Klaipėdiečiai neišgali susimokėti už šilumą (dar papildyta)

Šaltuoju metų laiku daugėja klaipėdiečių neišgalinčių susimokėti už šilumą. Bendrovei „Klaipėdos energija“ vartotojai yra skolingi 10 mln., iš jų gyventojai - 6,8 mln. litų.

Padeda kompensacijų tvarka

Įmonės Šilumos pardavimo ir rinkodaros departamento direktorius Virginijus Zutkis tvirtino, jog per paskutinį praėjusių metų ketvirtį gyventojų skolos neišaugo, nors šildymo sezonas jau įpusėjo.

„Pagrindinė priežastis ta, kad Lietuvoje gerai funkcionuoja kompensavimo už šildymą ir karštą vandenį sistema. Kuo vartotojų mažesnės pajamos, tuo daugiau jų gauna kompensacijas. Nemokėdamas mokesčių žmogus praranda kompensuojamą dalį. Tad jiems naudingiau mokėti mokesčius“, - aiškino vadovas.

Tačiau, anot V.Zutkio, įsiskolinusių už šilumą klaipėdiečių daugėja. Pastebėta ir tai, kad jų įsiskolinimo laikotarpis sumažėjo - žmonės stengiasi kuo greičiau sumokėti skolas.

Departamento vadovo tvirtino, jog stengiamasi kuo anksčiau pradėti bendravimą su žmonėmis, kurie laiku nesusimokėjo už šilumą. Praėjus mėnesiui po įsiskolinimo siunčiamos priminimo pažymos, vartotojai kviečiami atvykti susitikti su specialistais, išklausomos jų nemokėjimo priežastys.

„Stengiamės išaiškinti žmonėms suteikti informaciją, kur kreiptis dėl kompensacijų. Atsižvelgiame į skolininkų geranoriškumą. Sudarome individualius skolos grąžinimo grafikus. Jei matome, kad žmogus nori mokėti, tai sutinkame ir po teismo“, - pasakojo V.Zutkis.

Tačiau yra ir asmenų, kurie piktybiškai vengia mokėti ir atsisako spręsti problemas. Daugiausia rūpesčių įmonei „Klaipėdos energija“ kyla su socialinių būstų gyventojais. Jų įsiskolinimai didžiausi.

Yra vartotojų, kurių skolos siekia keliasdešimt tūkstančių litų. Dėl jų kreipiamasi į skolų išieškojimo tarnybą. Piktybiškiems skolininkams gali būti laikinai nutrauktas karšto vandens tiekimas. Tokių butų yra kelios dešimtys.

Pernai įmonė „Klaipėdos energija“ apie 85 proc. skolų išieškojo ikiteisminėmis priemonėmis. Dėl likusių teko kreiptis į teismą, antstolius. V.Zutkis tvirtino, jog šiemet drastiško skolų augimo neplanuojama.

„Klaipėdoje situacija nėra prasta. Nemanome, jog padaugės ir beviltiškų skolų, kurias teks nurašyti. Kaip ir kasmet, taip ir šiemet išliks sezoniškumas. Paprastai skolos prieš šildymo sezoną būna mažiausios, o didžiausius pasibaigus jam. Tikrai nėra taip, kad mokūs vartotojai sumoka už skolininkus. Pastarieji anksčiau ar vėliau turi sumokėti už sunaudotą energiją“, - pabrėžė departamento direktorius.

Skola už vandenį - 25 tūkst. litų

Klaipėdiečių skolos už vandenį ženkliai auga. Nuo praėjusių metų sausio iki gruodžio gyventojų įsiskolinimai padidėjo 287 tūkst., o pramonės įmonių sumažėjo 122 tūkst. litų.

„Analizuojame priežastis, kodėl gyventojų skolos taip ženkliai išaugo. Žiūrime, ar padaugėjo už vandenį neišgalinčių susimokėti asmenų skaičius, ar toliau skolinasi senieji skolininkai“, - tvirtino bendrovės „Klaipėdos vanduo“ Skolų išieškojimo skyriaus viršininkė Dovilė Kozlovienė.

Praėjusių metų gruodžio pabaigoje didžiausia skola už vandenį siekį daugiau nei 25 tūkst. litų. D.Kozlovienė spėjo, jog vartotojas už vandenį nemokėjo daugiau nei dešimt metų.

Daugiau nei 10 tūkst. litų už vandenį yra įsiskolinę 12 klaipėdiečių. Jų skolos siekia nuo 12 tūkst. iki 18 tūkst. litų. Anot D.Kozlovienės, visi šie rekordininkai yra socialinių būstų gyventojai. Tarp pastarųjų yra 30, kurie už vandenį skolingi daugiau nei 5 tūkst. litų, 100 - daugiau nei tūkstantį litų.

D.Kozlovienė tvirtino, jog iš tokių asmenų stengiamasi kuo greičiau išieškoti skolas - bent po kelis litus.

„Tokiems žmonėms viskas vienodai. Kai kurie gyvena butuose, kuriuose nėra skaitiklių. Vandens suvartojimas jiems skaičiuojama pagal normą. Keturių asmenų šeimai susidaro didelės sąskaitos. Siūlome įrengti skaitiklius, bet jie neįsileidžia į butą. O vandens jiems atjungti negalime“, - dėstė viršininkė.

Bendrovė „Klaipėdos vanduo“ įmones kontroliuoja griežčiau. Nesusimokėjus už paslaugą, joms išsiunčiamas įspėjimas apie vandens atjungimą. D.Kozlovienės teigimu, to išvengti norėdamos įmonės susimoka. Dėl to jų skolos yra sumažėjusios.

PAPILDYTA

Daugėja nesusimokančių už elektrą

Sausio pradžioje už elektrą bendrovei VST buvo skolingi 800 klaipėdiečių ir uostamiesčio įmonių. Gyventojų skola siekia apie 70 tūkst. litų, juridinių asmenų - apie 1,5 mln. litų. Įmonės VST atstovė Giedrė Vinickienė tvirtino, jog gyventojų skolos auga nežymiai, tačiau už elektrą įsiskolinusių įmonių padaugėjo.

Jos teigimu, jau keleri metai nuolatinis skolų mažinimas vienas iš prioritetinių įmonės tikslų. Įsiskolinimai bendrovei yra sumažinamos keliais procentais.

„Savo įsiskolinimą pripažįstantiems žmonėms neskubame atjungti elektros. Skolą leidžiame grąžinti net dalimis. Tik tuomet, kai klientas piktybiškai nemoka, inicijuojamas elektros tiekimo nutraukimas ir pateikiami dokumentai teismui“, - aiškino G.Vinickienė.


Šiame straipsnyje: skolos

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių