Klaipėdoje taupyti energiją ir mažinti taršą padės ES parama

AB „Klaipėdos energija" baigė įgyvendinti Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų ir bendrovės lėšomis finansuojamą projektą „Energetinio ūkio modernizavimas, siekiant didinti energetinių išteklių vartojimo efektyvumą ir mažinti neigiamą poveikį aplinkai". Vykdant šį projektą Lypkių rajoninėje katilinėje jau sumontuoti du nauji, pilnai automatizuoti, 10 t/h (7,6 MW) našumo garo katilai ir naujai pertvarkyta bei paruošta darbui visa garo tiekimo pramoniniams vartotojams sistema.

AB „Klaipėdos energija" be pagrindinės savo veiklos - centralizuoto šilumos tiekimo termofikaciniu vandeniu, gamina ir tiekia garą uostamiesčio pramonės įmonėms. Dauguma garą perkančių bendrovių yra įsikūrusios miesto prieigose - Šilutės plente ir Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje, tačiau iki šiol garas pramonės klientams buvo tiekiamas iš Klaipėdos rajoninės katilinės, esančios Šilutės plente, dar prieš 30 metų sumontuotu labai ilgu garotiekiu. Iki šio projekto vykdymo, dėl mažo trasos apkrovimo ir susidėvėjusio garo vamzdyno, šilumos ir garo nuostoliai sudarydavo apie 52 proc.

Įgyvendinus ES remiamą projektą bus sutaupoma virš 3000 MWh šilumos per metus. Pagal specialistų paskaičiavimus, vien importuojamo kuro per metus bendrovė sunaudos mažiau 535 tonų naftos ekvivalento ir kasmet sutaupys daugiau nei 800 tūkst. litų piniginių lėšų. Taip pat mažės elektros energijos bei vandens suvartojimas, bus užtikrintas energijos tiekimo vartotojams stabilumas, sumažintos eksploatacinės sąnaudos ir avarijų tikimybė garo trasose. Efektyvesnė technologija turės įtakos aplinkos taršos mažinimui ir jos gerinimui. Garo gamybos procese per metus CO2 išmetimai mažės 1.287 tonų, o NOx - 579 kg.

Panaudojant ES fondų paramą buvo pastatytas 379 m2 Lypkių katilinės priestatas, atvestos visos reikiamos komunikacijos. Sumontuoti ne tik du garo katilai, bet ir kiti technologiniai įrenginiai, vamzdynai, rekonstruotas cheminio vandens paruošimo ūkis, pakloti vidaus ir išorės dujotiekio bei elektros tinklai, atlikti kontrolinių matavimo prietaisų ir automatikos montavimo darbai.

„Bendrovės strategijoje garo gamybos ūkį buvome numatę rekonstruoti jau senokai. Kad sumanymai būtų įgyvendinti per trumpesnį laikotarpį ir greičiau pajustume rekonstrukcijos naudą, kreipėmės į Lietuvos verslo paramos agentūrą (LVPA) dėl paramos iš ES struktūrinių fondų. Be ES finansavimo šis projektas būtų įgyvendintas daug vėliau. Akivaizdu, kad atliktos bendros ES ir AB „Klaipėdos energija" investicijos sutaupė ne tik laiko, bet ir kasmet leis sumažinti išlaidas technologiniam kurui, o į mus supančią aplinką pateks žymiai mažiau kenksmingų medžiagų. Padidės energijos tiekimo efektyvumas, nes garo gamyba bus perkelta arčiau vartotojų, labai žymiai sumažės eksploatuojamų garo trasų ilgiai - projekto naudą argumentavo AB „Klaipėdos energija" generalinio direktoriaus pavaduotojas Juozas Kregždys.

Bendra projekto „Energetinio ūkio modernizavimas, siekiant didinti energetinių išteklių vartojimo efektyvumą ir mažinti neigiamą poveikį aplinkai" vertė 6,0 mln. litų. Lypkių katilinės modernizavimui ES struktūriniai fondai skyrė 2,5 mln. litų finansinę paramą, o AB „Klaipėdos energija" - 3,5 mln. litų.

Projektavimo ir statybos darbus laiku ir kokybiškai atliko generalinis rangovas UAB „Energijos taupymo centras", paskutinį dešimtmetį sėkmingai vykdantis panašaus pobūdžio objektus Lietuvos ir Latvijos energetikos rinkose.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių