Klaipėda švarins Baltijos jūrą

Klaipėda įsipareigojo prisidėti prie Baltijos jūros, kuri yra labiausiai užteršta pasaulyje, švarinimo. Gyventojai bus skatinami jungtis prie centralizuotos nuotekų sistemos.

Vasario 10 dieną Helsinkyje vyko Baltijos jūrų šalių aukščiausio lygio susitikimas, kuriame dalyvavo prie šios jūros esančių valstybių vadovai, aukštas pareigas užimantys pareigūnai.

Į jį vyko ir keturių Lietuvos įmonių - „Klaipėdos vanduo“, Klaipėdos jūrų uosto direkcija, „Achema Group“ ir „VSA Vilnius“ atstovai. Susitikimo metu pasirašyti įsipareigojimai.

Įmonė „Klaipėdos vanduo“ įsipareigojo sukurti potencialių vartotojų duomenų bazę, skatinti juos prisijungti prie centralizuotos nuotekų sistemos, sudaryti lengvatines sąlygas.

Bendrovės vadovas Leonas Makūnas tvirtino, jog 2008 metų pabaigoje Klaipėdoje buvo 3 tūkst. 453 potencialūs naudotojai. Iš jų 965 pastatai galėjo naudotis centralizuota nuotekų tvarkymo sistema, bet nesinaudojo. Tai sudaro apie 100 tūkst. kubinių metrų netinkamai tvarkomų nuotekų per metus. Toks kiekis tolygus užteršimui, kuris buvo prieš trejus metus įvykusių nuotekų slėginės linijos avarijų metu.

„Dabar yra apie 94 proc. visų klaipėdiečių prisijungusių prie centralizuotos nuotekų sistemos. Tačiau šis skaičius mažėja, nes žmonės statosi namus priemiesčiuose, įsirengia individualias nuotekų sistemas. Tačiau nė viena tokia nuotekų tvarkymo sistema neužtikrina tokios nuotekų išvalymo kokybės, kaip mūsų. Individualių sistemų tarša yra keturis kartus didesnė“, - tvirtino L.Makūnas.

Įmonė „Klaipėdos vanduo“ ketina atnaujinti potencialių vartotojų duomenų bazę, išplėsti ją į Gargždus ir Priekulę. Prisijungti prie centralizuotos nuotekų tvarkymo sistemos sąlygas ketinama sudaryti ir priemiesčiuose esančių gyvenviečių Gindulių, Sudmantų, Jakų, Kalotės, Purmalių, Dovilų gyventojai.

Pernai prie centralizuotos nuotekų sistemos prisijungė 150 pastatų. Tačiau, anot L.Makūno, tai nereiškia, kad potencialių naudotojų skaičius mažėja. Pernai buvo nutiesti nauji tinklai ir galimybė prisijungti prie centralizuotos sistemos sudaryta dar 1 tūkst. 100 namų Gargžduos ir 600 Priekulėje.

Planuojama, jog šiemet, nutiesus naujus tinklus, dar apie 1 tūkst. 500 namai Klaipėdoje ir 200 Gargžduose turės galimybę prisijungti prie centralizuotos nuotekų sistemos.

„Galime tik skatinti gyventojų sąmoningumą, kad šie jungtųsi prie centralizuotos nuotekų tvarkymo sistemos. Tokios prievolės jokiose teisės aktuose numatyta nėra“, - teigė L.Makūnas.

Prisijungimas prie centralizuotos nuotekų tvarkymo sistemos, jei šalia jo namo eina tinklai, gali kainuoti nuo 2 tūkst. iki 5 tūkst. litų. Kaina labai priklauso nuo atstumo.

Bendrovė „Klaipėdos vanduo“ sudaro palankes sąlygas gyventojams prisijungti prie centralizuotos sistemos - jos darbuotojas pigiau suprojektuoja įvadus, gali tarpininkauti renkantis statybos įmonę.

Klaipėdos jūrų uosto direkcija vykusio susitikimo metu įsipareigojo iš dokų išvalyti kenksmingą dumblą, o bendrovė „Achema Group“ informuoti gyventojus apie tai, kaip reikia tręšti laukus, kad jos nebūtų išplaunamos ir mažiau patektų į jūrą.


Šiame straipsnyje: Baltijos jūra

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių