Klaipėdos profesinės sąjungos gegužės 1-ąją surengė mitingą (papildyta)

Šeštadienį Klaipėdos miesto profesinės sąjungos pakvietė į eitynes ir mitingą Teatro aikštėje. Tokią protesto akciją susivienijusios uostamiesčio profesinės sąjungos surengė pirmą kartą.

Kantrybė trūko

"Negalima tylėti, kai Lietuvoje vyksta tokie dalykai", - įsitikinę profesinių sąjungų atstovai. Jie daug dėmesio skyrė šiandienos Lietuvos aktualijoms: nedarbui, emigracijai, didėjančioms valstybės skoloms.

Teatro aikštėje susirinkę žmonės rankose laikė plakatus su užrašais, pasisakančiais už darbą be išnaudojimo ir europinius atlyginimus. Kai kurie jų buvo parašyti anglų kalba.

Profesinių sąjungų atstovų pasisakymus tribūnoje stebėjo negausios eitynių dalyvių ir pavienių praeivių gretos.

Mitingo pabaigoje priimtas Klaipėdos miesto profesinių sąjungų kreipimasis, kur konstatuojama, kad Vyriausybė nesilaiko socialinės partnerystės principų, neatsižvelgia į profsąjungų keliamus reikalavimus, iškilusias problemas sprendžia labiausiai pažeidžiamų gyventojų sąskaita.

Išdėstytiems dešimties punktų  reikalavimams dėl šalies ekonomikos ir žmonių gyvenimo sąlygų gerinimo garsiais šūksniais ir plojimais pritarė mitinguotojai.  Mitingo rezoliucija bus išsiųsta Prezidentei Daliai Grybauskaitei, Seimo pirmininkei Irenai Degutienei ir premjerui Andriui Kubiliui.

Gegužės 1-oji - ne šventė

Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos Klaipėdos regiono koordinatorius Raimondas Tamošauskas sakė, kad prisiminti tikrąją gegužės 1-osios reikšmę paskatino susikaupusios problemos ir sunkmetis.

"Bet tai nėra šventė, kaip kartais bandoma primesti. Ši diena - proga prisiminti dirbančių žmonių solidarumą ir išreikšti protestą prieš valdžios sprendimus", - aiškino profsąjungos atstovas.

Pasak R.Tamošausko, profesinės sąjungos dabar yra bene vienintelės organizacijos, atstovaujančios darbuotojų interesus. Jis apgailestavo, kad joms dar trūksta vienybės ir didesnio žmonių palaikymo.

Tačiau ateis laikas, kai pavyks įrodyti, kad profesinės sąjungos Lietuvoje taip pat yra jėga, įsitikinęs koordinatorius.

"Pasieksime, kad su žmonėms nebūtų taip elgiamąsi kaip dabar. Žmogus nėra vergas", - pridūrė R.Tamošauskas.

Istorija kartojasi

Mitinge ne kartą nuskambėjo kvietimas ruoštis visuotiniam Lietuvos žmonių streikui. Bet R.Tamošauskas neslėpė, kad šiandien dėl įstatyminės bazės tai sunkiai įmanoma.

"Nepritarimą galima parodyti ir kitomis protesto formomis. Norime žmonėms parodyti, kad laikas priešintis valdžios savivalei", - sakė jis.

Mitinge prisiminta ir gegužės 1-osios istorija, kai XIX amžiaus pabaigoje Čikagoje tądien surengtose eitynėse buvo nušauti ir pakarti septyni dalyviai.

"Jie pasiekė, kad darbo diena būtų aštuonių valandų, o neseniai A.Kubilius paskelbė apie 12 valandų darbo dienos įvedimą. Tai, kas buvo iškovota daugiau kaip prieš šimtą metų, dabar bandoma sugrąžinti", - pastebėjo R.Tamošauskas.

Išgąsdino raudona spalva

Lietuvos jūrininkų sąjungos pirmininkas Petras Bekėža nesistebi, kad į gegužės 1-osios mitingą atėjo toks negausus palaikančiųjų būrys. Ši diena žmonių sąmonėse esą dar neatsiejama nuo komunistinių laikų.

"Bet raudona spalva tiesiog yra darbo žmonių simbolis, atsiradęs dar XIX šimtmetyje", - priminė jis.

P.Bekėža prisiminė sausio mėnesio eitynes, kai į gatves išėjo apie penkis tūkstančius klaipėdiečių.

Jūrininkų sąjungos vadovas tikisi, kad eitynės gegužės 1-ąją Klaipėdoje taps tradicija, kaip ir daugelyje pasaulio šalių.

"Ši diena skirta tam, kad išsakyti savo reikalavimus valdžiai. Dabar ji nenori išklausyti savo socialinių partnerių - profesinių sąjungų. Valdžia girdi tik save. Jei taip bus ir toliau, neišvengsime riaušių, revoliucijų ir kitų negerų dalykų", - prognozavo P.Bekėža.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių