viso per tuos metus apie 600 lizdų liko tušti“, - pasakojo S.Rumbutis.

Kol Juodkrantės kolonijoje siekiama sustabdyti kormoranų plitimą gyvenvietės link, kitose vietose siekiama atšaldyti iki 50 procentų kiaušinių dėčių.

„Nerijoje paukščiai ėmė kurtis jaunesniuose medžiuose. Šių metų skaičiavimai parodys ar jų daugėja, ar vis tik mažėja, nes praėjusių metų skaičiavimais, buvo manoma, kad nežymiai kormoranų kolonija mažėja“, - sakė S. Rumbutis.

„Gamtos namai“ kelis metus kormoranus baido garsinėmis petardomis, fejerverkais. Bandymai baidyti paukščius  medžiuose iškeltomis vėliavėlėmis, pasirodė visai neefektyvus, nes paukščiai prie jų priprasdavo.

„Būtina pakelti paukščius iš lizdų tuo metu, kai paukščiai spėję šiek tiek paperėti kiaušinius. Reikia  kelių valandų, kad dėtis atšaltų. Todėl baidome juos nuo šešių iki dvylikos valandų“, - pasakojo S.Rumbutis.

Baidant šiuos paukščius yra rizikos padalinti koloniją pusiau.

„Nėra geria kai kolonija skyla. Pavyzdžiui, Drūkčščių koloniją kormoranai paliko ir pabaidyti metėsi visai į kitą vietą. Tai rodo, kad poveikis yra“, - kalbėjo S.Rumbutis.

Tačiau specialistas pastebėjo, kad šis darbas turėtų būti ne vienos šalies, o bendras Europos reikalas.


Šiame straipsnyje: kormoranai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių